2014 2014 Woodside Tour de Perth – GC Results

General Classification - Individual (Final)

rank no. rider (team) time/gap
1. 2 Joseph COOPER (ART) 7h00:07
2. 18 Timothy ROE (BFL) +4
3. 8 Mitchell LOVELOCK-FAY (ART) +30
4. 27 Travis MEYER (DPC) +33
5. 3 Ben DYBALL (ART) +1:06
6. 13 Joshua PRETE (BFL) +1:16
7. 28 Adam PHELAN (DPC) +1:16
8. 17 Michael CUPITT (BFL) +1:54
9. 62 Rhys GILLETT (AWS) +1:55
10. 108 Fraser GOUGH (DSR) +2:02
11. 25 William CLARKE (DPC) +2:10
12. 57 Alex MCGREGOR (SGR) +2:13
13. 26 Lachlan NORRIS (DPC) +2:18
14. 31 Oliver KENT-SPARK (STR) +2:19
15. 1 Anthony GIACOPPO (ART) +2:24
16. 22 Jai CRAWFORD (DPC) +2:28
17. 4 Neil VAN DER PLOEG (ART) +2:29
18. 16 Kristian JUEL (BFL) +2:36
19. 186 Michael STORER (WDS) +2:45
20. 136 Jai HINDLEY (GDT) +2:45
21. 192 Dave HIND +2:55
22. 38 Brendan CANTY (STR) +3:00
23. 121 Jayden COPP (DCM) +3:07
24. 66 Jeremy CAMERON (AWS) +3:12
25. 43 Conor MURTAGH (CHM) +3:16
26. 115 Dylan PIERRE-HUMBERT (WCV) +3:23
27. 126 Craig HUTTON (DCM) +3:28
28. 12 Michael VINK (BFL) +3:29
29. 53 Jonathan BOLTON (SGR) +3:32
30. 74 Benjamin HARVEY (SKO) +3:43
31. 61 Nathan ELLIOTT (AWS) +3:50
32. 198 Brendon MENEY +3:51
33. 97 Alex NAZAREWICZ (SUV) +4:05
34. 21 Jack ANDERSON (DPC) +4:23
35. 45 Sam CROME (CHM) +5:01
36. 124 James SZOLLOSI (DCM) +5:05
37. 32 Stuart SHAW (STR) +5:34
38. 44 Morgan SMITH (CHM) +5:58
39. 33 James HEPBURN (STR) +6:01
40. 127 Nicholas SQUILLARI (DCM) +6:06
41. 81 Caleb JONES (GPM) +6:32
42. 107 Alex GRUNKE (DSR) +7:03
43. 11 Samuel HORGAN (BFL) +7:06
44. 152 Pierre-Alain SCHERWEY (TDA) +7:33
45. 172 Kin San WU (TSN) +7:41
46. 173 Wai Man CHAU (TSN) +8:01
47. 165 Maxime MARTIN (MCJ) +8:10
48. 6 Samuel DAVIS (ART) +8:13
49. 68 Shaun O'CALLAGHAN (AWS) +8:17
50. 54 Jackson MAWBY (SGR) +8:29
51. 24 Benjamin JOHNSON (DPC) +8:48
52. 67 Zac QUINN (AWS) +10:11
53. 73 Samuel NELSON (SKO) +10:36
54. 5 Aaron DONNELLY (ART) +11:57
55. 162 Matt KING (MCJ) +12:40
56. 111 Wade LONGWORTH (WCV) +13:05
57. 34 Michael RICE (STR) +13:08
58. 85 Samuel WOOD (GPM) +13:08
59. 64 Darcy WOOLLEY (AWS) +13:31
60. 46 Jake MAGEE (CHM) +16:19
61. 84 Ryan THOMAS (GPM) +16:55
62. 65 Daniel NELSON (AWS) +17:33
63. 63 James RENDALL (AWS) +19:56
64. 7 Taylor GUNMAN (ART) +20:10
65. 92 Tamas ALLENBY (SUV) +20:10
66. 123 Nicholas GRAHAM-DAWSON (DCM) +20:38
67. 118 Luke VITLER (WCV) +21:33
68. 58 Matthew JACKSON (SGR) +21:55
69. 78 Cru HALLIDAY (SKO) +22:10
70. 106 Ben CARMAN (DSR) +22:58
71. 15 Alex WOHLER (BFL) +22:59
72. 76 Jack MCCULLOCH (SKO) +23:55
73. 151 Paulo CAPUTO (TDA) +26:05
74. 146 Andrew PATTERSON (HCT) +32:36
75. 153 Vincent ANG (TDA) +32:49
76. 41 Shannon JOHNSON (CHM) +36:06
77. 142 Luke ELLIS (HCT) +40:16
dnf 14 Marc WILLIAMS (BFL)
dnf 23 Thomas PALMER (DPC)
dnf 35 Tim GUY (STR)
dnf 36 Calvin SIM (STR)
dnf 42 Joshua TAYLOR (CHM)
dnf 47 Raphael FREIENSTEIN (CHM)
dnf 48 Scott AMBROSE (CHM)
dnf 51 Patrick SHAW (SGR)
dnf 52 Theodore YATES (SGR)
dnf 55 Aaron SLAVIK (SGR)
dnf 56 Sam WELSFORD (SGR)
dnf 71 Jordan DAVIES (SKO)
dnf 72 Lachlan EDWARDS (SKO)
dnf 75 Jay DUTTON (SKO)
dnf 77 Alex HERSEY (SKO)
dnf 82 Daniel BONELLO (GPM)
dnf 83 Julian HAMILL (GPM)
dnf 86 Daniel O'KEEFE (GPM)
dnf 91 Patrick SHARPE (SUV)
dnf 93 Brad HANNAFORD (SUV)
dnf 94 Samuel BURSTON (SUV)
dnf 95 Tom PETTY (SUV)
dnf 96 Luke WILLIAMS (SUV)
dnf 101 Kyle BRIDGWOOD (DSR)
dnf 102 Adam ALLEN (DSR)
dnf 103 Elliot KIPPEN (DSR)
dnf 104 Riley MAULE (DSR)
dnf 105 Fraser NORTHEY (DSR)
dnf 112 Blake SMITH (WCV)
dnf 113 Anthony MINCHIN (WCV)
dnf 114 Dane FREY (WCV)
dnf 116 Shaun BAXTER (WCV)
dnf 117 Guy KALMA (WCV)
dnf 122 Ryan MACANALLY (DCM)
dnf 125 Saxon IRVINE (DCM)
dnf 128 Bradley ROBSON (DCM)
dnf 131 Lewis PURCELL (GDT)
dnf 132 Ciaran O'SULLIVAN (GDT)
dnf 133 Ricky ANDREWS (GDT)
dnf 134 Dale BLOOR (GDT)
dnf 135 Ashley MACKAY (GDT)
dnf 137 Jonathan LEWIS (GDT)
dnf 138 Matthew CHAMBERS (GDT)
dnf 141 Michael FREIBERG (HCT)
dnf 143 Patrick HAYBURN (HCT)
dnf 144 Jerard GHOSSEIN (HCT)
dnf 145 Chris ROBERTS (HCT)
dnf 147 Matthew MILLER (HCT)
dnf 148 Henry PENNELL (HCT)
dnf 154 Alex ROBERTSON (TDA)
dnf 155 David COX (TDA)
dnf 161 Edward BISSAKER (MCJ)
dnf 163 Matthew LANE (MCJ)
dnf 164 Masaaki KANNO (MCJ)
dnf 166 Shusaku MATSUO (MCJ)
dnf 171 Tang Wang YIP (TSN)
dnf 174 Chi Ho YUEN (TSN)
dnf 175 King Man TSUI (TSN)
dnf 176 Yat Wai CHAN (TSN)
dnf 181 Luke SLEEGERS (WDS)
dnf 182 Ryan WILLMOT (WDS)
dnf 183 Luke BANHAM (WDS)
dnf 184 Nicholas MATTOCK (WDS)
dnf 185 Liam WHITE (WDS)
dnf 187 Darcy PIROTTA (WDS)
dnf 188 Alex RENDELL (WDS)
dnf 191 Andrew WILLIAMS
dnf 193 Timothy SELLAR
dnf 194 Andrew MCCLURG
dnf 195 Julian JACOBS
dnf 196 Nicholas HORSLEY
dnf 197 Thomas SANDHOLT LUND
dnf 221 Lachlan MCGREGOR
dnf 222 Josh ALDRIDGE

General Classification - Team (Final)

rank team time/gap
1. Avanti Racing Team (ART) 21h01:27
2. Team Budget Forklifts (BFL) +40
3. Drapac Professional Cycling (DPC) +2:06
4. African Wildlife Safaris Cycling Team (AWS) +7:37
5. Bianchi DCM Arbitrage (DCM) +9:01
6. health.com.au-search2retain Cycling Team (STR) +9:30
7. Data#3 Symantec Racing Team (DSR) +11:28
8. Satalyst Giant Racing Team (SGR) +12:41
9. CharterMason Giant Racing (CHM) +13:00
10. Skoda St. George (SKO) +17:56
11. Wormall Civil CCS (WCV) +20:06
12. GPM (GPM) +27:36
13. Team Direct Asia (TDA) +1h04:44

follow us

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Sign Up for eNews

@CyclingAus Tweets