2015 Subaru National Road Series Results

2015 Battle on the Border - women

Women Stage 1

2015 Battle on the Border Stage 1: Salt Village Road Race
Distance: 104.7km
Winners AVG: 36.4km/h
 
RankRiderTime
1.Kimberley WELLS (HFD)2h52:27
2.Ashlee ANKUDINOFF (SNS)+2
3.Emily ROPER* (A-Grade)+2
4.Em VIOTTO (BSS)+2
5.Ruth CORSET (TRH)+2
6.Lynne CLARKE (BRT)+4
7.Kendelle HODGES (HFD)+4
8.Jessica MUNDY* (HFD)+4
9.Allison RICE* (CBR)+4
10.Kirsten HOWARD (SNS)+4
11.Kristina CLONAN* (QET)+4
12.Taryn HEATHER (BSS)+4
13.Ellen SKERRITT* (HFD)+4
14.Rebecca HEATH (BSS)+4
15.Jessica PRATT* (QET)+4
16.Michaela PARSONS* (SPS)+4
17.Louisa LOBIGS (HWC)+8
18.Maddi CAMPBELL* (BLK)+8
19.Alex NICHOLLS* (CBR)+8
20.Sophie MACKAY (SPS)+8
21.Emily CUNNINGHAM (A-Grade)+8
22.Lisa KEELING (BRT)+8
23.Jasmin HURIKINO (CAM)+8
24.Shannon MALSEED* (HWC)+8
25.Zoe WATTERS (CAM)+8
26.Verita STEWART (SPS)+8
27.Sharlotte LUCAS (GUEST) (HWC)+8
28.Tessa FABRY (HFD)+8
29.Laurelea MOSS (HWC)+8
30.Amanda JAMIESON* (BLK)+8
31.Lucy KENNEDY (QET)+8
32.Tayla EVANS* (BSS)+8
33.Faye GOODYEAR (KLD)+8
34.Holly RANSON (A-Grade)+8
35.Jaime GUNNING* (QET)+8
36.Lucy BECHTEL (BSS)+8
37.Rachel WARD (BRT)+8
38.Ashleigh HOCKING* (A-Grade)+19
39.Minda MURRAY (BCS)+3:48
40.Jasmin MCMILLAN (SPS)+3:48
41.Ainslie BAKKER* (A-Grade)+3:48
42.Chloe MCINTOSH (CBR)+3:48
43.Kym LYNCH (TRH)+3:48
44.Hannah TOHILL (A-Grade)+3:48
45.Alicia MACDONALD* (SNS)+3:48
46.Lucy BARKER (A-Grade)+3:48
47.Catriona NEWELL (KLD)+3:48
48.Elizabeth HALL (BNG)+3:48
49.Jessica LARGE (CAM)+3:48
50.Kirrily TUTT (D3T)+3:48
51.Deborah HENNESSEY (A-Grade)+3:48
52.Lisa ANTILL (BRT)+3:48
53.Jane WALKER (CAM)+3:48
54.Georgina BEECH (BNG)+3:48
55.Corissa SMITH (CAM)+3:48
56.Amellia CRANE* (A-Grade)+3:48
57.Amy VESTY (A-Grade)+6:40
58.Anna-Leeza HULL* (SPS)+11:12
59.Abigail JENKINSON* (QET)+11:32
60.Mikayla HARVEY* (BLK)+11:32
61.Hollee SIMONS* (SNS)+11:32
62.Dyane HANNAN (D3T)+11:32
63.Julia RUSSELL (D3T)+11:32
64.Jessica TOGHILL (TRH)+11:32
65.Emily CUST* (HWC)+11:34
66.Phoebe TRESEDER* (PNK)+11:34
67.Jesscia LANE (BNG)+13:43
68.Ione JOHNSON* (BLK)+15:17
69.Gemma ANSELL (BRT)+15:17
70.Iona HALLIDAY (CBR)+15:17
71.Michaela KERR* (PNK)+15:17
72.Angela SMITH* (SNS)+17:49
73.Veronica MICICH (BCS)+17:49
74.Melanie PARKER* (KLD)+21:32
75.Rachel EDWARDS (KLD)+24:57
76.Cassandra HARVEY* (PNK)+24:57
77.Justyna LUBKOWSKI (BNG)+33:20
78.Nicole MULHOLLAND (D3T)+33:20
79.Nikolina ORLIC (BNG)+33:22
80.Amy CUNDY* (BCS)+67:39

Women Stage 2

2015 Battle on the Border stage 2:Murwillumbah Road Road
Distance: 113.5km
Winners AVG: 33.8km/h
 
1.Tessa FABRY (HFD)3h21:07
2.Minda MURRAY (BCS)+0
3.Rebecca HEATH (BSS)+0
4.Chloe MCINTOSH (CBR)+0
5.Lisa ANTILL (BRT)+2
6.Verita STEWART (SPS)+2
7.Michaela KERR* (PNK)+2
8.Louisa LOBIGS (HWC)+2
9.Kimberley WELLS (HFD)+2:26
10.Gemma ANSELL (BRT)+2:26
11.Ruth CORSET (TRH)+2:26
12.Ashlee ANKUDINOFF (SNS)+2:26
13.Zoe WATTERS (CAM)+2:26
14.Laurelea MOSS (HWC)+2:26
15.Em VIOTTO (BSS)+2:26
16.Jessica PRATT* (QET)+2:26
17.Alex NICHOLLS* (CBR)+2:26
18.Faye GOODYEAR (KLD)+2:26
19.Ione JOHNSON* (BLK)+2:26
20.Kristina CLONAN* (QET)+2:26
21.Michaela PARSONS* (SPS)+2:26
22.Kirsten HOWARD (SNS)+2:26
23.Allison RICE* (CBR)+2:26
24.Taryn HEATHER (BSS)+2:26
25.Maddi CAMPBELL* (BLK)+2:26
26.Lucy BECHTEL (BSS)+2:26
27.Jessica MUNDY* (HFD)+2:26
28.Ellen SKERRITT* (HFD)+2:26
29.Holly RANSON (A-Grade)+2:26
30.Jasmin MCMILLAN (SPS)+2:26
31.Deborah HENNESSEY (A-Grade)+2:26
32.Lynne CLARKE (BRT)+2:26
33.Amy VESTY (A-Grade)+2:26
34.Kym LYNCH (TRH)+2:26
35.Lisa KEELING (BRT)+2:26
36.Lucy KENNEDY (QET)+2:26
37.Emily CUNNINGHAM (A-Grade)+2:26
38.Shannon MALSEED* (HWC)+2:26
39.Elizabeth HALL (BNG)+2:26
40.Catriona NEWELL (KLD)+2:26
41.Jasmin HURIKINO (CAM)+2:26
42.Emily ROPER* (A-Grade)+2:26
43.Jaime GUNNING* (QET)+2:26
44.Tayla EVANS* (BSS)+2:26
45.Kendelle HODGES (HFD)+2:26
46.Kirrily TUTT (D3T)+2:26
47.Georgina BEECH (BNG)+2:26
48.Sharlotte LUCAS (GUEST) (HWC)+2:26
49.Sophie MACKAY (SPS)+2:26
50.Ashleigh HOCKING* (A-Grade)+2:26
51.Rachel WARD (BRT)+2:26
52.Lucy BARKER (A-Grade)+2:26
53.Corissa SMITH (CAM)+6:55
54.Jessica LARGE (CAM)+6:55
55.Hannah TOHILL (A-Grade)+6:55
56.Jane WALKER (CAM)+6:55
57.Amanda JAMIESON* (BLK)+6:55
58.Iona HALLIDAY (CBR)+6:55
59.Abigail JENKINSON* (QET)+6:55
60.Jesscia LANE (BNG)+11:47
61.Dyane HANNAN (D3T)+14:20
62.Julia RUSSELL (D3T)+18:29
63.Jessica TOGHILL (TRH)+18:29
64.Nicole MULHOLLAND (D3T)+18:29
65.Mikayla HARVEY* (BLK)+18:29
66.Emily CUST* (HWC)+24:44
67.Veronica MICICH (BCS)+24:44
68.Phoebe TRESEDER* (PNK)+24:44
69.Alicia MACDONALD* (SNS)+24:44
70.Amellia CRANE* (A-Grade)+39:12
71.Nikolina ORLIC (BNG)+39:33
72.Justyna LUBKOWSKI (BNG)+39:33
73.Angela SMITH* (SNS)+39:55

Women Stage 3

2015 Battle on the Border stage 4: Murwillumbah time trial
 
Distance: 9.9km
Winners AVG: 40.6km/h
 
RankRiderTimeGap
1.Tessa FABRY (HFD)0h14:36.20-
2.Louisa LOBIGS (HWC)0h14:36.54+0
3.Ruth CORSET (TRH)0h14:37.52+1
4.Ashlee ANKUDINOFF (SNS)0h14:39.43+3
5.Emily ROPER* (A-Grade)0h14:40.87+4
6.Lucy KENNEDY (QET)0h14:53.10+16
7.Kirsten HOWARD (SNS)0h14:56.19+19
8.Lucy BECHTEL (BSS)0h15:01.43+25
9.Zoe WATTERS (CAM)0h15:03.14+26
10.Sharlotte LUCAS (GUEST) (HWC)0h15:07.04+30
11.Allison RICE* (CBR)0h15:08.02+31
12.Lynne CLARKE (BRT)0h15:10.36+34
13.Alex NICHOLLS* (CBR)0h15:14.70+38
14.Kimberley WELLS (HFD)0h15:18.32+42
15.Jaime GUNNING* (QET)0h15:22.30+46
16.Taryn HEATHER (BSS)0h15:23.27+47
17.Rachel WARD (BRT)0h15:25.86+49
18.Amy VESTY (A-Grade)0h15:26.73+50
19.Faye GOODYEAR (KLD)0h15:30.32+54
20.Shannon MALSEED* (HWC)0h15:32.27+56
21.Sophie MACKAY (SPS)0h15:33.36+57
22.Gemma ANSELL (BRT)0h15:34.29+58
23.Catriona NEWELL (KLD)0h15:34.85+58
24.Michaela PARSONS* (SPS)0h15:35.21+59
25.Emily CUNNINGHAM (A-Grade)0h15:36.71+1:00
26.Verita STEWART (SPS)0h15:37.98+1:01
27.Kristina CLONAN* (QET)0h15:38.29+1:02
28.Jessica TOGHILL (TRH)0h15:39.05+1:02
29.Lisa KEELING (BRT)0h15:39.18+1:02
30.Maddi CAMPBELL* (BLK)0h15:42.48+1:06
31.Rebecca HEATH (BSS)0h15:42.88+1:06
32.Ellen SKERRITT* (HFD)0h15:43.05+1:06
33.Minda MURRAY (BCS)0h15:43.25+1:07
34.Jessica MUNDY* (HFD)0h15:44.52+1:08
35.Alicia MACDONALD* (SNS)0h15:48.41+1:12
36.Em VIOTTO (BSS)0h15:50.56+1:14
37.Holly RANSON (A-Grade)0h15:50.75+1:14
38.Laurelea MOSS (HWC)0h15:51.63+1:15
39.Jessica PRATT* (QET)0h15:55.32+1:19
40.Lisa ANTILL (BRT)0h15:56.22+1:20
41.Ashleigh HOCKING* (A-Grade)0h15:57.48+1:21
42.Tayla EVANS* (BSS)0h15:57.61+1:21
43.Elizabeth HALL (BNG)0h15:58.21+1:22
44.Jasmin MCMILLAN (SPS)0h15:58.59+1:22
45.Angela SMITH* (SNS)0h15:59.35+1:23
46.Michaela KERR* (PNK)0h16:01.57+1:25
47.Iona HALLIDAY (CBR)0h16:05.07+1:28
48.Ione JOHNSON* (BLK)0h16:06.37+1:30
49.Georgina BEECH (BNG)0h16:09.36+1:33
50.Lucy BARKER (A-Grade)0h16:10.40+1:34
51.Amanda JAMIESON* (BLK)0h16:11.73+1:35
52.Kendelle HODGES (HFD)0h16:12.12+1:35
53.Jasmin HURIKINO (CAM)0h16:12.76+1:36
54.Kym LYNCH (TRH)0h16:13.61+1:37
55.Dyane HANNAN (D3T)0h16:16.80+1:40
56.Abigail JENKINSON* (QET)0h16:16.98+1:40
57.Kirrily TUTT (D3T)0h16:18.99+1:42
58.Deborah HENNESSEY (A-Grade)0h16:19.61+1:43
59.Julia RUSSELL (D3T)0h16:20.46+1:44
60.Nicole MULHOLLAND (D3T)0h16:26.79+1:50
61.Mikayla HARVEY* (BLK)0h16:27.32+1:51
62.Emily CUST* (HWC)0h16:28.06+1:51
63.Jesscia LANE (BNG)0h16:35.00+1:58
64.Hannah TOHILL (A-Grade)0h16:37.12+2:00
65.Jessica LARGE (CAM)0h16:40.62+2:04
66.Jane WALKER (CAM)0h16:40.70+2:04
67.Veronica MICICH (BCS)0h16:48.26+2:12
68.Corissa SMITH (CAM)0h16:49.10+2:12
69.Nikolina ORLIC (BNG)0h16:51.51+2:15
70.Chloe MCINTOSH (CBR)0h16:56.34+2:20
71.Phoebe TRESEDER* (PNK)0h16:57.41+2:21
72.Amellia CRANE* (A-Grade)0h17:02.97+2:26
73.Justyna LUBKOWSKI (BNG)0h17:26.10+2:49

Women stage 4

2015 Battle on the Border stage 4: Murwillumbah time trial
Distance: 29.9km
Winners AVG: 40.5km/h
 
RankRiderRider
1.Kimberley WELLS (HFD)0h44:17
2.Jessica MUNDY* (HFD)+0
3.Ruth CORSET (TRH)+0
4.Ione JOHNSON* (BLK)+3
5.Em VIOTTO (BSS)+3
6.Kendelle HODGES (HFD)+3
7.Tessa FABRY (HFD)+3
8.Jasmin HURIKINO (CAM)+3
9.Louisa LOBIGS (HWC)+3
10.Jessica PRATT* (QET)+3
11.Sharlotte LUCAS (GUEST) (HWC)+3
12.Kirsten HOWARD (SNS)+3
13.Ellen SKERRITT* (HFD)+3
14.Lynne CLARKE (BRT)+3
15.Taryn HEATHER (BSS)+3
16.Ashlee ANKUDINOFF (SNS)+3
17.Laurelea MOSS (HWC)+3
18.Amy VESTY (A-Grade)+3
19.Maddi CAMPBELL* (BLK)+8
20.Rebecca HEATH (BSS)+8
21.Verita STEWART (SPS)+8
22.Emily ROPER* (A-Grade)+8
23.Faye GOODYEAR (KLD)+8
24.Holly RANSON (A-Grade)+8
25.Jaime GUNNING* (QET)+8
26.Zoe WATTERS (CAM)+8
27.Lucy KENNEDY (QET)+8
28.Tayla EVANS* (BSS)+8
29.Minda MURRAY (BCS)+12
30.Kym LYNCH (TRH)+12
31.Emily CUNNINGHAM (A-Grade)+12
32.Lisa KEELING (BRT)+12
33.Rachel WARD (BRT)+12
34.Catriona NEWELL (KLD)+12
35.Sophie MACKAY (SPS)+12
36.Lisa ANTILL (BRT)+12
37.Shannon MALSEED* (HWC)+12
38.Amanda JAMIESON* (BLK)+12
39.Lucy BECHTEL (BSS)+18
40.Kristina CLONAN* (QET)+24
41.Georgina BEECH (BNG)+28
42.Gemma ANSELL (BRT)+2:13
43.Jessica LARGE (CAM)+3:21
44.Abigail JENKINSON* (QET)+3:27
45.Jessica TOGHILL (TRH)+5:29
46.Jasmin MCMILLAN (SPS)+5:29
47.Angela SMITH* (SNS)+9:02
48.Kirrily TUTT (D3T)+9:02
49.Mikayla HARVEY* (BLK)+9:02
50.Jesscia LANE (BNG)+9:56
51.Chloe MCINTOSH (CBR)+10:21
52.Hannah TOHILL (A-Grade)+10:31
53.Iona HALLIDAY (CBR)+11:27
54.Dyane HANNAN (D3T)+11:27
55.Alex NICHOLLS* (CBR)+11:27
56.Alicia MACDONALD* (SNS)+11:27
57.Elizabeth HALL (BNG)+11:27
58.Michaela KERR* (PNK)+11:27
59.Jane WALKER (CAM)+11:27
60.Deborah HENNESSEY (A-Grade)+11:27
61.Lucy BARKER (A-Grade)+11:31
62.Ashleigh HOCKING* (A-Grade)+12:27
63.Phoebe TRESEDER* (PNK)+12:37
64.Nicole MULHOLLAND (D3T)+12:37
65.Nikolina ORLIC (BNG)+12:37
66.Corissa SMITH (CAM)+12:37
67.Veronica MICICH (BCS)+13:17
68.Julia RUSSELL (D3T)+13:46
69.Justyna LUBKOWSKI (BNG)+13:47
70.Emily CUST* (HWC)+13:53

Women General Classification

2015 Battle on the Border: Women's General Classification
 
RankRiderTime
1.Tessa FABRY (HFD)7h12:31
2.Louisa LOBIGS (HWC)+9
3.Rebecca HEATH (BSS)+1:12
4.Verita STEWART (SPS)+1:17
5.Ruth CORSET (TRH)+2:19
6.Ashlee ANKUDINOFF (SNS)+2:25
7.Emily ROPER* (A-Grade)+2:35
8.Kimberley WELLS (HFD)+2:47
9.Kirsten HOWARD (SNS)+2:51
10.Lucy KENNEDY (QET)+2:57
11.Lynne CLARKE (BRT)+3:05
12.Sharlotte LUCAS (GUEST) (HWC)+3:06
13.Zoe WATTERS (CAM)+3:07
14.Lucy BECHTEL (BSS)+3:15
15.Taryn HEATHER (BSS)+3:16
16.Jaime GUNNING* (QET)+3:26
17.Jessica MUNDY* (HFD)+3:28
18.Rachel WARD (BRT)+3:34
19.Faye GOODYEAR (KLD)+3:34
20.Ellen SKERRITT* (HFD)+3:38
21.Shannon MALSEED* (HWC)+3:39
22.Sophie MACKAY (SPS)+3:39
23.Em VIOTTO (BSS)+3:40
24.Emily CUNNINGHAM (A-Grade)+3:44
25.Maddi CAMPBELL* (BLK)+3:46
26.Lisa KEELING (BRT)+3:47
27.Laurelea MOSS (HWC)+3:49
28.Jessica PRATT* (QET)+3:50
29.Kristina CLONAN* (QET)+3:54
30.Holly RANSON (A-Grade)+3:55
31.Tayla EVANS* (BSS)+4:01
32.Kendelle HODGES (HFD)+4:07
33.Jasmin HURIKINO (CAM)+4:12
34.Minda MURRAY (BCS)+5:01
35.Lisa ANTILL (BRT)+5:20
36.Catriona NEWELL (KLD)+7:23
37.Kym LYNCH (TRH)+8:02
38.Georgina BEECH (BNG)+8:13
39.Amanda JAMIESON* (BLK)+8:49
40.Amy VESTY (A-Grade)+9:58
41.Jasmin MCMILLAN (SPS)+13:03
42.Alex NICHOLLS* (CBR)+14:37
43.Jessica LARGE (CAM)+16:07
44.Chloe MCINTOSH (CBR)+16:24
45.Ashleigh HOCKING* (A-Grade)+16:31
46.Kirrily TUTT (D3T)+16:57
47.Elizabeth HALL (BNG)+19:01
48.Ione JOHNSON* (BLK)+19:11
49.Lucy BARKER (A-Grade)+19:17
50.Deborah HENNESSEY (A-Grade)+19:22
51.Gemma ANSELL (BRT)+20:49
52.Hannah TOHILL (A-Grade)+23:14
53.Abigail JENKINSON* (QET)+23:32
54.Jane WALKER (CAM)+24:12
55.Corissa SMITH (CAM)+25:31
56.Michaela KERR* (PNK)+28:08
57.Iona HALLIDAY (CBR)+35:05
58.Jessica TOGHILL (TRH)+36:30
59.Jesscia LANE (BNG)+37:22
60.Dyane HANNAN (D3T)+38:56
61.Mikayla HARVEY* (BLK)+40:52
62.Alicia MACDONALD* (SNS)+41:09
63.Julia RUSSELL (D3T)+45:28
64.Phoebe TRESEDER* (PNK)+51:14
65.Emily CUST* (HWC)+52:01
66.Veronica MICICH (BCS)+58:00
67.Nicole MULHOLLAND (D3T)+1h06:14
68.Angela SMITH* (SNS)+1h08:08
69.Nikolina ORLIC (BNG)+1h27:45
70.Justyna LUBKOWSKI (BNG)+1h29:28
OTLAinslie BAKKER* (A-Grade)
OTLAnna-Leeza HULL* (SPS)
OTLHollee SIMONS* (SNS)
OTLMelanie PARKER* (KLD)
OTLRachel EDWARDS (KLD)
OTLCassandra HARVEY* (PNK)
OTLAmy CUNDY* (BCS)
DNFSophie PULFORD* (BLK)
DNFTessa JENKINS* (PNK)
DNFAlexandra O'DEA* (KLD)
DNFAllison RICE* (CBR)
DNFMichaela PARSONS* (SPS)
DNFAmellia CRANE* (A-Grade)
DNSLaura DARLINGTON (CBR)
DNSElizabeth DOUEAL (A-Grade)
DNSBrittany LINDORES (A-Grade)

2015 Battle on the Border

Men Stage 1

2015 Battle on the Border Stage 1: Mt Warning Road Race
 
Distance: 123.1km
Winners AVG: 40.3km/h
 
RankRiderTime
1.Keagan GIRDLESTONE* (CMR)3h03:08
2.Patrick BEVIN (ART)+8
3.Matthew CLARK (ART)+16
4.Joseph COOPER (ART)+24
5.Chris HAMILTON* (ART)+33
6.Adam BULL* (SLB)+36
7.Chris HARPER* (SWC)+44
8.Wes SULZBERGER (NSR)+49
9.Sean LAKE (AWS)+52
10.Nic MATTOCK* (OVR)+53
11.Tim CAMERON (AMR)+56
12.Patrick SHAW (ART)+1:03
13.Joshua ALDRIDGE (AMR)+1:17
14.Saxon IRVINE (SLB)+1:37
15.Benjamin HARVEY (SGM)+1:42
16.Jeremy CAMERON* (AWS)+1:51
17.Sam VOLKERS (SDU)+1:53
18.Suleiman KANGANGI (SDU)+1:54
19.Trevor SPENCER* (OLR)+1:54
20.Ben OCONNOR* (NSR)+1:54
21.Raphael FREIENSTEIN (CMR)+2:01
22.Patrick LANE (AWS)+2:03
23.Nick MILLER (SDU)+2:07
24.Jay DUTTON* (SGM)+2:10
25.David MELVILLE (DSR)+2:13
26.Ryan CHRISTENSEN* (OLR)+2:16
27.Jayden COPP (CMR)+2:19
28.Sam BURSTUN* (MFR)+2:19
29.Rowan DEVER (SEI)+2:21
30.Nathan BRADSHAW* (SND)+2:25
31.Robbie WEBB (MFR)+2:27
32.Andrew MACFARLANE (CPS)+2:28
33.Alex WEST* (SWC)+2:29
34.Dylan SUNDERLAND* (AMR)+2:31
35.Marc WILLIAMS (DSR)+2:34
36.Kurtis BRENT (COB)+2:40
37.Nick WOODS (SDU)+2:56
38.Ryan THOMAS* (DSR)+2:56
39.Sam JENNER* (SND)+2:58
40.Dylan NEWBERY* (CPS)+3:02
41.Aaron WATTS (AMR)+3:02
42.Marcus CULEY (MFR)+3:07
43.Harrison CARTER* (SND)+3:11
44.Mitchell NEUMANN* (EDI)+3:18
45.Clayton FETTELL (SDU)+3:21
46.Nick REDDISH* (OLR)+3:21
47.Patrick SHARPE* (SGM)+3:42
48.Richard LAWSON* (SLB)+3:42
49.Matt LEONARD (NSR)+3:49
50.Steve HALL (OVR)+3:54
51.Nick KATSONIS* (CMR)+3:59
52.Nathan BOOTH* (PNX)+4:14
53.Harrison BAILEY* (GPM)+4:18
54.Harrison WILES* (SGM)+4:18
55.Aaron BICKNELL (MFR)+4:40
56.Josh TAYLOR (CMR)+4:40
57.Scott THOMAS (DSR)+4:43
58.Todd BUSCHKUEHL* (SDU)+4:46
59.Reece ROBINSON* (GPM)+4:47
60.Kane RICHARDS* (SEI)+4:55
61.Scott THOMPSON* (PNX)+4:58
62.Tom ROBINSON (CMR)+5:02
63.Hadleigh MILLIGAN (COB)+5:04
64.Aden REYNOLDS* (MFR)+5:04
65.Christopher MYATT (CPS)+5:10
66.Ben MARSHALL* (OLR)+5:13
67.Tamas ALLENBY (SGM)+5:15
68.Tyson CHAMBERS (AWS)+5:21
69.Adam ALLEN (DSR)+5:33
70.Dave MCADAM (EDI)+5:41
71.Rylee FIELD* (SDU)+5:45
72.Dugald MACARTHUR (COB)+6:02
73.Dave MANTEN (GPM)+6:02
74.Nicholas LEONARD (SEI)+6:18
75.Chris BARLIN* (GPM)+6:18
76.Jordan DAVIES (SGM)+6:18
77.Ryan MORGAN (CPS)+6:27
78.Dean MADDEN* (EDI)+6:32
79.Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)+6:34
80.Shaun BAXTER (OVR)+6:38
81.Fraaser GOUGH* (ART)+6:40
82.Massimo GRAZIATO (AWS)+6:40
83.Liam AITCHESON (MFR)+6:43
84.Cameron FRASER (AMR)+7:03
85.Ben HILL (CMR)+7:03
86.Alex NAZAREWICZ (MFR)+7:06
87.Zane HUNTER* (SEI)+7:16
88.Troy HERFOSS (SND)+7:20
89.Grayson NAPIER* (NSR)+7:26
90.Ayden TOOVEY* (SND)+7:28
91.Lachlan HOLLIDAY* (SEI)+7:29
92.Craig EVERS (DSR)+7:51
93.Karl MICHEL-BEARD* (SEI)+8:09
94.David PARKER (PNX)+8:24
95.Nathan WHITE (COB)+8:39
96.Michael SCHWEIZER (AWS)+8:43
97.George ROBERTS* (SWC)+8:55
98.Simon ANDERSON (SLB)+8:56
99.Ed WHITE (GPM)+8:58
100.Joel WALSH (GPM)+9:46
101.Bill BOLTON* (DHR)+9:58
102.Toby ORCHARD* (AMR)+10:35
103.Matt SLEE* (AMR)+12:27
104.Alex QUIRK* (CPS)+12:42
105.Brad LINFIELD* (NSR)+13:33
106.Rupert LEIGH (COB)+13:39
107.Daniel PAINE (SND)+13:46
108.Alexander CHUBB (DHR)+14:05
109.Hayden CAMPBELL (PNX)+14:25
110.James BERNARD (DHR)+17:58
111.James MOWATT (DSR)+20:21
112.Hamish TYNAN* (SWC)+20:46
113.Jackson MAWBY* (NSR)+26:12
114.Andy WILLIAMS (NSR)+26:15
115.Anthony MINCHIN* (OVR)+26:22
116.Jonathon NOBLE* (EDI)+27:09
117.Christopher BRYAN* (SND)+36:38
118.James FOWLER (DHR)+38:43

Men Stage 2

2015 Battle on the Border Stage 2: Salt Resort Road Race
Distance: 177.2km
Winners AVG: 40.6km/h
 
RankRiderTime
1.Dylan NEWBERY* (CPS)4h21:47
2.Sam BURSTUN* (MFR)+0
3.Michael SCHWEIZER (AWS)+20
4.Patrick BEVIN (ART)+20
5.Troy HERFOSS (SND)+20
6.Raphael FREIENSTEIN (CMR)+20
7.Grayson NAPIER* (NSR)+20
8.Andy WILLIAMS (NSR)+20
9.Ryan CHRISTENSEN* (OLR)+20
10.Patrick SHARPE* (SGM)+20
11.Nathan BRADSHAW* (SND)+20
12.Ben HILL (CMR)+20
13.Tamas ALLENBY (SGM)+20
14.Reece ROBINSON* (GPM)+20
15.Keagan GIRDLESTONE* (CMR)+20
16.Adam BULL* (SLB)+20
17.Chris HARPER* (SWC)+20
18.Christopher MYATT (CPS)+20
19.Alex NAZAREWICZ (MFR)+20
20.Trevor SPENCER* (OLR)+20
21.Dylan SUNDERLAND* (AMR)+20
22.Harrison CARTER* (SND)+20
23.Jeremy CAMERON* (AWS)+20
24.Joseph COOPER (ART)+20
25.Aden REYNOLDS* (MFR)+20
26.Adam ALLEN (DSR)+20
27.Sam JENNER* (SND)+20
28.Suleiman KANGANGI (SDU)+20
29.Matt SLEE* (AMR)+20
30.Ben OCONNOR* (NSR)+20
31.Nick REDDISH* (OLR)+20
32.Nick MILLER (SDU)+20
33.Josh TAYLOR (CMR)+20
34.Aaron BICKNELL (MFR)+20
35.Saxon IRVINE (SLB)+20
36.Alex WEST* (SWC)+20
37.David MELVILLE (DSR)+20
38.Benjamin HARVEY (SGM)+20
39.Joel WALSH (GPM)+20
40.Nick WOODS (SDU)+20
41.Aaron WATTS (AMR)+20
42.Jackson MAWBY* (NSR)+20
43.Tim CAMERON (AMR)+20
44.Patrick LANE (AWS)+20
45.Scott THOMPSON* (PNX)+20
46.Nic MATTOCK* (OVR)+20
47.Harrison BAILEY* (GPM)+20
48.Chris HAMILTON* (ART)+20
49.Ayden TOOVEY* (SND)+20
50.Jayden COPP (CMR)+20
51.Marcus CULEY (MFR)+20
52.Steve HALL (OVR)+20
53.Matt LEONARD (NSR)+20
54.Robbie WEBB (MFR)+20
55.Todd BUSCHKUEHL* (SDU)+20
56.Sam VOLKERS (SDU)+20
57.Nathan BOOTH* (PNX)+20
58.Jordan DAVIES (SGM)+20
59.Karl MICHEL-BEARD* (SEI)+20
60.Alex QUIRK* (CPS)+20
61.Andrew MACFARLANE (CPS)+20
62.Mitchell NEUMANN* (EDI)+20
63.Matthew CLARK (ART)+20
64.Clayton FETTELL (SDU)+20
65.Liam AITCHESON (MFR)+20
66.Sean LAKE (AWS)+20
67.Patrick SHAW (ART)+20
68.Rowan DEVER (SEI)+20
69.Scott THOMAS (DSR)+20
70.Jay DUTTON* (SGM)+20
71.Richard LAWSON* (SLB)+20
72.Rylee FIELD* (SDU)+20
73.Chris BARLIN* (GPM)+20
74.Kurtis BRENT (COB)+20
75.Harrison WILES* (SGM)+20
76.Joshua ALDRIDGE (AMR)+20
77.Ben MARSHALL* (OLR)+20
78.Massimo GRAZIATO (AWS)+20
79.Tyson CHAMBERS (AWS)+20
80.Fraaser GOUGH* (ART)+55
81.Zane HUNTER* (SEI)+1:20
82.Ryan THOMAS* (DSR)+2:49
83.Wes SULZBERGER (NSR)+7:10
84.Ed WHITE (GPM)+7:11
85.George ROBERTS* (SWC)+7:11
86.Kane RICHARDS* (SEI)+8:46
87.Shaun BAXTER (OVR)+10:36
88.Dean MADDEN* (EDI)+10:51
89.Rupert LEIGH (COB)+11:01
90.Dave MCADAM (EDI)+11:29
91.Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)+11:29
92.Hadleigh MILLIGAN (COB)+11:29
93.Tom ROBINSON (CMR)+11:29
94.Toby ORCHARD* (AMR)+11:29
95.Dave MANTEN (GPM)+11:29
96.Craig EVERS (DSR)+11:29
97.Dugald MACARTHUR (COB)+11:29
98.Nicholas LEONARD (SEI)+11:29
99.Bill BOLTON* (DHR)+11:29
100.Jonathon NOBLE* (EDI)+11:29
101.Ryan MORGAN (CPS)+11:29
102.Daniel PAINE (SND)+15:17
103.Simon ANDERSON (SLB)+27:52
104.Nathan WHITE (COB)+27:52
105.Hayden CAMPBELL (PNX)+27:52
106.Lachlan HOLLIDAY* (SEI)+27:54
107.Hamish TYNAN* (SWC)+41:41
 

Men Stage 3

2015 Battle on the Border stage 3: Murwillumbah Road Race
Distance: 156.4km
Winners AVG: 40.7km/h
 
RankRiderTime
1.Joseph COOPER (ART)3h50:17
2.Sam VOLKERS (SDU)+0
3.Michael SCHWEIZER (AWS)+1:09
4.Patrick BEVIN (ART)+1:09
5.Raphael FREIENSTEIN (CMR)+1:09
6.Ryan THOMAS* (DSR)+1:09
7.Steve HALL (OVR)+1:09
8.Ben HILL (CMR)+1:09
9.Ryan CHRISTENSEN* (OLR)+1:09
10.Harrison CARTER* (SND)+1:09
11.Toby ORCHARD* (AMR)+1:09
12.Keagan GIRDLESTONE* (CMR)+1:09
13.Adam BULL* (SLB)+1:09
14.Joel WALSH (GPM)+1:09
15.Christopher MYATT (CPS)+1:09
16.Nathan BRADSHAW* (SND)+1:09
17.Aaron BICKNELL (MFR)+1:09
18.Grayson NAPIER* (NSR)+1:09
19.Chris HARPER* (SWC)+1:09
20.Patrick SHAW (ART)+1:09
21.Patrick SHARPE* (SGM)+1:09
22.Karl MICHEL-BEARD* (SEI)+1:09
23.Dylan SUNDERLAND* (AMR)+1:09
24.Todd BUSCHKUEHL* (SDU)+1:09
25.Benjamin HARVEY (SGM)+1:09
26.Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)+1:09
27.Nick REDDISH* (OLR)+1:09
28.Sam BURSTUN* (MFR)+1:09
29.Chris HAMILTON* (ART)+1:09
30.Liam AITCHESON (MFR)+1:09
31.Nick MILLER (SDU)+1:09
32.Nic MATTOCK* (OVR)+1:09
33.Saxon IRVINE (SLB)+1:09
34.Sam JENNER* (SND)+1:09
35.Sean LAKE (AWS)+1:09
36.Richard LAWSON* (SLB)+1:09
37.Nick WOODS (SDU)+1:09
38.Matt SLEE* (AMR)+1:09
39.Dylan NEWBERY* (CPS)+1:09
40.Alex NAZAREWICZ (MFR)+1:09
41.Andrew MACFARLANE (CPS)+1:09
42.Jay DUTTON* (SGM)+1:09
43.Aaron WATTS (AMR)+1:09
44.Suleiman KANGANGI (SDU)+1:09
45.Kane RICHARDS* (SEI)+1:09
46.Fraaser GOUGH* (ART)+1:09
47.Ben OCONNOR* (NSR)+1:09
48.Marcus CULEY (MFR)+1:09
49.Jeremy CAMERON* (AWS)+1:09
50.Trevor SPENCER* (OLR)+1:09
51.Alex WEST* (SWC)+1:09
52.Robbie WEBB (MFR)+1:09
53.Clayton FETTELL (SDU)+1:09
54.Ben MARSHALL* (OLR)+1:09
55.Reece ROBINSON* (GPM)+1:09
56.Craig EVERS (DSR)+1:09
57.Harrison WILES* (SGM)+1:09
58.Scott THOMPSON* (PNX)+1:09
59.Jayden COPP (CMR)+1:09
60.Nathan BOOTH* (PNX)+1:09
61.Alex QUIRK* (CPS)+1:09
62.David MELVILLE (DSR)+1:09
63.Zane HUNTER* (SEI)+1:09
64.Harrison BAILEY* (GPM)+1:09
65.Aden REYNOLDS* (MFR)+1:09
66.Rowan DEVER (SEI)+1:09
67.Jordan DAVIES (SGM)+1:09
68.Tim CAMERON (AMR)+1:09
69.Patrick LANE (AWS)+1:09
70.Mitchell NEUMANN* (EDI)+1:09
71.Joshua ALDRIDGE (AMR)+1:09
72.Matt LEONARD (NSR)+1:09
73.Ed WHITE (GPM)+1:24
74.Adam ALLEN (DSR)+1:36
75.Massimo GRAZIATO (AWS)+1:36
76.Scott THOMAS (DSR)+2:41
77.Ryan MORGAN (CPS)+6:07
78.Jackson MAWBY* (NSR)+6:07
79.Ayden TOOVEY* (SND)+6:07
80.Andy WILLIAMS (NSR)+6:07
81.Matthew CLARK (ART)+6:07
82.Lachlan HOLLIDAY* (SEI)+7:35
83.Troy HERFOSS (SND)+8:11
84.Dean MADDEN* (EDI)+8:11
85.Jonathon NOBLE* (EDI)+8:11
86.Tyson CHAMBERS (AWS)+9:58
87.Tom ROBINSON (CMR)+9:58
88.Dave MANTEN (GPM)+9:58
89.George ROBERTS* (SWC)+9:58
90.Rylee FIELD* (SDU)+9:58
91.Chris BARLIN* (GPM)+9:58
92.Dugald MACARTHUR (COB)+9:58
93.Hadleigh MILLIGAN (COB)+9:58
94.Josh TAYLOR (CMR)+9:58
95.Shaun BAXTER (OVR)+9:58
96.Hayden CAMPBELL (PNX)+9:58
97.Simon ANDERSON (SLB)+32:33
98.Kurtis BRENT (COB)+32:33
99.Dave MCADAM (EDI)+32:33
100.Nathan WHITE (COB)+32:33

Men Stage 4

2015 Battle on the Border stage 4: Murwillumbah time trial
Distance: 9.9km
Winners AVG: 40.6km/h
 
RankRiderTimeGap
1.Patrick BEVIN (ART)0h11:59.38
2.Joseph COOPER (ART)0h12:06.94+7
3.Craig EVERS (DSR)0h12:32.81+33
4.Sean LAKE (AWS)0h12:35.82+36
5.Chris HARPER* (SWC)0h12:42.40+43
6.Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)0h12:47.96+48
7.Ben HILL (CMR)0h12:51.30+51
8.Ben OCONNOR* (NSR)0h12:51.82+52
9.Jayden COPP (CMR)0h12:52.82+53
10.Fraaser GOUGH* (ART)0h12:56.94+57
11.Nic MATTOCK* (OVR)0h12:57.09+57
12.Keagan GIRDLESTONE* (CMR)0h13:01.89+1:02
13.Ayden TOOVEY* (SND)0h13:03.04+1:03
14.Chris HAMILTON* (ART)0h13:06.36+1:06
15.Sam JENNER* (SND)0h13:07.95+1:08
16.Raphael FREIENSTEIN (CMR)0h13:12.77+1:13
17.Steve HALL (OVR)0h13:14.47+1:15
18.Clayton FETTELL (SDU)0h13:14.81+1:15
19.Rylee FIELD* (SDU)0h13:19.49+1:20
20.Sam VOLKERS (SDU)0h13:19.77+1:20
21.Jackson MAWBY* (NSR)0h13:20.01+1:20
22.Ryan THOMAS* (DSR)0h13:24.13+1:24
23.Jay DUTTON* (SGM)0h13:24.16+1:24
24.Sam BURSTUN* (MFR)0h13:24.87+1:25
25.Ryan MORGAN (CPS)0h13:25.23+1:25
26.Patrick LANE (AWS)0h13:25.25+1:25
27.Patrick SHAW (ART)0h13:25.37+1:25
28.Nathan BRADSHAW* (SND)0h13:25.68+1:26
29.Liam AITCHESON (MFR)0h13:29.47+1:30
30.Dylan SUNDERLAND* (AMR)0h13:31.01+1:31
31.Dylan NEWBERY* (CPS)0h13:31.10+1:31
32.Alex WEST* (SWC)0h13:32.61+1:33
33.Jeremy CAMERON* (AWS)0h13:34.95+1:35
34.Matt SLEE* (AMR)0h13:34.98+1:35
35.Shaun BAXTER (OVR)0h13:36.53+1:37
36.Benjamin HARVEY (SGM)0h13:39.24+1:39
37.Josh TAYLOR (CMR)0h13:40.70+1:41
38.Adam BULL* (SLB)0h13:41.95+1:42
39.Tom ROBINSON (CMR)0h13:42.22+1:42
40.Matthew CLARK (ART)0h13:42.34+1:42
41.Ben MARSHALL* (OLR)0h13:42.41+1:43
42.Nick WOODS (SDU)0h13:42.55+1:43
43.Marcus CULEY (MFR)0h13:45.41+1:46
44.Harrison WILES* (SGM)0h13:47.72+1:48
45.Patrick SHARPE* (SGM)0h13:48.15+1:48
46.Jordan DAVIES (SGM)0h13:50.82+1:51
47.Michael SCHWEIZER (AWS)0h13:51.72+1:52
48.Scott THOMPSON* (PNX)0h13:51.98+1:52
49.Trevor SPENCER* (OLR)0h13:52.60+1:53
50.Toby ORCHARD* (AMR)0h13:54.16+1:54
51.Joshua ALDRIDGE (AMR)0h13:55.77+1:56
52.Aaron WATTS (AMR)0h13:55.99+1:56
53.Dave MANTEN (GPM)0h13:56.75+1:57
54.Harrison CARTER* (SND)0h13:57.20+1:57
55.David MELVILLE (DSR)0h13:57.36+1:57
56.Aden REYNOLDS* (MFR)0h13:59.65+2:00
57.Nick REDDISH* (OLR)0h14:00.10+2:00
58.Aaron BICKNELL (MFR)0h14:00.35+2:00
59.Todd BUSCHKUEHL* (SDU)0h14:00.43+2:01
60.Ryan CHRISTENSEN* (OLR)0h14:01.19+2:01
61.Christopher MYATT (CPS)0h14:01.28+2:01
62.Dean MADDEN* (EDI)0h14:01.33+2:01
63.Alex NAZAREWICZ (MFR)0h14:01.57+2:02
64.Reece ROBINSON* (GPM)0h14:02.98+2:03
65.Robbie WEBB (MFR)0h14:04.05+2:04
66.George ROBERTS* (SWC)0h14:04.50+2:05
67.Tyson CHAMBERS (AWS)0h14:04.92+2:05
68.Tim CAMERON (AMR)0h14:05.49+2:06
69.Mitchell NEUMANN* (EDI)0h14:06.07+2:06
70.Nathan BOOTH* (PNX)0h14:06.36+2:06
71.Joel WALSH (GPM)0h14:06.67+2:07
72.Nick MILLER (SDU)0h14:07.35+2:07
73.Saxon IRVINE (SLB)0h14:08.03+2:08
74.Alex QUIRK* (CPS)0h14:08.15+2:08
75.Andrew MACFARLANE (CPS)0h14:09.23+2:09
76.Suleiman KANGANGI (SDU)0h14:11.20+2:11
77.Karl MICHEL-BEARD* (SEI)0h14:12.74+2:13
78.Matt LEONARD (NSR)0h14:17.99+2:18
79.Simon ANDERSON (SLB)0h14:18.23+2:18
80.Harrison BAILEY* (GPM)0h14:18.40+2:19
81.Scott THOMAS (DSR)0h14:19.42+2:20
82.Richard LAWSON* (SLB)0h14:20.31+2:20
83.Dugald MACARTHUR (COB)0h14:22.08+2:22
84.Kurtis BRENT (COB)0h14:24.62+2:25
85.Kane RICHARDS* (SEI)0h14:28.08+2:28
86.Adam ALLEN (DSR)0h14:29.30+2:29
87.Ed WHITE (GPM)0h14:31.19+2:31
88.Hadleigh MILLIGAN (COB)0h14:39.67+2:40
89.Rowan DEVER (SEI)0h14:41.59+2:42
90.Dave MCADAM (EDI)0h14:44.74+2:45
91.Chris BARLIN* (GPM)0h14:45.05+2:45
92.Nathan WHITE (COB)0h14:48.77+2:49
93.Grayson NAPIER* (NSR)0h14:48.83+2:49
94.Massimo GRAZIATO (AWS)0h15:02.16+3:02
95.Jonathon NOBLE* (EDI)0h15:08.28+3:08
96.Zane HUNTER* (SEI)0h15:45.43+3:46

Men Stage 5

2015 Battle on the Border stage 5: Murwillumbah criterium
 
Winners AVG: 50.8km/h
Distance: 36.4km
 
RankRiderTime
1.Ben HILL (CMR)0h42:580h42:58
2.Michael SCHWEIZER (AWS)+00h42:58
3.Josh TAYLOR (CMR)+00h42:58
4.Patrick SHAW (ART)+00h42:58
5.Ryan CHRISTENSEN* (OLR)+00h42:58
6.Ryan THOMAS* (DSR)+00h42:58
7.Nathan BRADSHAW* (SND)+00h42:58
8.Ayden TOOVEY* (SND)+00h42:58
9.Raphael FREIENSTEIN (CMR)+00h42:58
10.Patrick BEVIN (ART)+00h42:58
11.Jackson MAWBY* (NSR)+00h42:58
12.Joseph COOPER (ART)+00h42:58
13.Chris HAMILTON* (ART)+00h42:58
14.Keagan GIRDLESTONE* (CMR)+00h42:58
15.Nick MILLER (SDU)+00h42:58
16.Patrick SHARPE* (SGM)+00h42:58
17.Harrison BAILEY* (GPM)+00h42:58
18.Sean LAKE (AWS)+40h43:03
19.Benjamin HARVEY (SGM)+40h43:03
20.Jeremy CAMERON* (AWS)+40h43:03
21.Adam BULL* (SLB)+40h43:03
22.Ben OCONNOR* (NSR)+40h43:03
23.Reece ROBINSON* (GPM)+40h43:03
24.Harrison CARTER* (SND)+40h43:03
25.Dylan NEWBERY* (CPS)+80h43:07
26.Clayton FETTELL (SDU)+80h43:07
27.Marcus CULEY (MFR)+80h43:07
28.Adam ALLEN (DSR)+80h43:07
29.Grayson NAPIER* (NSR)+80h43:07
30.Saxon IRVINE (SLB)+80h43:07
31.Ed WHITE (GPM)+80h43:07
32.Matt SLEE* (AMR)+80h43:07
33.Fraaser GOUGH* (ART)+80h43:07
34.Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)+80h43:07
35.Jayden COPP (CMR)+80h43:07
36.Patrick LANE (AWS)+80h43:07
37.Aaron BICKNELL (MFR)+80h43:07
38.Liam AITCHESON (MFR)+80h43:07
39.Sam BURSTUN* (MFR)+80h43:07
40.Alex NAZAREWICZ (MFR)+80h43:07
41.Aden REYNOLDS* (MFR)+80h43:07
42.Joel WALSH (GPM)+80h43:07
43.Trevor SPENCER* (OLR)+80h43:07
44.Chris HARPER* (SWC)+80h43:07
45.Joshua ALDRIDGE (AMR)+80h43:07
46.Tim CAMERON (AMR)+80h43:07
47.Andrew MACFARLANE (CPS)+80h43:07
48.Jay DUTTON* (SGM)+80h43:07
49.Sam VOLKERS (SDU)+80h43:07
50.Todd BUSCHKUEHL* (SDU)+80h43:07
51.Alex WEST* (SWC)+120h43:11
52.Craig EVERS (DSR)+160h43:15
53.Ryan MORGAN (CPS)+230h43:22
54.Nic MATTOCK* (OVR)+270h43:26
55.Tom ROBINSON (CMR)+300h43:29
56.Christopher MYATT (CPS)+300h43:29
57.Aaron WATTS (AMR)+300h43:29
58.Nick WOODS (SDU)+300h43:29
59.Dean MADDEN* (EDI)+300h43:29
60.David MELVILLE (DSR)+300h43:29
61.Toby ORCHARD* (AMR)+330h43:32
62.Richard LAWSON* (SLB)+360h43:35
63.Suleiman KANGANGI (SDU)+360h43:35
64.Dylan SUNDERLAND* (AMR)+380h43:37
65.Harrison WILES* (SGM)+380h43:37
66.Jordan DAVIES (SGM)+380h43:37
67.Rylee FIELD* (SDU)+420h43:41
68.Matthew CLARK (ART)+420h43:41
69.Steve HALL (OVR)+440h43:43
70.Alex QUIRK* (CPS)+440h43:43
71.Hadleigh MILLIGAN (COB)+500h43:49
72.Scott THOMPSON* (PNX)+500h43:49
73.Ben MARSHALL* (OLR)+1:250h44:24
74.Rowan DEVER (SEI)+1:420h44:41
75.Matt LEONARD (NSR)+1:420h44:41
76.Kane RICHARDS* (SEI)+7:090h50:08
77.Dave MCADAM (EDI)+8:020h51:01
78.Nathan BOOTH* (PNX)+8:020h51:01
79.Chris BARLIN* (GPM)+8:020h51:01
80.Mitchell NEUMANN* (EDI)+8:140h51:13
81.Simon ANDERSON (SLB)+9:040h52:03
82.Karl MICHEL-BEARD* (SEI)+9:230h52:22
83.Shaun BAXTER (OVR)+10:230h53:22
84.Nick REDDISH* (OLR)+10:240h53:23
85.George ROBERTS* (SWC)+10:560h53:55
86.Tyson CHAMBERS (AWS)+11:250h54:24
87.Dugald MACARTHUR (COB)+12:440h55:43
88.Nathan WHITE (COB)+12:520h55:51
89.Scott THOMAS (DSR)+14:020h57:01
90.Sam JENNER* (SND)+14:400h57:39
91.Dave MANTEN (GPM)+17:191h00:18
92.Robbie WEBB (MFR)+22:111h05:10
Massimo GRAZIATO (AWS)
Zane HUNTER* (SEI)
Jonathon NOBLE* (EDI)
Nick KATSONIS* (CMR)
Anthony MINCHIN* (OVR)
Cyrus MONK* (AWS)
Brad LINFIELD* (NSR)
Wes SULZBERGER (NSR)
Andy WILLIAMS (NSR)
Alex BEEDIE* (SLB)
Kieran LEWIS* (SLB)
James MOWATT (DSR)
Marc WILLIAMS (DSR)
Carsten CHAPMAN* (OLR)
James BUTLER (SWC)
Hamish TYNAN* (SWC)
Lachlan HOLLIDAY* (SEI)
Nicholas LEONARD (SEI)
Jeremy GILLMAN-WELLS (SEI)
Cameron FRASER (AMR)
James LONDON (CPS)
Kurtis BRENT (COB)
Philip CAVDARSKI (COB)
Tom HELLEMAN (COB)
Rupert LEIGH (COB)
James BERNARD (DHR)
Bill BOLTON* (DHR)
Michael CHIDGEY (DHR)
Alexander CHUBB (DHR)
Christopher HAGEMAN* (DHR)
Hayden CAMPBELL (PNX)
Andrew MCCOSKER (PNX)
David PARKER (PNX)
Andrew PICKERING (PNX)
Tamas ALLENBY (SGM)
Daniel PAINE (SND)
Christopher BRYAN* (SND)
Troy HERFOSS (SND)
Jacobs JULIAN (OVR)
Sam IREMONGER* (SLB)
Joe WHITE* (GPM)
James FOWLER (DHR)
Mitchell HAWLEY* (EDI)
Declan BAKER* (SGM)

Men General Classification

2015 Battle on the Border: Women's General Classification
 
RankRiderTime
1.Joseph COOPER (ART)12h10:51
2.Patrick BEVIN (ART)+41
3.Keagan GIRDLESTONE* (CMR)+1:46
4.Sean LAKE (AWS)+2:22
5.Chris HARPER* (SWC)+2:22
6.Chris HAMILTON* (ART)+2:28
7.Sam VOLKERS (SDU)+2:52
8.Nic MATTOCK* (OVR)+3:08
9.Adam BULL* (SLB)+3:12
10.Patrick SHAW (ART)+3:13
11.Ben OCONNOR* (NSR)+3:40
12.Tim CAMERON (AMR)+4:00
13.Raphael FREIENSTEIN (CMR)+4:01
14.Jayden COPP (CMR)+4:10
15.Joshua ALDRIDGE (AMR)+4:11
16.Benjamin HARVEY (SGM)+4:15
17.Sam BURSTUN* (MFR)+4:18
18.Jeremy CAMERON* (AWS)+4:20
19.Patrick LANE (AWS)+4:23
20.Jay DUTTON* (SGM)+4:33
21.Nathan BRADSHAW* (SND)+4:40
22.Trevor SPENCER* (OLR)+4:43
23.Saxon IRVINE (SLB)+4:44
24.Alex WEST* (SWC)+5:03
25.Dylan NEWBERY* (CPS)+5:04
26.Nick MILLER (SDU)+5:04
27.Ryan CHRISTENSEN* (OLR)+5:07
28.Dylan SUNDERLAND* (AMR)+5:30
29.David MELVILLE (DSR)+5:30
30.Suleiman KANGANGI (SDU)+5:31
31.Clayton FETTELL (SDU)+5:34
32.Andrew MACFARLANE (CPS)+5:36
33.Marcus CULEY (MFR)+5:51
34.Nick WOODS (SDU)+5:58
35.Harrison CARTER* (SND)+6:02
36.Aaron WATTS (AMR)+6:18
37.Patrick SHARPE* (SGM)+6:20
38.Steve HALL (OVR)+6:43
39.Harrison BAILEY* (GPM)+7:26
40.Richard LAWSON* (SLB)+7:29
41.Harrison WILES* (SGM)+7:34
42.Rowan DEVER (SEI)+7:35
43.Ryan THOMAS* (DSR)+7:39
44.Aaron BICKNELL (MFR)+7:39
45.Reece ROBINSON* (GPM)+7:44
46.Todd BUSCHKUEHL* (SDU)+7:45
47.Aden REYNOLDS* (MFR)+8:02
48.Matthew CLARK (ART)+8:25
49.Scott THOMPSON* (PNX)+8:30
50.Christopher MYATT (CPS)+8:31
51.Ben HILL (CMR)+8:38
52.Matt LEONARD (NSR)+8:38
53.Fraaser GOUGH* (ART)+9:10
54.Ben MARSHALL* (OLR)+9:11
55.Liam AITCHESON (MFR)+9:11
56.Adam ALLEN (DSR)+9:28
57.Jordan DAVIES (SGM)+9:37
58.Alex NAZAREWICZ (MFR)+10:06
59.Michael SCHWEIZER (AWS)+11:09
60.Grayson NAPIER* (NSR)+11:13
61.Joel WALSH (GPM)+12:51
62.Ayden TOOVEY* (SND)+14:19
63.Mitchell NEUMANN* (EDI)+14:28
64.Matt SLEE* (AMR)+15:01
65.Nathan BOOTH* (PNX)+15:13
66.Josh TAYLOR (CMR)+15:54
67.Alex QUIRK* (CPS)+16:25
68.Nick REDDISH* (OLR)+16:36
69.Rylee FIELD* (SDU)+17:26
70.Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)+19:29
71.Ed WHITE (GPM)+19:33
72.Sam JENNER* (SND)+19:36
73.Craig EVERS (DSR)+20:34
74.Karl MICHEL-BEARD* (SEI)+20:35
75.Scott THOMAS (DSR)+23:27
76.Kane RICHARDS* (SEI)+23:48
77.Toby ORCHARD* (AMR)+25:01
78.Ryan MORGAN (CPS)+25:13
79.Chris BARLIN* (GPM)+26:44
80.Dean MADDEN* (EDI)+27:25
81.Robbie WEBB (MFR)+27:32
82.Tom ROBINSON (CMR)+28:02
83.Tyson CHAMBERS (AWS)+28:30
84.Hadleigh MILLIGAN (COB)+29:21
85.Jackson MAWBY* (NSR)+33:20
86.George ROBERTS* (SWC)+38:25
87.Shaun BAXTER (OVR)+38:33
88.Dugald MACARTHUR (COB)+41:56
89.Dave MANTEN (GPM)+46:05
90.Dave MCADAM (EDI)+59:50
91.Simon ANDERSON (SLB)+1h20:04
92.Nathan WHITE (COB)+1h24:06
OTLMassimo GRAZIATO (AWS)
OTLZane HUNTER* (SEI)
OTLJonathon NOBLE* (EDI)
DNFAndrew PICKERING (PNX)
DNFAndrew MCCOSKER (PNX)
DNFChristopher HAGEMAN* (DHR)
DNFMichael CHIDGEY (DHR)
DNFTom HELLEMAN (COB)
DNFPhilip CAVDARSKI (COB)
DNFJames LONDON (CPS)
DNFJeremy GILLMAN-WELLS (SEI)
DNFJames BUTLER (SWC)
DNFCarsten CHAPMAN* (OLR)
DNFKieran LEWIS* (SLB)
DNFAlex BEEDIE* (SLB)
DNFCyrus MONK* (AWS)
DNFKurtis BRENT (COB)
DNFTroy HERFOSS (SND)
DNFAndy WILLIAMS (NSR)
DNFLachlan HOLLIDAY* (SEI)
DNFHayden CAMPBELL (PNX)
DNFTamas ALLENBY (SGM)
DNFWes SULZBERGER (NSR)
DNFNicholas LEONARD (SEI)
DNFBill BOLTON* (DHR)
DNFRupert LEIGH (COB)
DNFDaniel PAINE (SND)
DNFHamish TYNAN* (SWC)
DNFMarc WILLIAMS (DSR)
DNFNick KATSONIS* (CMR)
DNFCameron FRASER (AMR)
DNFDavid PARKER (PNX)
DNFBrad LINFIELD* (NSR)
DNFAlexander CHUBB (DHR)
DNFJames BERNARD (DHR)
DNFJames MOWATT (DSR)
DNFAnthony MINCHIN* (OVR)
DNFChristopher BRYAN* (SND)
DNSDeclan BAKER* (SGM)
DNSMitchell HAWLEY* (EDI)
DNSJoe WHITE* (GPM)
DNSSam IREMONGER* (SLB)
DNSJacobs JULIAN (OVR)
DNSJames FOWLER (DHR)

2015 FKG Tour of Toowoomba

Stage 1 Results

2015 FKG Tour of Toowoomba Stage 1: Highfields Shopping Centre Road Race
 
Date: Thursday, May 21
Nobby - Kingsthorpe - Haden - Highfields
Distance: 153.0 km
Chief Commissaire: Peter Tomlinson
Organiser: TDC Ltd
 
Stage 1 Result
Time/GapBonus
1.23Jack ANDERSON (BFL)3h39:46
2.41Michael SCHWEIZER (AWS)+0
3.16Daniel FITTER (CMR)+0
4.21Jack BOBRIDGE (BFL)+36
5.13Benjamin HILL (CMR)+36
6.12Sam CROME (CMR)+37
7.102Brad EVANS (PVG)+37
8.17Keagan GIRDLESTONE (CMR)+37
9.3Joseph COOPER (ART)+37
10.127Ryan THOMAS (DSR)+37
11.43Patrick LANE (AWS)+37
12.62Stuart SMITH (STR)+37
13.106Drew MOREY (PVG)+37
14.22Michael TORCKLER (BFL)+37
15.113Dylan PIERRE-HUMBERT (WCV)+37
16.45Sean LAKE (AWS)+37
17.137Alex WEST (SWC)+37
18.11Raphael FREIENSTEIN (CMR)+37
19.126Scott THOMAS (DSR)+37
20.141Nicholas WOODS (SDU)+37
21.77Ben O'CONNOR (NSR)+48
22.2Patrick SHAW (ART)+53
23.55Samuel BURSTON (MBS)+53
24.144Samuel VOLKERS (SDU)+1:05
25.227James CUMMINGS (FKG)+1:05
26.47Cyrus MONK (AWS)+1:05
27.24Kristian JUEL (BFL)+1:05
28.44Alexander SMYTH (AWS)+1:05
29.105James PANE (PVG)+1:05
30.14Jake MAGEE (CMR)+1:05
31.195Jason LEA (SPH)+1:05
32.81Ryan CHRISTENSEN (OLR)+1:05
33.71Wesley SULZBERGER (NSR)+1:05
34.46Jeremy CAMERON (AWS)+1:05
35.35Nicholas MATTOCK (OVR)+1:05
36.147Todd BUSCHKUEHL (SDU)+1:05
37.121David MELVILLE (DSR)+1:05
38.132Chris HARPER (SWC)+1:05
39.15Jayden COPP (CMR)+1:05
40.156Dylan SUNDERLAND (AMR)+1:05
41.222Saxon IRVINE (FKG)+1:05
42.203Suleiman KANGANGI (MCD)+1:05
43.136Hamish TYNAN (SWC)+1:05
44.143Nick MILLER (SDU)+1:05
45.151Joshua ALDRIDGE (AMR)+1:05
46.115Nicholas GRAHAM-DAWSON (WCV)+1:05
47.125Adam ALLEN (DSR)+1:05
48.65Sam DOBBS (STR)+1:05
49.57Marcus CULEY (MBS)+1:05
50.6Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)+1:05
51.103Fergus SULLY (PVG)+1:05
52.76Darcy PIROTTA (NSR)+1:05
53.56Aden REYNOLDS (MBS)+1:05
54.211Michael SMITH (TIS)+1:05
55.153Timothy CAMERON (AMR)+1:05
56.92Edward WHITE (GPM)+1:05
57.73Matthew LEONARD (NSR)+1:05
58.7Fraser GOUGH (ART)+1:05
59.162Angus LYONS (VIS)+1:11
60.187Troy HERFOSS (SND)+1:12
61.124Craig EVERS (DSR)+1:14
62.175Scott THOMPSON (PNX)+1:19
63.117Luke SLEEGERS (WCV)+1:19
64.183Ayden TOOVEY (SND)+1:27
65.5Aaron DONNELLY (ART)+1:27
66.33Stephen HALL (OVR)+1:27
67.235Alex QUIRK (CPS)+1:27
68.186Samuel JENNER (SND)+1:27
69.233Andrew MACFARLANE (CPS)+1:35
70.223Aden DE JAGER (FKG)+1:35
71.42Massimo GRAZIATO (AWS)+1:43
72.236Dylan NEWBERY (CPS)+1:44
73.221John FREIBERG (FKG)+1:44
74.146Sean WHITFIELD (SDU)+1:50
75.85Ben MARSHALL (OLR)+1:50
76.94Reece ROBINSON (GPM)+1:50
77.245Jonathon NOBLE (TLD)+1:50
78.91Joel WALSH (GPM)+1:50
79.155Matthew SLEE (AMR)+1:50
80.114Craig SYMONS (WCV)+1:50
81.241Trent WEST (TLD)+2:05
82.206Kasey CLARK (MCD)+2:07
83.133Tom CHAPMAN (SWC)+2:09
84.207Zane HUNTER (MCD)+2:13
85.163Lucas HAMILTON (VIS)+2:13
86.194Aidan BOWE (SPH)+2:19
87.54Aaron BICKNELL (MBS)+2:21
88.216Hayden DICOCCO-GRANT (TIS)+2:21
89.53Alex NAZAREWICZ (MBS)+2:27
90.1Matthew CLARK (ART)+2:27
91.226Leslie MASTERS (FKG)+2:27
92.152Aaron WATTS (AMR)+2:27
93.193Sam FUHRMEISTER (SPH)+2:27
94.61Tim GUY (STR)+2:27
95.64Oliver MARTIN (STR)+2:27
96.174Nathan BOOTH (PNX)+2:31
97.134Jack HOGAN (SWC)+2:35
98.232Christopher MYATT (CPS)+2:37
99.75Jackson MAWBY (NSR)+2:38
100.205Rylee FIELD (MCD)+2:54
101.122Kyle BRIDGWOOD (DSR)+3:15
102.116Samuel LANE (WCV)+3:15
103.161Alexander MORGAN (VIS)+3:15
104.67Connor LAMBERT (STR)+3:18
105.182Nathan BRADSHAW (SND)+3:18
106.63Alder MARTZ (STR)+3:18
107.215Jake OLIVER (TIS)+3:33
108.157Toby ORCHARD (AMR)+3:51
109.135George ROBERTS (SWC)+3:51
110.82Matthew WARNER-SMITH (OLR)+5:02
111.244Michael HOOPER (TLD)+5:06
112.111Edmund HOLLANDS (WCV)+5:10
113.34Shaun BAXTER (OVR)+5:32
114.112Russell GILL (WCV)+5:32
115.51Scott BRADBURN (MBS)+6:27
116.204Jackson WARDROP (MCD)+6:50
117.184Harrison CARTER (SND)+6:52
118.74Bradley LINFIELD (NSR)+7:05
119.214Harrison BAKER (TIS)+7:05
120.212Harrison MUSGRAVE (TIS)+7:57
121.37Reece TUCKNOTT (OVR)+8:34
122.181Tirian MCMANUS (SND)+8:34
123.154Cameron FRASER (AMR)+8:34
124.87Carsten CHAPMAN (OLR)+12:43
125.36Guy KALMA (OVR)+12:43
126.72Andrew WILLIAMS (NSR)+21:29
127.201Mark FAGG (MCD)+25:38
128.243Richard MACAVOY (TLD)+25:38
129.246Harvey SILK (TLD)+25:38
130.32Anthony MINCHIN (OVR)+25:38
131.242Pedr HARVEY (TLD)+25:38
132.52Rob WEBB (MBS)+25:38
133.84Samuel LAYZELL (OLR)+25:38
134.172Hayden CAMPBELL (PNX)+25:38
135.191Matthias KIERNAN (SPH)+25:38
136.192Mitchell DEDMAN (SPH)+25:38
137.104Alistair CRAMERI (PVG)+25:38
138.225Ross FREEMAN (FKG)+25:38
139.4Mark TUPALSKI (ART)+25:38
140.224Nicholas LEONARD (FKG)+25:38
141.66Jack BELL (STR)+28:08
142.131James BUTLER (SWC)+35:20
otl86Lachlan GLASSPOOL (OLR)+47:00
otl213Gerald EVANS (TIS)+47:00
otl202Jameson COSIER (MCD)+51:32
otl196Mitchell HAWLEY (SPH)+58:58
dnf123James MOWATT (DSR)
dnf171David PARKER (PNX)
dnf173Andrew PICKERING (PNX)
dnf185Christopher BRYAN (SND)
dnf231Ryan MORGAN (CPS)
dnf234James LONDON (CPS)
dns93Michael TROY (GPM)
 
Average speed of the winner: 41.8 km/h
Number of starters: 152
Riders finishing out of time limits: 4
Riders abandoning the race: 6
 
General Classification (after stage 1)General Classification
Time/GapRank Aggregate
1.23Jack ANDERSON (BFL)3h39:46
2.41Michael SCHWEIZER (AWS)+0
3.16Daniel FITTER (CMR)+0
4.21Jack BOBRIDGE (BFL)+36
5.13Benjamin HILL (CMR)+36
6.12Sam CROME (CMR)+37
7.102Brad EVANS (PVG)+37
8.17Keagan GIRDLESTONE (CMR)+37
9.3Joseph COOPER (ART)+37
10.127Ryan THOMAS (DSR)+37
11.43Patrick LANE (AWS)+37
12.62Stuart SMITH (STR)+37
13.106Drew MOREY (PVG)+37
14.22Michael TORCKLER (BFL)+37
15.113Dylan PIERRE-HUMBERT (WCV)+37
16.45Sean LAKE (AWS)+37
17.137Alex WEST (SWC)+37
18.11Raphael FREIENSTEIN (CMR)+37
19.126Scott THOMAS (DSR)+37
20.141Nicholas WOODS (SDU)+37
21.77Ben O'CONNOR (NSR)+48
22.2Patrick SHAW (ART)+53
23.55Samuel BURSTON (MBS)+53
24.144Samuel VOLKERS (SDU)+1:05
25.227James CUMMINGS (FKG)+1:05
26.47Cyrus MONK (AWS)+1:05
27.24Kristian JUEL (BFL)+1:05
28.44Alexander SMYTH (AWS)+1:05
29.105James PANE (PVG)+1:05
30.14Jake MAGEE (CMR)+1:05
31.195Jason LEA (SPH)+1:05
32.81Ryan CHRISTENSEN (OLR)+1:05
33.71Wesley SULZBERGER (NSR)+1:05
34.46Jeremy CAMERON (AWS)+1:05
35.35Nicholas MATTOCK (OVR)+1:05
36.147Todd BUSCHKUEHL (SDU)+1:05
37.121David MELVILLE (DSR)+1:05
38.132Chris HARPER (SWC)+1:05
39.15Jayden COPP (CMR)+1:05
40.156Dylan SUNDERLAND (AMR)+1:05
41.222Saxon IRVINE (FKG)+1:05
42.203Suleiman KANGANGI (MCD)+1:05
43.136Hamish TYNAN (SWC)+1:05
44.143Nick MILLER (SDU)+1:05
45.151Joshua ALDRIDGE (AMR)+1:05
46.115Nicholas GRAHAM-DAWSON (WCV)+1:05
47.125Adam ALLEN (DSR)+1:05
48.65Sam DOBBS (STR)+1:05
49.57Marcus CULEY (MBS)+1:05
50.6Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)+1:05
51.103Fergus SULLY (PVG)+1:05
52.76Darcy PIROTTA (NSR)+1:05
53.56Aden REYNOLDS (MBS)+1:05
54.211Michael SMITH (TIS)+1:05
55.153Timothy CAMERON (AMR)+1:05
56.92Edward WHITE (GPM)+1:05
57.73Matthew LEONARD (NSR)+1:05
58.7Fraser GOUGH (ART)+1:05
59.162Angus LYONS (VIS)+1:11
60.187Troy HERFOSS (SND)+1:12
61.124Craig EVERS (DSR)+1:14
62.175Scott THOMPSON (PNX)+1:19
63.117Luke SLEEGERS (WCV)+1:19
64.183Ayden TOOVEY (SND)+1:27
65.5Aaron DONNELLY (ART)+1:27
66.33Stephen HALL (OVR)+1:27
67.235Alex QUIRK (CPS)+1:27
68.186Samuel JENNER (SND)+1:27
69.233Andrew MACFARLANE (CPS)+1:35
70.223Aden DE JAGER (FKG)+1:35
71.42Massimo GRAZIATO (AWS)+1:43
72.236Dylan NEWBERY (CPS)+1:44
73.221John FREIBERG (FKG)+1:44
74.146Sean WHITFIELD (SDU)+1:50
75.85Ben MARSHALL (OLR)+1:50
76.94Reece ROBINSON (GPM)+1:50
77.245Jonathon NOBLE (TLD)+1:50
78.91Joel WALSH (GPM)+1:50
79.155Matthew SLEE (AMR)+1:50
80.114Craig SYMONS (WCV)+1:50
81.241Trent WEST (TLD)+2:05
82.206Kasey CLARK (MCD)+2:07
83.133Tom CHAPMAN (SWC)+2:09
84.207Zane HUNTER (MCD)+2:13
85.163Lucas HAMILTON (VIS)+2:13
86.194Aidan BOWE (SPH)+2:19
87.54Aaron BICKNELL (MBS)+2:21
88.216Hayden DICOCCO-GRANT (TIS)+2:21
89.53Alex NAZAREWICZ (MBS)+2:27
90.1Matthew CLARK (ART)+2:27
91.226Leslie MASTERS (FKG)+2:27
92.152Aaron WATTS (AMR)+2:27
93.193Sam FUHRMEISTER (SPH)+2:27
94.61Tim GUY (STR)+2:27
95.64Oliver MARTIN (STR)+2:27
96.174Nathan BOOTH (PNX)+2:31
97.134Jack HOGAN (SWC)+2:35
98.232Christopher MYATT (CPS)+2:37
99.75Jackson MAWBY (NSR)+2:38
100.205Rylee FIELD (MCD)+2:54
101.122Kyle BRIDGWOOD (DSR)+3:15
102.116Samuel LANE (WCV)+3:15
103.161Alexander MORGAN (VIS)+3:15
104.67Connor LAMBERT (STR)+3:18
105.182Nathan BRADSHAW (SND)+3:18
106.63Alder MARTZ (STR)+3:18
107.215Jake OLIVER (TIS)+3:33
108.157Toby ORCHARD (AMR)+3:51
109.135George ROBERTS (SWC)+3:51
110.82Matthew WARNER-SMITH (OLR)+5:02
111.244Michael HOOPER (TLD)+5:06
112.111Edmund HOLLANDS (WCV)+5:10
113.34Shaun BAXTER (OVR)+5:32
114.112Russell GILL (WCV)+5:32
115.51Scott BRADBURN (MBS)+6:27
116.204Jackson WARDROP (MCD)+6:50
117.184Harrison CARTER (SND)+6:52
118.74Bradley LINFIELD (NSR)+7:05
119.214Harrison BAKER (TIS)+7:05
120.212Harrison MUSGRAVE (TIS)+7:57
121.37Reece TUCKNOTT (OVR)+8:34
122.181Tirian MCMANUS (SND)+8:34
123.154Cameron FRASER (AMR)+8:34
124.87Carsten CHAPMAN (OLR)+12:43
125.36Guy KALMA (OVR)+12:43
126.72Andrew WILLIAMS (NSR)+21:29
127.201Mark FAGG (MCD)+25:38
128.243Richard MACAVOY (TLD)+25:38
129.246Harvey SILK (TLD)+25:38
130.32Anthony MINCHIN (OVR)+25:38
131.242Pedr HARVEY (TLD)+25:38
132.52Rob WEBB (MBS)+25:38
133.84Samuel LAYZELL (OLR)+25:38
134.172Hayden CAMPBELL (PNX)+25:38
135.191Matthias KIERNAN (SPH)+25:38
136.192Mitchell DEDMAN (SPH)+25:38
137.104Alistair CRAMERI (PVG)+25:38
138.225Ross FREEMAN (FKG)+25:38
139.4Mark TUPALSKI (ART)+25:38
140.224Nicholas LEONARD (FKG)+25:38
141.66Jack BELL (STR)+28:08
142.131James BUTLER (SWC)+35:20
dnf86Lachlan GLASSPOOL (OLR)
dnf123James MOWATT (DSR)
dnf171David PARKER (PNX)
dnf173Andrew PICKERING (PNX)
dnf185Christopher BRYAN (SND)
dnf196Mitchell HAWLEY (SPH)
dnf202Jameson COSIER (MCD)
dnf213Gerald EVANS (TIS)
dnf231Ryan MORGAN (CPS)
dnf234James LONDON (CPS)
 
Sprint Classification (after stage 1)
 
1.64Oliver MARTIN (STR)4pt
2.13Benjamin HILL (CMR)3
3.22Michael TORCKLER (BFL)3
4.15Jayden COPP (CMR)3
5.102Brad EVANS (PVG)2
6.23Jack ANDERSON (BFL)1
7.46Jeremy CAMERON (AWS)1
8.223Aden DE JAGER (FKG)1
 
Intermediate Sprints
Cambooya
 
1.15Jayden COPP (CMR)3pt
2.64Oliver MARTIN (STR)2
3.46Jeremy CAMERON (AWS)1
 
FKG
 
1.22Michael TORCKLER (BFL)3pt
2.64Oliver MARTIN (STR)2
3.223Aden DE JAGER (FKG)1
 
Kingsthorpe
 
1.13Benjamin HILL (CMR)3pt
2.102Brad EVANS (PVG)2
3.23Jack ANDERSON (BFL)1
 
Hill Climb Classification
After Stage 1
 
1.41Michael SCHWEIZER (AWS)3pt
2.13Benjamin HILL (CMR)3
3.16Daniel FITTER (CMR)2
4.137Alex WEST (SWC)2
5.23Jack ANDERSON (BFL)1
6.127Ryan THOMAS (DSR)1
 
Hill Climbs
Gomoran Bergan Road
 
1.13Benjamin HILL (CMR)3pt
2.137Alex WEST (SWC)2
3.127Ryan THOMAS (DSR)1
 
Highfields
 
1.41Michael SCHWEIZER (AWS)3pt
2.16Daniel FITTER (CMR)2
3.23Jack ANDERSON (BFL)1
 
Young Rider Classification
After Stage 1
Time/Gap
1.16Daniel FITTER (CMR)3h39:46
2.12Sam CROME (CMR)+37
3.17Keagan GIRDLESTONE (CMR)+37
4.127Ryan THOMAS (DSR)+37
5.106Drew MOREY (PVG)+37
6.137Alex WEST (SWC)+37
7.77Ben O'CONNOR (NSR)+48
8.227James CUMMINGS (FKG)+1:05
9.47Cyrus MONK (AWS)+1:05
10.105James PANE (PVG)+1:05
 
Stage Awards
Stage Aggressor
 
41Michael SCHWEIZER (AWS)
 
Teams Stage Result
Time/Gap
1.CMRCharter Mason Giant Racing Team11h00:31
2.BFLTeam Budget Forklifts+0
3.AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team+1
4.PVGPat's Veg Cycling+1:06
5.DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody+1:06
6.ARTAvanti Racing Team+1:22
7.SDUTeam Scody Downunder+1:34
8.SWCSwiss Wellness Cycling Team+1:34
9.NSRNavitas Satalyst Racing Team+1:45
10.WCVWormall Civil CCS Cycling Team+1:48
11.MBSMobius Future Racing+1:50
12.AMRAMR Renault Racing Team+2:02
13.FKGFKG Cycling Team+2:32
14.SNDSubaru NSWIS Development Team+2:53
15.STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team+2:56
16.GPMGPM Stulz+3:32
17.CPSCampos Cycling Team+3:33
18.MCDTeam McDonalds Downunder+4:12
19.SPHSwiftcarbon PhysioHealth Cycling Team+4:38
20.VISJayco/John West/VIS+5:26
21.TISTIS Racing Team+5:46
22.OLROliver's Real Food Racing+6:44
23.OVROTOC Vault Racing+6:51
24.TLDTeam TLD+7:48
25.PNXPhoenix Cycling Collective+28:15
 
Teams General Classification
After Stage 1
Time/Gap
1.CMRCharter Mason Giant Racing Team11h00:31
2.BFLTeam Budget Forklifts+0
3.AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team+1
4.PVGPat's Veg Cycling+1:06
5.DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody+1:06
6.ARTAvanti Racing Team+1:22
7.SDUTeam Scody Downunder+1:34
8.SWCSwiss Wellness Cycling Team+1:34
9.NSRNavitas Satalyst Racing Team+1:45
10.WCVWormall Civil CCS Cycling Team+1:48
11.MBSMobius Future Racing+1:50
12.AMRAMR Renault Racing Team+2:02
13.FKGFKG Cycling Team+2:32
14.SNDSubaru NSWIS Development Team+2:53
15.STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team+2:56
16.GPMGPM Stulz+3:32
17.CPSCampos Cycling Team+3:33
18.MCDTeam McDonalds Downunder+4:12
19.SPHSwiftcarbon PhysioHealth Cycling Team+4:38
20.VISJayco/John West/VIS+5:26
21.TISTIS Racing Team+5:46
22.OLROliver's Real Food Racing+6:44
23.OVROTOC Vault Racing+6:51
24.TLDTeam TLD+7:48
25.PNXPhoenix Cycling Collective+28:15
 
NRS Teams Aggregate
PROVISIONAL Standings after 2015 Tour of Toowoomba Stage 1
 
1.ARTAvanti Racing Team37pt
2.CMRCharter Mason Giant Racing Team35
3.BFLTeam Budget Forklifts26
4.OVROTOC Vault Racing20
5.AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team18
6.MBSMobius Future Racing10
7.NSRNavitas Satalyst Racing Team9
7.STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team9
9.SLBSubaru Albion Development Team6
10.DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody3
10.OLROliver's Real Food Racing3
10.PVGPat's Veg Cycling3
10.WCVWormall Civil CCS Cycling Team3
14.GPMGPM Stulz2
14.SASSASI/Callidus Cycling Team2
14.SDUTeam Scody Downunder2
14.SWCSwiss Wellness Cycling Team2
18.GDTGDT Provident Racing Team1
18.LTVTeam Lightsview1
18.SEISeight Cycling Team1
 
NRS Aggregate
PROVISIONAL Standings after 2015 Tour of Toowoomba Stage 1
 
1.Patrick BEVIN (ART)19pt
2.36Guy KALMA (OVR)16
3.Neil VAN DER PLOEG (ART)15
3.2Patrick SHAW (ART)15
3.21Jack BOBRIDGE (BFL)15
6.11Raphael FREIENSTEIN (CMR)13
7.1Matthew CLARK (ART)12
7.12Sam CROME (CMR)12
9.41Michael SCHWEIZER (AWS)8
10.13Benjamin HILL (CMR)7
11.Benjamin DYBALL (ART)6
11.Angus TOBIN (STR)6
13.Adam BULL5
13.81Ryan CHRISTENSEN (OLR)5
15.Paul VAN DER PLOEG (CMR)3

Stage 2 Results

2015 FKG Tour of Toowoomba Stage 2: RMA Engineering Time Trial
 
Date: Friday, May 22
Helidon - Helidon
Distance: 9.3 km
Chief Commissaire: Peter Tomlinson
Organiser: TDC Ltd
 
Stage 2 Result
 
1.3Joseph COOPER (ART)12:12.42
2.21Jack BOBRIDGE (BFL)12:38.07
3.45Sean LAKE (AWS)12:50.50
4.124Craig EVERS (DSR)13:00.88
5.16Daniel FITTER (CMR)13:02.72
6.55Samuel BURSTON (MBS)13:02.79
7.13Benjamin HILL (CMR)13:02.96
8.5Aaron DONNELLY (ART)13:05.45
9.17Keagan GIRDLESTONE (CMR)13:05.52
10.132Chris HARPER (SWC)13:09.16
11.6Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)13:10.90
12.24Kristian JUEL (BFL)13:14.01
13.65Sam DOBBS (STR)13:14.79
14.15Jayden COPP (CMR)13:15.74
15.161Alexander MORGAN (VIS)13:16.09
16.77Ben O'CONNOR (NSR)13:16.96
17.35Nicholas MATTOCK (OVR)13:18.03
18.23Jack ANDERSON (BFL)13:18.58
19.113Dylan PIERRE-HUMBERT (WCV)13:18.60
20.62Stuart SMITH (STR)13:19.59
21.7Fraser GOUGH (ART)13:20.34
22.186Samuel JENNER (SND)13:24.06
23.127Ryan THOMAS (DSR)13:27.20
24.43Patrick LANE (AWS)13:27.50
25.126Scott THOMAS (DSR)13:27.75
26.102Brad EVANS (PVG)13:27.93
27.11Raphael FREIENSTEIN (CMR)13:28.04
28.236Dylan NEWBERY (CPS)13:28.77
29.41Michael SCHWEIZER (AWS)13:29.30
30.144Samuel VOLKERS (SDU)13:30.72
31.47Cyrus MONK (AWS)13:30.86
32.115Nicholas GRAHAM-DAWSON (WCV)13:34.10
33.61Tim GUY (STR)13:34.11
34.195Jason LEA (SPH)13:34.87
35.71Wesley SULZBERGER (NSR)13:35.87
36.155Matthew SLEE (AMR)13:36.48
37.141Nicholas WOODS (SDU)13:36.64
38.22Michael TORCKLER (BFL)13:36.91
39.12Sam CROME (CMR)13:37.49
40.223Aden DE JAGER (FKG)13:39.28
41.2Patrick SHAW (ART)13:39.59
42.241Trent WEST (TLD)13:40.56
43.103Fergus SULLY (PVG)13:41.40
44.183Ayden TOOVEY (SND)13:42.62
45.137Alex WEST (SWC)13:43.36
46.36Guy KALMA (OVR)13:44.85
47.85Ben MARSHALL (OLR)13:47.75
48.87Carsten CHAPMAN (OLR)13:48.89
49.1Matthew CLARK (ART)13:49.24
50.181Tirian MCMANUS (SND)13:49.38
51.187Troy HERFOSS (SND)13:49.83
52.92Edward WHITE (GPM)13:50.68
53.75Jackson MAWBY (NSR)13:52.03
54.205Rylee FIELD (MCD)13:52.05
55.122Kyle BRIDGWOOD (DSR)13:52.31
56.64Oliver MARTIN (STR)13:52.57
57.106Drew MOREY (PVG)13:53.20
58.221John FREIBERG (FKG)13:54.33
59.151Joshua ALDRIDGE (AMR)13:56.89
60.121David MELVILLE (DSR)13:57.20
61.46Jeremy CAMERON (AWS)13:57.71
62.105James PANE (PVG)13:59.03
63.33Stephen HALL (OVR)13:59.25
64.76Darcy PIROTTA (NSR)13:59.88
65.56Aden REYNOLDS (MBS)14:00.28
66.34Shaun BAXTER (OVR)14:01.19
67.4Mark TUPALSKI (ART)14:02.09
68.111Edmund HOLLANDS (WCV)14:02.14
69.182Nathan BRADSHAW (SND)14:03.91
70.131James BUTLER (SWC)14:04.19
71.156Dylan SUNDERLAND (AMR)14:04.79
72.193Sam FUHRMEISTER (SPH)14:04.94
73.82Matthew WARNER-SMITH (OLR)14:05.08
74.14Jake MAGEE (CMR)14:06.46
75.146Sean WHITFIELD (SDU)14:07.24
76.73Matthew LEONARD (NSR)14:07.81
77.162Angus LYONS (VIS)14:08.72
78.212Harrison MUSGRAVE (TIS)14:09.30
79.152Aaron WATTS (AMR)14:09.42
80.133Tom CHAPMAN (SWC)14:09.68
81.81Ryan CHRISTENSEN (OLR)14:11.15
82.147Todd BUSCHKUEHL (SDU)14:11.65
83.172Hayden CAMPBELL (PNX)14:11.97
84.174Nathan BOOTH (PNX)14:12.68
85.72Andrew WILLIAMS (NSR)14:14.46
86.37Reece TUCKNOTT (OVR)14:14.49
87.63Alder MARTZ (STR)14:16.16
88.175Scott THOMPSON (PNX)14:16.56
89.53Alex NAZAREWICZ (MBS)14:18.31
90.134Jack HOGAN (SWC)14:18.36
91.57Marcus CULEY (MBS)14:19.07
92.91Joel WALSH (GPM)14:20.22
93.211Michael SMITH (TIS)14:21.00
94.51Scott BRADBURN (MBS)14:22.20
95.112Russell GILL (WCV)14:22.95
96.143Nick MILLER (SDU)14:23.02
97.225Ross FREEMAN (FKG)14:23.50
98.125Adam ALLEN (DSR)14:23.77
99.32Anthony MINCHIN (OVR)14:24.04
100.117Luke SLEEGERS (WCV)14:24.09
101.135George ROBERTS (SWC)14:24.68
102.235Alex QUIRK (CPS)14:26.07
103.44Alexander SMYTH (AWS)14:27.44
104.224Nicholas LEONARD (FKG)14:27.62
105.157Toby ORCHARD (AMR)14:28.36
106.207Zane HUNTER (MCD)14:29.27
107.232Christopher MYATT (CPS)14:30.10
108.136Hamish TYNAN (SWC)14:30.43
109.114Craig SYMONS (WCV)14:31.58
110.233Andrew MACFARLANE (CPS)14:32.95
111.184Harrison CARTER (SND)14:34.19
112.244Michael HOOPER (TLD)14:34.39
113.54Aaron BICKNELL (MBS)14:35.60
114.163Lucas HAMILTON (VIS)14:35.81
115.206Kasey CLARK (MCD)14:37.13
116.226Leslie MASTERS (FKG)14:38.00
117.84Samuel LAYZELL (OLR)14:39.31
118.116Samuel LANE (WCV)14:42.86
119.227James CUMMINGS (FKG)14:43.45
120.67Connor LAMBERT (STR)14:44.49
121.94Reece ROBINSON (GPM)14:44.68
122.216Hayden DICOCCO-GRANT (TIS)14:45.46
123.201Mark FAGG (MCD)14:45.69
124.242Pedr HARVEY (TLD)14:48.08
125.154Cameron FRASER (AMR)14:48.77
126.153Timothy CAMERON (AMR)14:49.10
127.52Rob WEBB (MBS)14:52.71
128.192Mitchell DEDMAN (SPH)14:56.68
129.215Jake OLIVER (TIS)14:56.75
130.66Jack BELL (STR)14:58.16
131.194Aidan BOWE (SPH)14:59.30
132.104Alistair CRAMERI (PVG)14:59.78
133.245Jonathon NOBLE (TLD)15:01.19
134.74Bradley LINFIELD (NSR)15:03.59
135.191Matthias KIERNAN (SPH)15:13.48
136.246Harvey SILK (TLD)15:23.56
137.243Richard MACAVOY (TLD)15:23.62
138.203Suleiman KANGANGI (MCD)15:23.67
139.42Massimo GRAZIATO (AWS)15:34.99
140.214Harrison BAKER (TIS)15:38.92
141.204Jackson WARDROP (MCD)15:44.57
 
otl222Saxon IRVINE (FKG)23:41.03
 
 
Average speed of the winner: 45.7 km/h
Number of starters: 142
Riders finishing out of time limits: 1
 
General Classification
After Stage 2
 
 
1.3Joseph COOPER (ART)
2.16Daniel FITTER (CMR)
3.21Jack BOBRIDGE (BFL)
4.23Jack ANDERSON (BFL)
5.45Sean LAKE (AWS)
6.41Michael SCHWEIZER (AWS)
7.13Benjamin HILL (CMR)
8.17Keagan GIRDLESTONE (CMR)
9.113Dylan PIERRE-HUMBERT (WCV)
10.55Samuel BURSTON (MBS)
11.62Stuart SMITH (STR)
12.127Ryan THOMAS (DSR)
13.43Patrick LANE (AWS)
14.126Scott THOMAS (DSR)
15.102Brad EVANS (PVG)
16.77Ben O'CONNOR (NSR)
17.11Raphael FREIENSTEIN (CMR)
18.141Nicholas WOODS (SDU)
19.22Michael TORCKLER (BFL)
20.132Chris HARPER (SWC)
21.12Sam CROME (CMR)
22.124Craig EVERS (DSR)
23.6Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)
24.24Kristian JUEL (BFL)
25.65Sam DOBBS (STR)
26.137Alex WEST (SWC)
27.15Jayden COPP (CMR)
28.35Nicholas MATTOCK (OVR)
29.7Fraser GOUGH (ART)
30.106Drew MOREY (PVG)
31.5Aaron DONNELLY (ART)
32.2Patrick SHAW (ART)
33.144Samuel VOLKERS (SDU)
34.47Cyrus MONK (AWS)
35.115Nicholas GRAHAM-DAWSON (WCV)
36.195Jason LEA (SPH)
37.71Wesley SULZBERGER (NSR)
38.103Fergus SULLY (PVG)
39.186Samuel JENNER (SND)
40.92Edward WHITE (GPM)
41.187Troy HERFOSS (SND)
42.151Joshua ALDRIDGE (AMR)
43.121David MELVILLE (DSR)
44.46Jeremy CAMERON (AWS)
45.105James PANE (PVG)
46.76Darcy PIROTTA (NSR)
47.56Aden REYNOLDS (MBS)
48.183Ayden TOOVEY (SND)
49.156Dylan SUNDERLAND (AMR)
50.14Jake MAGEE (CMR)
51.236Dylan NEWBERY (CPS)
52.73Matthew LEONARD (NSR)
53.223Aden DE JAGER (FKG)
54.81Ryan CHRISTENSEN (OLR)
55.147Todd BUSCHKUEHL (SDU)
56.162Angus LYONS (VIS)
57.57Marcus CULEY (MBS)
58.211Michael SMITH (TIS)
59.33Stephen HALL (OVR)
60.155Matthew SLEE (AMR)
61.143Nick MILLER (SDU)
62.125Adam ALLEN (DSR)
63.44Alexander SMYTH (AWS)
64.136Hamish TYNAN (SWC)
65.175Scott THOMPSON (PNX)
66.85Ben MARSHALL (OLR)
67.221John FREIBERG (FKG)
68.117Luke SLEEGERS (WCV)
69.241Trent WEST (TLD)
70.227James CUMMINGS (FKG)
71.235Alex QUIRK (CPS)
72.153Timothy CAMERON (AMR)
73.146Sean WHITFIELD (SDU)
74.61Tim GUY (STR)
75.233Andrew MACFARLANE (CPS)
76.91Joel WALSH (GPM)
77.1Matthew CLARK (ART)
78.133Tom CHAPMAN (SWC)
79.64Oliver MARTIN (STR)
80.114Craig SYMONS (WCV)
81.203Suleiman KANGANGI (MCD)
82.75Jackson MAWBY (NSR)
83.161Alexander MORGAN (VIS)
84.193Sam FUHRMEISTER (SPH)
85.94Reece ROBINSON (GPM)
86.152Aaron WATTS (AMR)
87.207Zane HUNTER (MCD)
88.174Nathan BOOTH (PNX)
89.206Kasey CLARK (MCD)
90.53Alex NAZAREWICZ (MBS)
91.205Rylee FIELD (MCD)
92.163Lucas HAMILTON (VIS)
93.245Jonathon NOBLE (TLD)
94.134Jack HOGAN (SWC)
95.54Aaron BICKNELL (MBS)
96.226Leslie MASTERS (FKG)
97.216Hayden DICOCCO-GRANT (TIS)
98.232Christopher MYATT (CPS)
99.122Kyle BRIDGWOOD (DSR)
100.42Massimo GRAZIATO (AWS)
101.194Aidan BOWE (SPH)
102.182Nathan BRADSHAW (SND)
103.63Alder MARTZ (STR)
104.116Samuel LANE (WCV)
105.67Connor LAMBERT (STR)
106.135George ROBERTS (SWC)
107.157Toby ORCHARD (AMR)
108.215Jake OLIVER (TIS)
109.82Matthew WARNER-SMITH (OLR)
110.111Edmund HOLLANDS (WCV)
111.34Shaun BAXTER (OVR)
112.244Michael HOOPER (TLD)
113.112Russell GILL (WCV)
114.51Scott BRADBURN (MBS)
115.184Harrison CARTER (SND)
116.212Harrison MUSGRAVE (TIS)
117.74Bradley LINFIELD (NSR)
118.181Tirian MCMANUS (SND)
119.204Jackson WARDROP (MCD)
120.214Harrison BAKER (TIS)
121.37Reece TUCKNOTT (OVR)
122.154Cameron FRASER (AMR)
123.36Guy KALMA (OVR)
124.87Carsten CHAPMAN (OLR)
125.72Andrew WILLIAMS (NSR)
126.4Mark TUPALSKI (ART)
127.172Hayden CAMPBELL (PNX)
128.225Ross FREEMAN (FKG)
129.32Anthony MINCHIN (OVR)
130.224Nicholas LEONARD (FKG)
131.84Samuel LAYZELL (OLR)
132.201Mark FAGG (MCD)
133.242Pedr HARVEY (TLD)
134.52Rob WEBB (MBS)
135.192Mitchell DEDMAN (SPH)
136.104Alistair CRAMERI (PVG)
137.191Matthias KIERNAN (SPH)
138.246Harvey SILK (TLD)
139.243Richard MACAVOY (TLD)
140.66Jack BELL (STR)
141.131James BUTLER (SWC)
dnf86Lachlan GLASSPOOL (OLR)
dnf123James MOWATT (DSR)
dnf171David PARKER (PNX)
dnf173Andrew PICKERING (PNX)
dnf185Christopher BRYAN (SND)
dnf196Mitchell HAWLEY (SPH)
dnf202Jameson COSIER (MCD)
dnf213Gerald EVANS (TIS)
dnf222Saxon IRVINE (FKG)
dnf231Ryan MORGAN (CPS)
dnf234James LONDON (CPS)
 
Sprint Classification
After Stage 2
 
1.64Oliver MARTIN (STR)
2.13Benjamin HILL (CMR)
3.22Michael TORCKLER (BFL)
4.15Jayden COPP (CMR)
5.102Brad EVANS (PVG)
6.23Jack ANDERSON (BFL)
7.46Jeremy CAMERON (AWS)
8.223Aden DE JAGER (FKG)
 
Hill Climb Classification
After Stage 2
 
1.41Michael SCHWEIZER (AWS)
2.13Benjamin HILL (CMR)
3.16Daniel FITTER (CMR)
4.137Alex WEST (SWC)
5.23Jack ANDERSON (BFL)
6.127Ryan THOMAS (DSR)
 
Young Rider Classification
After Stage 2
 
 
1.16Daniel FITTER (CMR)
2.17Keagan GIRDLESTONE (CMR)
3.127Ryan THOMAS (DSR)
4.77Ben O'CONNOR (NSR)
5.132Chris HARPER (SWC)
6.12Sam CROME (CMR)
7.65Sam DOBBS (STR)
8.137Alex WEST (SWC)
9.35Nicholas MATTOCK (OVR)
10.7Fraser GOUGH (ART)
 
Teams Stage Result
 
 
1.ARTAvanti Racing Team(3, 5, 6)
2.CMRCharter Mason Giant Racing Team(16, 13, 17)
3.BFLTeam Budget Forklifts(21, 24, 23)
4.AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team(45, 43, 41)
5.DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody(124, 127, 126)
6.STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team(65, 62, 61)
7.NSRNavitas Satalyst Racing Team(77, 71, 75)
8.WCVWormall Civil CCS Cycling Team(113, 115, 111)
9.SNDSubaru NSWIS Development Team(186, 183, 181)
10.SWCSwiss Wellness Cycling Team(132, 137, 131)
11.OVROTOC Vault Racing(35, 36, 33)
12.PVGPat's Veg Cycling(102, 103, 106)
13.SDUTeam Scody Downunder(144, 141, 146)
14.MBSMobius Future Racing(55, 56, 53)
15.AMRAMR Renault Racing Team(155, 151, 156)
16.OLROliver's Real Food Racing(85, 87, 82)
17.FKGFKG Cycling Team(223, 221, 225)
18.VISJayco/John West/VIS(161, 162, 163)
19.CPSCampos Cycling Team(236, 235, 232)
20.SPHSwiftcarbon PhysioHealth Cycling Team(195, 193, 192)
21.PNXPhoenix Cycling Collective(172, 174, 175)
22.GPMGPM Stulz(92, 91, 94)
23.MCDTeam McDonalds Downunder(205, 207, 206)
24.TLDTeam TLD(241, 244, 242)
25.TISTIS Racing Team(212, 211, 216)
 
Teams General Classification
After Stage 2
 
 
1.CMRCharter Mason Giant Racing Team
2.BFLTeam Budget Forklifts
3.AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team
4.ARTAvanti Racing Team
5.DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody
6.PVGPat's Veg Cycling
7.NSRNavitas Satalyst Racing Team
8.SWCSwiss Wellness Cycling Team
9.WCVWormall Civil CCS Cycling Team
10.SDUTeam Scody Downunder
11.STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team
12.MBSMobius Future Racing
13.AMRAMR Renault Racing Team
14.SNDSubaru NSWIS Development Team
15.FKGFKG Cycling Team
16.CPSCampos Cycling Team
17.GPMGPM Stulz
18.MCDTeam McDonalds Downunder
19.SPHSwiftcarbon PhysioHealth Cycling Team
20.VISJayco/John West/VIS
21.OVROTOC Vault Racing
22.OLROliver's Real Food Racing
23.TISTIS Racing Team
24.TLDTeam TLD
25.PNXPhoenix Cycling Collective
 
Decisions of the Commissaires Panel
 
Riders 15 Jayden COPP, 143 Nick MILLER & 207 Zane HUNTER penalised 5 seconds each for incorrect turns at half race distance.
Team SWC Swiss Wellness Cycling Team fined $100 for failing to respect instructions of the commissaires during time trial (Annexure 9, item 28)
 
NRS Teams Aggregate
PROVISIONAL Standings after 2015 Tour of Toowoomba Stage 2
 
1.ARTAvanti Racing Team
2.CMRCharter Mason Giant Racing Team
3.BFLTeam Budget Forklifts
4.OVROTOC Vault Racing
5.AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team
6.MBSMobius Future Racing
7.NSRNavitas Satalyst Racing Team
7.STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team
9.SLBSubaru Albion Development Team
10.DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody
10.OLROliver's Real Food Racing
10.PVGPat's Veg Cycling
10.WCVWormall Civil CCS Cycling Team
14.GPMGPM Stulz
14.SASSASI/Callidus Cycling Team
14.SDUTeam Scody Downunder
14.SWCSwiss Wellness Cycling Team
18.GDTGDT Provident Racing Team
18.LTVTeam Lightsview
18.SEISeight Cycling Team
 
NRS Aggregate
PROVISIONAL Standings after 2015 Tour of Toowoomba Stage 2
 
1.Patrick BEVIN (ART)
2.21Jack BOBRIDGE (BFL)
3.36Guy KALMA (OVR)
4.Neil VAN DER PLOEG (ART)
4.2Patrick SHAW (ART)
6.11Raphael FREIENSTEIN (CMR)
7.1Matthew CLARK (ART)
7.12Sam CROME (CMR)
9.41Michael SCHWEIZER (AWS)
10.13Benjamin HILL (CMR)
11.Benjamin DYBALL (ART)
11.Angus TOBIN (STR)
13.Adam BULL
13.81Ryan CHRISTENSEN (OLR)
15.Paul VAN DER PLOEG (CMR)
 
Stage 3 Convoy
 
1ARTAvanti Racing Team
2CMRCharter Mason Giant Racing Team
3BFLTeam Budget Forklifts
4AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team
5WCVWormall Civil CCS Cycling Team
6MBSMobius Future Racing
7STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team
8DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody
9PVGPat's Veg Cycling
10NSRNavitas Satalyst Racing Team
11SDUTeam Scody Downunder
12SWCSwiss Wellness Cycling Team
13OVROTOC Vault Racing
14SPHSwiftcarbon PhysioHealth Cycling Team
15SNDSubaru NSWIS Development Team
16GPMGPM Stulz
17AMRAMR Renault Racing Team
18CPSCampos Cycling Team
19FKGFKG Cycling Team
20OLROliver's Real Food Racing
21VISJayco/John West/VIS
22TISTIS Racing Team
23PNXPhoenix Cycling Collective
24TLDTeam TLD
25MCDTeam McDonalds Downunder

Stage 3 Results

2015 FKG Tour of Toowoomba Stage 3: Stonestreets Coaches Road Race
 
Date: Friday, May 22
Helidon - Mount Sylvia - Tenthill - Helidon
Distance: 167.0 km
Chief Commissaire: Peter Tomlinson
Organiser: TDC Ltd
 
Stage 3 Result
Time/GapBonus
1102Brad EVANS (PVG)4h21:24
241Michael SCHWEIZER (AWS)0
311Raphael FREIENSTEIN (CMR)0
4127Ryan THOMAS (DSR)0
512Sam CROME (CMR)0
616Daniel FITTER (CMR)0
762Stuart SMITH (STR)0
871Wesley SULZBERGER (NSR)0
917Keagan GIRDLESTONE (CMR)0
1065Sam DOBBS (STR)0
11105James PANE (PVG)0
1245Sean LAKE (AWS)0
132Patrick SHAW (ART)0
1455Samuel BURSTON (MBS)0
15144Samuel VOLKERS (SDU)0
1613Benjamin HILL (CMR)0
1723Jack ANDERSON (BFL)0
1821Jack BOBRIDGE (BFL)0
1944Alexander SMYTH (AWS)0
2077Ben O'CONNOR (NSR)10
2115Jayden COPP (CMR)14
2243Patrick LANE (AWS)14
2333Stephen HALL (OVR)25
24182Nathan BRADSHAW (SND)25
25236Dylan NEWBERY (CPS)25
26211Michael SMITH (TIS)25
27227James CUMMINGS (FKG)25
28125Adam ALLEN (DSR)25
29186Samuel JENNER (SND)25
3061Tim GUY (STR)25
3181Ryan CHRISTENSEN (OLR)25
3214Jake MAGEE (CMR)25
33187Troy HERFOSS (SND)25
34195Jason LEA (SPH)25
3564Oliver MARTIN (STR)25
36141Nicholas WOODS (SDU)25
37126Scott THOMAS (DSR)25
38183Ayden TOOVEY (SND)25
3946Jeremy CAMERON (AWS)25
40153Timothy CAMERON (AMR)25
4124Kristian JUEL (BFL)25
42203Suleiman KANGANGI (MCD)25
43137Alex WEST (SWC)25
443Joseph COOPER (ART)0
4572Andrew WILLIAMS (NSR)+1:24
466Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)+1:24
47216Hayden DICOCCO-GRANT (TIS)+1:24
48152Aaron WATTS (AMR)+1:24
49184Harrison CARTER (SND)+1:24
50147Todd BUSCHKUEHL (SDU)+1:24
5173Matthew LEONARD (NSR)+1:24
5256Aden REYNOLDS (MBS)+1:24
53192Mitchell DEDMAN (SPH)+1:24
5447Cyrus MONK (AWS)+1:24
55124Craig EVERS (DSR)+1:24
56143Nick MILLER (SDU)+1:24
57121David MELVILLE (DSR)+1:24
5842Massimo GRAZIATO (AWS)+1:24
5985Ben MARSHALL (OLR)+2:01
60111Edmund HOLLANDS (WCV)+2:01
6187Carsten CHAPMAN (OLR)+2:07
62113Dylan PIERRE-HUMBERT (WCV)+2:07
63233Andrew MACFARLANE (CPS)+2:07
64103Fergus SULLY (PVG)+2:07
6563Alder MARTZ (STR)+2:07
66163Lucas HAMILTON (VIS)+2:07
67232Christopher MYATT (CPS)+2:21
6892Edward WHITE (GPM)+2:23
6957Marcus CULEY (MBS)+2:34
7035Nicholas MATTOCK (OVR)+2:34
71133Tom CHAPMAN (SWC)+2:47
72132Chris HARPER (SWC)+2:47
73146Sean WHITFIELD (SDU)+2:47
74204Jackson WARDROP (MCD)+2:56
75193Sam FUHRMEISTER (SPH)+2:56
76194Aidan BOWE (SPH)+2:56
7737Reece TUCKNOTT (OVR)+3:09
78151Joshua ALDRIDGE (AMR)+3:17
79136Hamish TYNAN (SWC)+3:17
8075Jackson MAWBY (NSR)+3:17
815Aaron DONNELLY (ART)+3:17
827Fraser GOUGH (ART)+3:17
83212Harrison MUSGRAVE (TIS)+3:20
84115Nicholas GRAHAM-DAWSON (WCV)+3:28
8534Shaun BAXTER (OVR)+3:37
86112Russell GILL (WCV)+3:41
87134Jack HOGAN (SWC)+3:44
88155Matthew SLEE (AMR)+4:22
89104Alistair CRAMERI (PVG)+4:22
90207Zane HUNTER (MCD)+5:03
9191Joel WALSH (GPM)+6:16
92156Dylan SUNDERLAND (AMR)+6:16
93117Luke SLEEGERS (WCV)+6:16
94106Drew MOREY (PVG)+9:15
951Matthew CLARK (ART)+9:50
9622Michael TORCKLER (BFL)+9:50
97116Samuel LANE (WCV)+9:50
98157Toby ORCHARD (AMR)+9:50
99214Harrison BAKER (TIS)+9:50
10066Jack BELL (STR)+9:50
101221John FREIBERG (FKG)+9:50
102114Craig SYMONS (WCV)+9:50
10353Alex NAZAREWICZ (MBS)+11:37
10494Reece ROBINSON (GPM)+11:37
105175Scott THOMPSON (PNX)+11:37
10654Aaron BICKNELL (MBS)+11:37
107174Nathan BOOTH (PNX)+11:37
10851Scott BRADBURN (MBS)+11:37
109205Rylee FIELD (MCD)+11:37
110245Jonathon NOBLE (TLD)+11:37
111122Kyle BRIDGWOOD (DSR)+11:37
112244Michael HOOPER (TLD)+22:42
113241Trent WEST (TLD)+22:42
114215Jake OLIVER (TIS)+22:42
115226Leslie MASTERS (FKG)+22:42
116225Ross FREEMAN (FKG)+22:42
117235Alex QUIRK (CPS)+22:42
118154Cameron FRASER (AMR)+24:34
119131James BUTLER (SWC)+32:30
12082Matthew WARNER-SMITH (OLR)+38:22
121181Tirian MCMANUS (SND)+40:27
122243Richard MACAVOY (TLD)+40:27
123246Harvey SILK (TLD)+40:27
124242Pedr HARVEY (TLD)+40:27
12552Rob WEBB (MBS)+40:27
126191Matthias KIERNAN (SPH)+40:27
127135George ROBERTS (SWC)+40:32
dnf4Mark TUPALSKI (ART)
dnf32Anthony MINCHIN (OVR)
dnf36Guy KALMA (OVR)
dnf67Connor LAMBERT (STR)
dnf74Bradley LINFIELD (NSR)
dnf76Darcy PIROTTA (NSR)
dnf84Samuel LAYZELL (OLR)
dnf161Alexander MORGAN (VIS)
dnf162Angus LYONS (VIS)
dnf172Hayden CAMPBELL (PNX)
dnf201Mark FAGG (MCD)
dnf206Kasey CLARK (MCD)
dnf223Aden DE JAGER (FKG)
dnf224Nicholas LEONARD (FKG)
Average speed of the winner: 38.3 km/h
Number of starters: 141
Riders abandoning the race: 14
 
General Classification (after Stage 3)
Time/GapRank Aggregate
13Joseph COOPER (ART)8h13:59
216Daniel FITTER (CMR)13
321Jack BOBRIDGE (BFL)25
423Jack ANDERSON (BFL)29
545Sean LAKE (AWS)38
641Michael SCHWEIZER (AWS)40
713Benjamin HILL (CMR)49
817Keagan GIRDLESTONE (CMR)53
955Samuel BURSTON (MBS)+1:06
1062Stuart SMITH (STR)+1:07
11127Ryan THOMAS (DSR)+1:15
12102Brad EVANS (PVG)+1:15
1311Raphael FREIENSTEIN (CMR)+1:16
1412Sam CROME (CMR)+1:25
1577Ben O'CONNOR (NSR)+1:25
1643Patrick LANE (AWS)+1:29
1765Sam DOBBS (STR)+1:30
18126Scott THOMAS (DSR)+1:40
192Patrick SHAW (ART)+1:43
2015Jayden COPP (CMR)+1:45
21144Samuel VOLKERS (SDU)+1:46
22141Nicholas WOODS (SDU)+1:49
2371Wesley SULZBERGER (NSR)+1:51
2424Kristian JUEL (BFL)+1:55
25137Alex WEST (SWC)+1:56
26105James PANE (PVG)+2:15
27195Jason LEA (SPH)+2:15
28186Samuel JENNER (SND)+2:27
29187Troy HERFOSS (SND)+2:37
3046Jeremy CAMERON (AWS)+2:38
3144Alexander SMYTH (AWS)+2:43
32183Ayden TOOVEY (SND)+2:45
3314Jake MAGEE (CMR)+2:47
34236Dylan NEWBERY (CPS)+2:48
35124Craig EVERS (DSR)+2:49
366Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)+2:50
3781Ryan CHRISTENSEN (OLR)+2:52
38211Michael SMITH (TIS)+3:02
3933Stephen HALL (OVR)+3:02
40125Adam ALLEN (DSR)+3:04
4147Cyrus MONK (AWS)+3:10
42113Dylan PIERRE-HUMBERT (WCV)+3:13
43227James CUMMINGS (FKG)+3:24
44153Timothy CAMERON (AMR)+3:30
4561Tim GUY (STR)+3:37
46121David MELVILLE (DSR)+3:37
4756Aden REYNOLDS (MBS)+3:40
4873Matthew LEONARD (NSR)+3:47
49147Todd BUSCHKUEHL (SDU)+3:51
5064Oliver MARTIN (STR)+3:55
51143Nick MILLER (SDU)+4:03
52103Fergus SULLY (PVG)+4:04
53203Suleiman KANGANGI (MCD)+4:04
5435Nicholas MATTOCK (OVR)+4:08
55132Chris HARPER (SWC)+4:12
5692Edward WHITE (GPM)+4:29
5785Ben MARSHALL (OLR)+4:49
587Fraser GOUGH (ART)+4:53
59182Nathan BRADSHAW (SND)+4:57
605Aaron DONNELLY (ART)+5:00
6157Marcus CULEY (MBS)+5:09
62152Aaron WATTS (AMR)+5:11
63115Nicholas GRAHAM-DAWSON (WCV)+5:18
64233Andrew MACFARLANE (CPS)+5:25
65151Joshua ALDRIDGE (AMR)+5:29
66216Hayden DICOCCO-GRANT (TIS)+5:41
6742Massimo GRAZIATO (AWS)+5:52
68146Sean WHITFIELD (SDU)+5:55
69136Hamish TYNAN (SWC)+6:03
70163Lucas HAMILTON (VIS)+6:06
71133Tom CHAPMAN (SWC)+6:16
72193Sam FUHRMEISTER (SPH)+6:38
73232Christopher MYATT (CPS)+6:39
7463Alder MARTZ (STR)+6:52
7575Jackson MAWBY (NSR)+6:58
76155Matthew SLEE (AMR)+6:59
77194Aidan BOWE (SPH)+7:25
78134Jack HOGAN (SWC)+7:48
79111Edmund HOLLANDS (WCV)+8:24
80156Dylan SUNDERLAND (AMR)+8:36
81207Zane HUNTER (MCD)+8:56
82117Luke SLEEGERS (WCV)+9:10
8391Joel WALSH (GPM)+9:37
84184Harrison CARTER (SND)+10:01
8534Shaun BAXTER (OVR)+10:21
86112Russell GILL (WCV)+10:46
87106Drew MOREY (PVG)+10:56
8822Michael TORCKLER (BFL)+11:14
89212Harrison MUSGRAVE (TIS)+12:37
90221John FREIBERG (FKG)+12:39
91204Jackson WARDROP (MCD)+12:41
9237Reece TUCKNOTT (OVR)+13:08
931Matthew CLARK (ART)+13:17
94114Craig SYMONS (WCV)+13:22
95175Scott THOMPSON (PNX)+14:23
96116Samuel LANE (WCV)+14:58
97157Toby ORCHARD (AMR)+15:20
9894Reece ROBINSON (GPM)+15:22
99174Nathan BOOTH (PNX)+15:31
10053Alex NAZAREWICZ (MBS)+15:33
101205Rylee FIELD (MCD)+15:34
102245Jonathon NOBLE (TLD)+15:39
10354Aaron BICKNELL (MBS)+15:44
10487Carsten CHAPMAN (OLR)+15:49
105122Kyle BRIDGWOOD (DSR)+15:55
10651Scott BRADBURN (MBS)+19:37
107214Harrison BAKER (TIS)+19:44
10872Andrew WILLIAMS (NSR)+24:18
109241Trent WEST (TLD)+25:38
110235Alex QUIRK (CPS)+25:46
111226Leslie MASTERS (FKG)+26:58
112215Jake OLIVER (TIS)+28:22
113192Mitchell DEDMAN (SPH)+29:09
114244Michael HOOPER (TLD)+29:33
115104Alistair CRAMERI (PVG)+32:10
116154Cameron FRASER (AMR)+35:07
11766Jack BELL (STR)+40:07
11882Matthew WARNER-SMITH (OLR)+44:40
119135George ROBERTS (SWC)+45:58
120225Ross FREEMAN (FKG)+49:54
121181Tirian MCMANUS (SND)+50:01
122242Pedr HARVEY (TLD)+1h08:04
12352Rob WEBB (MBS)+1h08:08
124191Matthias KIERNAN (SPH)+1h08:29
125246Harvey SILK (TLD)+1h08:39
126243Richard MACAVOY (TLD)+1h08:39
127131James BUTLER (SWC)+1h09:05
dnf4Mark TUPALSKI (ART)
dnf32Anthony MINCHIN (OVR)
dnf36Guy KALMA (OVR)
dnf67Connor LAMBERT (STR)
dnf74Bradley LINFIELD (NSR)
dnf76Darcy PIROTTA (NSR)
dnf84Samuel LAYZELL (OLR)
dnf86Lachlan GLASSPOOL (OLR)
dnf123James MOWATT (DSR)
dnf161Alexander MORGAN (VIS)
dnf162Angus LYONS (VIS)
dnf171David PARKER (PNX)
dnf172Hayden CAMPBELL (PNX)
dnf173Andrew PICKERING (PNX)
dnf185Christopher BRYAN (SND)
dnf196Mitchell HAWLEY (SPH)
dnf201Mark FAGG (MCD)
dnf202Jameson COSIER (MCD)
dnf206Kasey CLARK (MCD)
dnf213Gerald EVANS (TIS)
dnf222Saxon IRVINE (FKG)
dnf223Aden DE JAGER (FKG)
dnf224Nicholas LEONARD (FKG)
dnf231Ryan MORGAN (CPS)
dnf234James LONDON (CPS)
 
Sprint Classification (after stage 3)
 
113Benjamin HILL (CMR)6pt
264Oliver MARTIN (STR)4
315Jayden COPP (CMR)3
422Michael TORCKLER (BFL)3
5102Brad EVANS (PVG)2
647Cyrus MONK (AWS)2
723Jack ANDERSON (BFL)1
846Jeremy CAMERON (AWS)1
95Aaron DONNELLY (ART)1
dnf223Aden DE JAGER (FKG)1
 
Intermediate Sprints
Stanbroke Abattoir
 
113Benjamin HILL (CMR)3pt
247Cyrus MONK (AWS)2
35Aaron DONNELLY (ART)1
 
Hill Climb Classification
After Stage 3
 
113Benjamin HILL (CMR)9pt
241Michael SCHWEIZER (AWS)6
347Cyrus MONK (AWS)4
43Joseph COOPER (ART)2
516Daniel FITTER (CMR)2
6137Alex WEST (SWC)2
723Jack ANDERSON (BFL)1
8127Ryan THOMAS (DSR)1
9102Brad EVANS (PVG)1
101Matthew CLARK (ART)1
dnf36Guy KALMA (OVR)1
 
Hill Climbs
MaMa Lilydale Road
 
113Benjamin HILL (CMR)3pt
247Cyrus MONK (AWS)2
336Guy KALMA (OVR)1
 
Mount Sylvia
 
113Benjamin HILL (CMR)3pt
247Cyrus MONK (AWS)2
31Matthew CLARK (ART)1
 
Flagstone Creek
 
141Michael SCHWEIZER (AWS)3pt
23Joseph COOPER (ART)2
3102Brad EVANS (PVG)1
 
Young Rider Classification
After Stage 3
Time/Gap
116Daniel FITTER (CMR)8h14:12
217Keagan GIRDLESTONE (CMR)40
3127Ryan THOMAS (DSR)+1:02
412Sam CROME (CMR)+1:12
577Ben O'CONNOR (NSR)+1:12
665Sam DOBBS (STR)+1:17
7137Alex WEST (SWC)+1:43
8105James PANE (PVG)+2:02
9195Jason LEA (SPH)+2:02
10186Samuel JENNER (SND)+2:14
 
Stage Awards
Stage Aggressor
 
13Benjamin HILL (CMR)
 
Teams Stage Result
Time/Gap
1CMRCharter Mason Giant Racing Team13h04:12
2AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team0
3STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team25
4BFLTeam Budget Forklifts25
5DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody50
6SNDSubaru NSWIS Development Team+1:15
7ARTAvanti Racing Team+1:24
8NSRNavitas Satalyst Racing Team+1:34
9SDUTeam Scody Downunder+1:49
10PVGPat's Veg Cycling+2:07
11MBSMobius Future Racing+3:58
12OLROliver's Real Food Racing+4:33
13SPHSwiftcarbon PhysioHealth Cycling Team+4:45
14CPSCampos Cycling Team+4:53
15AMRAMR Renault Racing Team+5:06
16TISTIS Racing Team+5:09
17SWCSwiss Wellness Cycling Team+5:59
18OVROTOC Vault Racing+6:08
19WCVWormall Civil CCS Cycling Team+7:36
20MCDTeam McDonalds Downunder+8:24
21GPMGPM Stulz+20:16
22FKGFKG Cycling Team+32:57
23TLDTeam TLD+57:01
 
Teams General Classification (after stage 3)
Time/Gap
1CMRCharter Mason Giant Racing Team24h43:52
2BFLTeam Budget Forklifts26
3AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team38
4ARTAvanti Racing Team+2:04
5DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody+2:41
6STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team+4:19
7NSRNavitas Satalyst Racing Team+4:53
8PVGPat's Veg Cycling+5:05
9SDUTeam Scody Downunder+5:27
10SNDSubaru NSWIS Development Team+5:54
11MBSMobius Future Racing+7:59
12SWCSwiss Wellness Cycling Team+9:20
13AMRAMR Renault Racing Team+9:35
14WCVWormall Civil CCS Cycling Team+11:09
15CPSCampos Cycling Team+11:41
16SPHSwiftcarbon PhysioHealth Cycling Team+12:48
17OLROliver's Real Food Racing+13:48
18OVROTOC Vault Racing+14:51
19TISTIS Racing Team+15:01
20MCDTeam McDonalds Downunder+16:25
21GPMGPM Stulz+27:33
22FKGFKG Cycling Team+38:16
23TLDTeam TLD+1h08:42
 
Decisions of the Commissaires Panel
 
Rider 131 James BUTLER fined $30 for pushing off support vehicles (Annexure 9, item 28)Troy HERFOSS (SND)
Riders 14 Jake MAGEE & 174 Nathan BOOTH fined $30 each for non-regulation service on the right (Annexure 9, item 20.2)
 
NRS Teams Aggregate
PROVISIONAL Standings after 2015 Tour of Toowoomba Stage 3
 
1ARTAvanti Racing Team41pt
2CMRCharter Mason Giant Racing Team40
3BFLTeam Budget Forklifts27
4AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team20
4OVROTOC Vault Racing20
6MBSMobius Future Racing10
6STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team10
8NSRNavitas Satalyst Racing Team9
9SLBSubaru Albion Development Team6
10PVGPat's Veg Cycling4
11DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody3
11OLROliver's Real Food Racing3
11WCVWormall Civil CCS Cycling Team3
14GPMGPM Stulz2
14SASSASI/Callidus Cycling Team2
14SDUTeam Scody Downunder2
14SWCSwiss Wellness Cycling Team2
18GDTGDT Provident Racing Team1
18LTVTeam Lightsview1
18SEISeight Cycling Team1
 
NRS Aggregate
PROVISIONAL Standings after 2015 Tour of Toowoomba Stage 3
 
1Patrick BEVIN (ART)19pt
221Jack BOBRIDGE (BFL)17
336Guy KALMA (OVR)16
4Neil VAN DER PLOEG (ART)15
42Patrick SHAW (ART)15
611Raphael FREIENSTEIN (CMR)14
71Matthew CLARK (ART)12
712Sam CROME (CMR)12
941Michael SCHWEIZER (AWS)10
1013Benjamin HILL (CMR)7
11Benjamin DYBALL (ART)6
11Angus TOBIN (STR)6
13Adam BULL5
1381Ryan CHRISTENSEN (OLR)5
15Paul VAN DER PLOEG (CMR)3

Stage 4 Results

2015 FKG Tour of Toowoomba Stage 4: Platinum Health Group Road Race
 
Date: Saturday, May 23
Top Camp - Top Camp
Distance: 141.0 km
Chief Commissaire: Peter Tomlinson
Organiser: TDC Ltd
 
Stage 4 Result
Time/GapBonus
1.102Brad EVANS (PVG)3h49:22
2.2Patrick SHAW (ART)+0
3.17Keagan GIRDLESTONE (CMR)+0
4.41Michael SCHWEIZER (AWS)+3
5.23Jack ANDERSON (BFL)+59
6.22Michael TORCKLER (BFL)+1:34
7.126Scott THOMAS (DSR)+2:01
8.103Fergus SULLY (PVG)+2:55
9.77Ben O'CONNOR (NSR)+2:59
10.112Russell GILL (WCV)+3:01
11.12Sam CROME (CMR)+3:35
12.65Sam DOBBS (STR)+3:43
13.13Benjamin HILL (CMR)+3:56
14.151Joshua ALDRIDGE (AMR)+3:56
15.124Craig EVERS (DSR)+3:59
16.187Troy HERFOSS (SND)+3:59
17.211Michael SMITH (TIS)+4:06
18.55Samuel BURSTON (MBS)+4:06
19.182Nathan BRADSHAW (SND)+4:06
20.62Stuart SMITH (STR)+4:06
21.155Matthew SLEE (AMR)+4:06
22.71Wesley SULZBERGER (NSR)+4:06
23.183Ayden TOOVEY (SND)+4:06
24.56Aden REYNOLDS (MBS)+4:06
25.195Jason LEA (SPH)+4:06
26.35Nicholas MATTOCK (OVR)+4:06
27.203Suleiman KANGANGI (MCD)+4:06
28.113Dylan PIERRE-HUMBERT (WCV)+4:06
29.16Daniel FITTER (CMR)+4:06
30.45Sean LAKE (AWS)+4:06
31.105James PANE (PVG)+4:06
32.21Jack BOBRIDGE (BFL)+4:06
33.132Chris HARPER (SWC)+4:06
34.127Ryan THOMAS (DSR)+4:06
35.11Raphael FREIENSTEIN (CMR)+4:06
36.141Nicholas WOODS (SDU)+4:06
37.186Samuel JENNER (SND)+4:06
38.153Timothy CAMERON (AMR)+4:06
39.121David MELVILLE (DSR)+4:06
40.137Alex WEST (SWC)+4:06
41.73Matthew LEONARD (NSR)+4:06
42.3Joseph COOPER (ART)+4:17
43.43Patrick LANE (AWS)+4:17
44.143Nick MILLER (SDU)+4:30
45.46Jeremy CAMERON (AWS)+4:37
46.47Cyrus MONK (AWS)+4:37
47.236Dylan NEWBERY (CPS)+5:05
48.136Hamish TYNAN (SWC)+5:05
49.64Oliver MARTIN (STR)+5:05
50.227James CUMMINGS (FKG)+5:29
51.81Ryan CHRISTENSEN (OLR)+5:29
52.24Kristian JUEL (BFL)+5:29
53.34Shaun BAXTER (OVR)+10:05
54.15Jayden COPP (CMR)+10:05
55.144Samuel VOLKERS (SDU)+10:55
56.42Massimo GRAZIATO (AWS)+11:16
57.33Stephen HALL (OVR)+14:55
58.57Marcus CULEY (MBS)+14:55
59.147Todd BUSCHKUEHL (SDU)+14:55
60.114Craig SYMONS (WCV)+18:09
61.7Fraser GOUGH (ART)+22:40
62.14Jake MAGEE (CMR)+22:40
63.1Matthew CLARK (ART)+23:27
64.106Drew MOREY (PVG)+23:27
65.94Reece ROBINSON (GPM)+23:38
66.184Harrison CARTER (SND)+23:38
67.125Adam ALLEN (DSR)+23:38
68.232Christopher MYATT (CPS)+26:17
69.226Leslie MASTERS (FKG)+35:44
70.44Alexander SMYTH (AWS)+37:02
71.72Andrew WILLIAMS (NSR)+37:02
72.152Aaron WATTS (AMR)+37:02
73.216Hayden DICOCCO-GRANT (TIS)+37:02
74.66Jack BELL (STR)+37:02
75.215Jake OLIVER (TIS)+37:02
76.91Joel WALSH (GPM)+37:02
77.246Harvey SILK (TLD)+37:02
78.233Andrew MACFARLANE (CPS)+37:02
79.104Alistair CRAMERI (PVG)+37:02
80.193Sam FUHRMEISTER (SPH)+37:02
81.192Mitchell DEDMAN (SPH)+37:02
82.163Lucas HAMILTON (VIS)+37:02
83.244Michael HOOPER (TLD)+37:02
84.241Trent WEST (TLD)+37:02
85.5Aaron DONNELLY (ART)+37:02
86.235Alex QUIRK (CPS)+37:02
87.212Harrison MUSGRAVE (TIS)+37:02
88.54Aaron BICKNELL (MBS)+37:02
89.75Jackson MAWBY (NSR)+37:02
90.135George ROBERTS (SWC)+37:02
91.175Scott THOMPSON (PNX)+37:02
92.111Edmund HOLLANDS (WCV)+37:02
93.52Rob WEBB (MBS)+37:02
94.194Aidan BOWE (SPH)+37:02
95.116Samuel LANE (WCV)+37:02
96.205Rylee FIELD (MCD)+37:02
97.174Nathan BOOTH (PNX)+37:02
98.122Kyle BRIDGWOOD (DSR)+37:02
99.133Tom CHAPMAN (SWC)+41:01
dnf6Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)
dnf37Reece TUCKNOTT (OVR)
dnf51Scott BRADBURN (MBS)
dnf53Alex NAZAREWICZ (MBS)
dnf61Tim GUY (STR)
dnf82Matthew WARNER-SMITH (OLR)
dnf85Ben MARSHALL (OLR)
dnf87Carsten CHAPMAN (OLR)
dnf92Edward WHITE (GPM)
dnf115Nicholas GRAHAM-DAWSON (WCV)
dnf117Luke SLEEGERS (WCV)
dnf134Jack HOGAN (SWC)
dnf146Sean WHITFIELD (SDU)
dnf154Cameron FRASER (AMR)
dnf156Dylan SUNDERLAND (AMR)
dnf157Toby ORCHARD (AMR)
dnf181Tirian MCMANUS (SND)
dnf191Matthias KIERNAN (SPH)
dnf204Jackson WARDROP (MCD)
dnf207Zane HUNTER (MCD)
dnf242Pedr HARVEY (TLD)
dnf243Richard MACAVOY (TLD)
dnf245Jonathon NOBLE (TLD)
dns63Alder MARTZ (STR)
dns131James BUTLER (SWC)
dns214Harrison BAKER (TIS)
dns221John FREIBERG (FKG)
dns225Ross FREEMAN (FKG)
 
Average speed of the winner: 36.9 km/h
Number of starters: 122
Riders abandoning the race: 23
 
General Classification after Stage 4
 
Time/GapRank Aggregate
1.41Michael SCHWEIZER (AWS)12h04:04
2.17Keagan GIRDLESTONE (CMR)+10
3.102Brad EVANS (PVG)+32
4.23Jack ANDERSON (BFL)+45
5.2Patrick SHAW (ART)+1:00
6.126Scott THOMAS (DSR)+2:58
7.3Joseph COOPER (ART)+3:34
8.16Daniel FITTER (CMR)+3:36
9.77Ben O'CONNOR (NSR)+3:41
10.21Jack BOBRIDGE (BFL)+3:48
11.45Sean LAKE (AWS)+4:01
12.13Benjamin HILL (CMR)+4:02
13.12Sam CROME (CMR)+4:17
14.55Samuel BURSTON (MBS)+4:29
15.62Stuart SMITH (STR)+4:30
16.65Sam DOBBS (STR)+4:30
17.127Ryan THOMAS (DSR)+4:38
18.11Raphael FREIENSTEIN (CMR)+4:39
19.43Patrick LANE (AWS)+5:03
20.141Nicholas WOODS (SDU)+5:12
21.71Wesley SULZBERGER (NSR)+5:14
22.137Alex WEST (SWC)+5:19
23.105James PANE (PVG)+5:38
24.195Jason LEA (SPH)+5:38
25.186Samuel JENNER (SND)+5:50
26.187Troy HERFOSS (SND)+5:53
27.124Craig EVERS (DSR)+6:05
28.183Ayden TOOVEY (SND)+6:08
29.103Fergus SULLY (PVG)+6:16
30.211Michael SMITH (TIS)+6:25
31.46Jeremy CAMERON (AWS)+6:32
32.113Dylan PIERRE-HUMBERT (WCV)+6:36
33.24Kristian JUEL (BFL)+6:41
34.153Timothy CAMERON (AMR)+6:53
35.121David MELVILLE (DSR)+7:00
36.56Aden REYNOLDS (MBS)+7:03
37.47Cyrus MONK (AWS)+7:04
38.236Dylan NEWBERY (CPS)+7:10
39.73Matthew LEONARD (NSR)+7:10
40.203Suleiman KANGANGI (MCD)+7:27
41.35Nicholas MATTOCK (OVR)+7:31
42.132Chris HARPER (SWC)+7:35
43.81Ryan CHRISTENSEN (OLR)+7:38
44.143Nick MILLER (SDU)+7:50
45.227James CUMMINGS (FKG)+8:10
46.64Oliver MARTIN (STR)+8:17
47.182Nathan BRADSHAW (SND)+8:20
48.151Joshua ALDRIDGE (AMR)+8:42
49.155Matthew SLEE (AMR)+10:22
50.136Hamish TYNAN (SWC)+10:25
51.15Jayden COPP (CMR)+11:07
52.144Samuel VOLKERS (SDU)+11:58
53.22Michael TORCKLER (BFL)+12:05
54.112Russell GILL (WCV)+13:04
55.42Massimo GRAZIATO (AWS)+16:25
56.33Stephen HALL (OVR)+17:14
57.147Todd BUSCHKUEHL (SDU)+18:03
58.57Marcus CULEY (MBS)+19:21
59.34Shaun BAXTER (OVR)+19:43
60.14Jake MAGEE (CMR)+24:44
61.125Adam ALLEN (DSR)+25:59
62.7Fraser GOUGH (ART)+26:50
63.114Craig SYMONS (WCV)+30:48
64.232Christopher MYATT (CPS)+32:13
65.184Harrison CARTER (SND)+32:56
66.106Drew MOREY (PVG)+33:40
67.1Matthew CLARK (ART)+36:01
68.94Reece ROBINSON (GPM)+38:17
69.44Alexander SMYTH (AWS)+39:02
70.5Aaron DONNELLY (ART)+41:19
71.152Aaron WATTS (AMR)+41:30
72.233Andrew MACFARLANE (CPS)+41:44
73.216Hayden DICOCCO-GRANT (TIS)+42:00
74.163Lucas HAMILTON (VIS)+42:25
75.193Sam FUHRMEISTER (SPH)+42:57
76.75Jackson MAWBY (NSR)+43:17
77.194Aidan BOWE (SPH)+43:44
78.111Edmund HOLLANDS (WCV)+44:43
79.91Joel WALSH (GPM)+45:56
80.133Tom CHAPMAN (SWC)+46:34
81.212Harrison MUSGRAVE (TIS)+48:56
82.175Scott THOMPSON (PNX)+50:42
83.116Samuel LANE (WCV)+51:17
84.174Nathan BOOTH (PNX)+51:50
85.205Rylee FIELD (MCD)+51:53
86.54Aaron BICKNELL (MBS)+52:03
87.122Kyle BRIDGWOOD (DSR)+52:14
88.72Andrew WILLIAMS (NSR)+1h00:37
89.241Trent WEST (TLD)+1h01:57
90.226Leslie MASTERS (FKG)+1h01:59
91.235Alex QUIRK (CPS)+1h02:05
92.215Jake OLIVER (TIS)+1h04:41
93.192Mitchell DEDMAN (SPH)+1h05:28
94.244Michael HOOPER (TLD)+1h05:52
95.104Alistair CRAMERI (PVG)+1h08:29
96.66Jack BELL (STR)+1h16:26
97.135George ROBERTS (SWC)+1h22:17
98.52Rob WEBB (MBS)+1h44:27
99.246Harvey SILK (TLD)+1h44:58
dnf4Mark TUPALSKI (ART)
dnf6Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)
dnf32Anthony MINCHIN (OVR)
dnf36Guy KALMA (OVR)
dnf37Reece TUCKNOTT (OVR)
dnf51Scott BRADBURN (MBS)
dnf53Alex NAZAREWICZ (MBS)
dnf61Tim GUY (STR)
dnf63Alder MARTZ (STR)
dnf67Connor LAMBERT (STR)
dnf74Bradley LINFIELD (NSR)
dnf76Darcy PIROTTA (NSR)
dnf82Matthew WARNER-SMITH (OLR)
dnf84Samuel LAYZELL (OLR)
dnf85Ben MARSHALL (OLR)
dnf86Lachlan GLASSPOOL (OLR)
dnf87Carsten CHAPMAN (OLR)
dnf92Edward WHITE (GPM)
dnf115Nicholas GRAHAM-DAWSON (WCV)
dnf117Luke SLEEGERS (WCV)
dnf123James MOWATT (DSR)
dnf131James BUTLER (SWC)
dnf134Jack HOGAN (SWC)
dnf146Sean WHITFIELD (SDU)
dnf154Cameron FRASER (AMR)
dnf156Dylan SUNDERLAND (AMR)
dnf157Toby ORCHARD (AMR)
dnf161Alexander MORGAN (VIS)
dnf162Angus LYONS (VIS)
dnf171David PARKER (PNX)
dnf172Hayden CAMPBELL (PNX)
dnf173Andrew PICKERING (PNX)
dnf181Tirian MCMANUS (SND)
dnf185Christopher BRYAN (SND)
dnf191Matthias KIERNAN (SPH)
dnf196Mitchell HAWLEY (SPH)
dnf201Mark FAGG (MCD)
dnf202Jameson COSIER (MCD)
dnf204Jackson WARDROP (MCD)
dnf206Kasey CLARK (MCD)
dnf207Zane HUNTER (MCD)
dnf213Gerald EVANS (TIS)
dnf214Harrison BAKER (TIS)
dnf221John FREIBERG (FKG)
dnf222Saxon IRVINE (FKG)
dnf223Aden DE JAGER (FKG)
dnf224Nicholas LEONARD (FKG)
dnf225Ross FREEMAN (FKG)
dnf231Ryan MORGAN (CPS)
dnf234James LONDON (CPS)
dnf242Pedr HARVEY (TLD)
dnf243Richard MACAVOY (TLD)
dnf245Jonathon NOBLE (TLD)
 
Sprint Classification
After Stage 4
 
1.13Benjamin HILL (CMR)8pt
2.144Samuel VOLKERS (SDU)6
3.64Oliver MARTIN (STR)4
4.15Jayden COPP (CMR)3
5.22Michael TORCKLER (BFL)3
6.17Keagan GIRDLESTONE (CMR)2
7.102Brad EVANS (PVG)2
8.47Cyrus MONK (AWS)2
9.23Jack ANDERSON (BFL)1
10.46Jeremy CAMERON (AWS)1
11.73Matthew LEONARD (NSR)1
12.94Reece ROBINSON (GPM)1
13.5Aaron DONNELLY (ART)1
dnf223Aden DE JAGER (FKG)1
 
Intermediate Sprints
Lap 2 Sprint
 
1.144Samuel VOLKERS (SDU)3pt
2.13Benjamin HILL (CMR)2
3.94Reece ROBINSON (GPM)1
 
Lap 4 Sprint
 
1.144Samuel VOLKERS (SDU)3pt
2.17Keagan GIRDLESTONE (CMR)2
3.73Matthew LEONARD (NSR)1
 
Hill Climb Classification
After Stage 4
 
1.13Benjamin HILL (CMR)9pt
2.41Michael SCHWEIZER (AWS)6
3.47Cyrus MONK (AWS)4
4.3Joseph COOPER (ART)2
5.16Daniel FITTER (CMR)2
6.137Alex WEST (SWC)2
7.102Brad EVANS (PVG)1
8.23Jack ANDERSON (BFL)1
9.127Ryan THOMAS (DSR)1
10.1Matthew CLARK (ART)1
dnf36Guy KALMA (OVR)1
 
Young Rider Classification
After Stage 4
Time/Gap
1.17Keagan GIRDLESTONE (CMR)12h04:14
2.16Daniel FITTER (CMR)+3:26
3.77Ben O'CONNOR (NSR)+3:31
4.12Sam CROME (CMR)+4:07
5.65Sam DOBBS (STR)+4:20
6.127Ryan THOMAS (DSR)+4:28
7.137Alex WEST (SWC)+5:09
8.105James PANE (PVG)+5:28
9.195Jason LEA (SPH)+5:28
10.186Samuel JENNER (SND)+5:40
 
Stage Awards
Stage Aggressor
 
144Samuel VOLKERS (SDU)
 
Teams Stage Result
Time/Gap
1.BFLTeam Budget Forklifts11h34:45
2.PVGPat's Veg Cycling+22
3.CMRCharter Mason Giant Racing Team+52
4.AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team+1:47
5.DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody+3:27
6.NSRNavitas Satalyst Racing Team+4:32
7.AMRAMR Renault Racing Team+5:29
8.SNDSubaru NSWIS Development Team+5:32
9.STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team+6:15
10.SWCSwiss Wellness Cycling Team+6:38
11.SDUTeam Scody Downunder+12:52
12.MBSMobius Future Racing+16:28
13.WCVWormall Civil CCS Cycling Team+18:37
14.ARTAvanti Racing Team+20:18
15.OVROTOC Vault Racing+22:27
16.CPSCampos Cycling Team+1h01:45
17.TISTIS Racing Team+1h11:31
18.SPHSwiftcarbon PhysioHealth Cycling Team+1h11:31
19.TLDTeam TLD+1h44:27
 
Teams General Classification
After Stage 4
Time/Gap
1.BFLTeam Budget Forklifts36h19:03
2.CMRCharter Mason Giant Racing Team+26
3.AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team+1:59
4.PVGPat's Veg Cycling+5:01
5.DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody+5:42
6.NSRNavitas Satalyst Racing Team+8:59
7.STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team+10:08
8.SNDSubaru NSWIS Development Team+11:00
9.AMRAMR Renault Racing Team+14:38
10.SWCSwiss Wellness Cycling Team+15:32
11.SDUTeam Scody Downunder+17:53
12.ARTAvanti Racing Team+21:56
13.MBSMobius Future Racing+24:01
14.WCVWormall Civil CCS Cycling Team+29:20
15.OVROTOC Vault Racing+36:52
16.CPSCampos Cycling Team+1h13:00
17.SPHSwiftcarbon PhysioHealth Cycling Team+1h23:53
18.TISTIS Racing Team+1h26:06
19.TLDTeam TLD+2h52:43
 
Decisions of the Commissaires Panel
 
Rider 42 Massimo GRAZIATO fined $30 for littering (Annexure 9, item 28)
Rider 64 Oliver MARTIN fined $30 for incorrect feeds, sticky bottle (Annexure 9, item 23)
 
NRS Teams Aggregate
PROVISIONAL Standings after 2015 Tour of Toowoomba Stage 4
 
1.ARTAvanti Racing Team41pt
1.CMRCharter Mason Giant Racing Team41
3.BFLTeam Budget Forklifts30
4.AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team20
4.OVROTOC Vault Racing20
6.MBSMobius Future Racing10
6.STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team10
8.NSRNavitas Satalyst Racing Team9
9.PVGPat's Veg Cycling7
10.SLBSubaru Albion Development Team6
11.DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody3
11.OLROliver's Real Food Racing3
11.WCVWormall Civil CCS Cycling Team3
14.GPMGPM Stulz2
14.SASSASI/Callidus Cycling Team2
14.SDUTeam Scody Downunder2
14.SWCSwiss Wellness Cycling Team2
18.GDTGDT Provident Racing Team1
18.LTVTeam Lightsview1
18.SEISeight Cycling Team1
 
NRS Aggregate
PROVISIONAL Standings after 2015 Tour of Toowoomba Stage 4
 
1.Patrick BEVIN (ART)19pt
2.2Patrick SHAW (ART)17
2.21Jack BOBRIDGE (BFL)17
4.36Guy KALMA (OVR)16
5.Neil VAN DER PLOEG (ART)15
6.11Raphael FREIENSTEIN (CMR)14
7.1Matthew CLARK (ART)12
7.12Sam CROME (CMR)12
9.41Michael SCHWEIZER (AWS)10
10.13Benjamin HILL (CMR)7
11.Benjamin DYBALL (ART)6
11.Angus TOBIN (STR)6
11.102Brad EVANS (PVG)6
14.Adam BULL5
14.81Ryan CHRISTENSEN (OLR)5

Stage 5 Results

2015 FKG Tour of Toowoomba Stage 5: Qantas Link Criterium
 
Date: Sunday, May 24
Queens Park Circuit
Distance: 50.6 km
Chief Commissaire: Peter Tomlinson
Organiser: TDC Ltd
 
Stage 5 Result
Time/GapBonus
16Daniel FITTER (CMR)1h09:04
41Michael SCHWEIZER (AWS)+0
2Patrick SHAW (ART)+0
13Benjamin HILL (CMR)+0
112Russell GILL (WCV)+0
125Adam ALLEN (DSR)+0
102Brad EVANS (PVG)+0
182Nathan BRADSHAW (SND)+0
33Stephen HALL (OVR)+0
23Jack ANDERSON (BFL)+0
75Jackson MAWBY (NSR)+0
184Harrison CARTER (SND)+0
133Tom CHAPMAN (SWC)+0
65Sam DOBBS (STR)+0
141Nicholas WOODS (SDU)+0
55Samuel BURSTON (MBS)+0
127Ryan THOMAS (DSR)+0
143Nick MILLER (SDU)+0
126Scott THOMAS (DSR)+0
17Keagan GIRDLESTONE (CMR)+0
132Chris HARPER (SWC)+0
24Kristian JUEL (BFL)+0
72Andrew WILLIAMS (NSR)+0
105James PANE (PVG)+0
77Ben O'CONNOR (NSR)+0
187Troy HERFOSS (SND)+0
3Joseph COOPER (ART)+0
186Samuel JENNER (SND)+0
22Michael TORCKLER (BFL)+0
91Joel WALSH (GPM)+0
1Matthew CLARK (ART)+0
34Shaun BAXTER (OVR)+0
35Nicholas MATTOCK (OVR)+0
195Jason LEA (SPH)+0
81Ryan CHRISTENSEN (OLR)+0
137Alex WEST (SWC)+0
62Stuart SMITH (STR)+0
155Matthew SLEE (AMR)+0
71Wesley SULZBERGER (NSR)+0
64Oliver MARTIN (STR)+0
183Ayden TOOVEY (SND)+0
46Jeremy CAMERON (AWS)+0
232Christopher MYATT (CPS)+0
163Lucas HAMILTON (VIS)+0
226Leslie MASTERS (FKG)+0
21Jack BOBRIDGE (BFL)+0
116Samuel LANE (WCV)+0
147Todd BUSCHKUEHL (SDU)+0
12Sam CROME (CMR)+0
236Dylan NEWBERY (CPS)+0
211Michael SMITH (TIS)+0
121David MELVILLE (DSR)+0
216Hayden DICOCCO-GRANT (TIS)+0
193Sam FUHRMEISTER (SPH)+0
152Aaron WATTS (AMR)+0
14Jake MAGEE (CMR)+0
203Suleiman KANGANGI (MCD)+0
241Trent WEST (TLD)+0
56Aden REYNOLDS (MBS)+0
66Jack BELL (STR)+0
124Craig EVERS (DSR)+0
73Matthew LEONARD (NSR)+0
233Andrew MACFARLANE (CPS)+0
136Hamish TYNAN (SWC)+15
15Jayden COPP (CMR)+19
11Raphael FREIENSTEIN (CMR)+19
44Alexander SMYTH (AWS)+22
103Fergus SULLY (PVG)+22
192Mitchell DEDMAN (SPH)+22
153Timothy CAMERON (AMR)+22
227James CUMMINGS (FKG)+24
113Dylan PIERRE-HUMBERT (WCV)+24
174Nathan BOOTH (PNX)+24
111Edmund HOLLANDS (WCV)+26
114Craig SYMONS (WCV)+31
45Sean LAKE (AWS)+33
151Joshua ALDRIDGE (AMR)+34
144Samuel VOLKERS (SDU)+39
47Cyrus MONK (AWS)+39
43Patrick LANE (AWS)+45
205Rylee FIELD (MCD)+50
194Aidan BOWE (SPH)+53
57Marcus CULEY (MBS)+53
7Fraser GOUGH (ART)+1:08
5Aaron DONNELLY (ART)+1:08
215Jake OLIVER (TIS)+1:39
235Alex QUIRK (CPS)+1:53
122Kyle BRIDGWOOD (DSR)+2:03
42Massimo GRAZIATO (AWS)+2:14
94Reece ROBINSON (GPM)+2:43
175Scott THOMPSON (PNX)+3:10
212Harrison MUSGRAVE (TIS)+3:10
135George ROBERTS (SWC)+3:10
54Aaron BICKNELL (MBS)+3:10
246Harvey SILK (TLD)+6:20
244Michael HOOPER (TLD)+6:20
52Rob WEBB (MBS)+6:20
104Alistair CRAMERI (PVG)
106Drew MOREY (PVG)
 
Average speed of the winner: 44.0 km/h
Number of starters: 99
Riders abandoning the race: 2
 
General Classification
Final Result
Time/GapRank Aggregate
41Michael SCHWEIZER (AWS)13h13:08
17Keagan GIRDLESTONE (CMR)+10
102Brad EVANS (PVG)+32
23Jack ANDERSON (BFL)+45
2Patrick SHAW (ART)+1:00
126Scott THOMAS (DSR)+2:58
3Joseph COOPER (ART)+3:34
16Daniel FITTER (CMR)+3:36
77Ben O'CONNOR (NSR)+3:41
21Jack BOBRIDGE (BFL)+3:48
13Benjamin HILL (CMR)+4:02
12Sam CROME (CMR)+4:17
55Samuel BURSTON (MBS)+4:29
62Stuart SMITH (STR)+4:30
65Sam DOBBS (STR)+4:30
45Sean LAKE (AWS)+4:34
127Ryan THOMAS (DSR)+4:38
11Raphael FREIENSTEIN (CMR)+4:58
141Nicholas WOODS (SDU)+5:12
71Wesley SULZBERGER (NSR)+5:14
137Alex WEST (SWC)+5:19
105James PANE (PVG)+5:38
195Jason LEA (SPH)+5:38
43Patrick LANE (AWS)+5:48
186Samuel JENNER (SND)+5:50
187Troy HERFOSS (SND)+5:53
124Craig EVERS (DSR)+6:05
183Ayden TOOVEY (SND)+6:08
211Michael SMITH (TIS)+6:25
46Jeremy CAMERON (AWS)+6:32
103Fergus SULLY (PVG)+6:38
24Kristian JUEL (BFL)+6:41
121David MELVILLE (DSR)+7:00
113Dylan PIERRE-HUMBERT (WCV)+7:00
56Aden REYNOLDS (MBS)+7:03
236Dylan NEWBERY (CPS)+7:10
73Matthew LEONARD (NSR)+7:10
153Timothy CAMERON (AMR)+7:15
203Suleiman KANGANGI (MCD)+7:27
35Nicholas MATTOCK (OVR)+7:31
132Chris HARPER (SWC)+7:35
81Ryan CHRISTENSEN (OLR)+7:38
47Cyrus MONK (AWS)+7:43
143Nick MILLER (SDU)+7:50
64Oliver MARTIN (STR)+8:17
182Nathan BRADSHAW (SND)+8:20
227James CUMMINGS (FKG)+8:34
151Joshua ALDRIDGE (AMR)+9:16
155Matthew SLEE (AMR)+10:22
136Hamish TYNAN (SWC)+10:40
15Jayden COPP (CMR)+11:26
22Michael TORCKLER (BFL)+12:05
144Samuel VOLKERS (SDU)+12:37
112Russell GILL (WCV)+13:04
33Stephen HALL (OVR)+17:14
147Todd BUSCHKUEHL (SDU)+18:03
42Massimo GRAZIATO (AWS)+18:39
34Shaun BAXTER (OVR)+19:43
57Marcus CULEY (MBS)+20:14
14Jake MAGEE (CMR)+24:44
125Adam ALLEN (DSR)+25:59
7Fraser GOUGH (ART)+27:58
114Craig SYMONS (WCV)+31:19
232Christopher MYATT (CPS)+32:13
184Harrison CARTER (SND)+32:56
1Matthew CLARK (ART)+36:01
44Alexander SMYTH (AWS)+39:24
94Reece ROBINSON (GPM)+41:00
152Aaron WATTS (AMR)+41:30
233Andrew MACFARLANE (CPS)+41:44
216Hayden DICOCCO-GRANT (TIS)+42:00
163Lucas HAMILTON (VIS)+42:25
5Aaron DONNELLY (ART)+42:27
193Sam FUHRMEISTER (SPH)+42:57
75Jackson MAWBY (NSR)+43:17
194Aidan BOWE (SPH)+44:37
111Edmund HOLLANDS (WCV)+45:09
91Joel WALSH (GPM)+45:56
133Tom CHAPMAN (SWC)+46:34
116Samuel LANE (WCV)+51:17
212Harrison MUSGRAVE (TIS)+52:06
174Nathan BOOTH (PNX)+52:14
205Rylee FIELD (MCD)+52:43
175Scott THOMPSON (PNX)+53:52
122Kyle BRIDGWOOD (DSR)+54:17
54Aaron BICKNELL (MBS)+55:13
72Andrew WILLIAMS (NSR)+1h00:37
241Trent WEST (TLD)+1h01:57
226Leslie MASTERS (FKG)+1h01:59
235Alex QUIRK (CPS)+1h03:58
192Mitchell DEDMAN (SPH)+1h05:50
215Jake OLIVER (TIS)+1h06:20
244Michael HOOPER (TLD)+1h12:12
66Jack BELL (STR)+1h16:26
135George ROBERTS (SWC)+1h25:27
52Rob WEBB (MBS)+1h50:47
246Harvey SILK (TLD)+1h51:18
4Mark TUPALSKI (ART)
6Mitchell LOVELOCK-FAY (ART)
32Anthony MINCHIN (OVR)
36Guy KALMA (OVR)
37Reece TUCKNOTT (OVR)
51Scott BRADBURN (MBS)
53Alex NAZAREWICZ (MBS)
61Tim GUY (STR)
63Alder MARTZ (STR)
67Connor LAMBERT (STR)
74Bradley LINFIELD (NSR)
76Darcy PIROTTA (NSR)
82Matthew WARNER-SMITH (OLR)
84Samuel LAYZELL (OLR)
85Ben MARSHALL (OLR)
86Lachlan GLASSPOOL (OLR)
87Carsten CHAPMAN (OLR)
92Edward WHITE (GPM)
104Alistair CRAMERI (PVG)
106Drew MOREY (PVG)
115Nicholas GRAHAM-DAWSON (WCV)
117Luke SLEEGERS (WCV)
123James MOWATT (DSR)
131James BUTLER (SWC)
134Jack HOGAN (SWC)
146Sean WHITFIELD (SDU)
154Cameron FRASER (AMR)
156Dylan SUNDERLAND (AMR)
157Toby ORCHARD (AMR)
161Alexander MORGAN (VIS)
162Angus LYONS (VIS)
171David PARKER (PNX)
172Hayden CAMPBELL (PNX)
173Andrew PICKERING (PNX)
181Tirian MCMANUS (SND)
185Christopher BRYAN (SND)
191Matthias KIERNAN (SPH)
196Mitchell HAWLEY (SPH)
201Mark FAGG (MCD)
202Jameson COSIER (MCD)
204Jackson WARDROP (MCD)
206Kasey CLARK (MCD)
207Zane HUNTER (MCD)
213Gerald EVANS (TIS)
214Harrison BAKER (TIS)
221John FREIBERG (FKG)
222Saxon IRVINE (FKG)
223Aden DE JAGER (FKG)
224Nicholas LEONARD (FKG)
225Ross FREEMAN (FKG)
231Ryan MORGAN (CPS)
234James LONDON (CPS)
242Pedr HARVEY (TLD)
243Richard MACAVOY (TLD)
245Jonathon NOBLE (TLD)
 
Sprint Classification
Final Result
 
13Benjamin HILL (CMR)14pt
144Samuel VOLKERS (SDU)6
64Oliver MARTIN (STR)5
15Jayden COPP (CMR)3
22Michael TORCKLER (BFL)3
21Jack BOBRIDGE (BFL)3
17Keagan GIRDLESTONE (CMR)2
102Brad EVANS (PVG)2
62Stuart SMITH (STR)2
47Cyrus MONK (AWS)2
23Jack ANDERSON (BFL)1
46Jeremy CAMERON (AWS)1
73Matthew LEONARD (NSR)1
94Reece ROBINSON (GPM)1
5Aaron DONNELLY (ART)1
223Aden DE JAGER (FKG)1
 
Intermediate Sprints
Lap 5 Sprint (16 to go)
 
13Benjamin HILL (CMR)3pt
21Jack BOBRIDGE (BFL)2
64Oliver MARTIN (STR)1
 
Lap 13 Sprint (8 to go)
 
13Benjamin HILL (CMR)3pt
62Stuart SMITH (STR)2
21Jack BOBRIDGE (BFL)1
 
Hill Climb Classification
Final Result
 
13Benjamin HILL (CMR)9pt
41Michael SCHWEIZER (AWS)6
47Cyrus MONK (AWS)4
3Joseph COOPER (ART)2
16Daniel FITTER (CMR)2
137Alex WEST (SWC)2
102Brad EVANS (PVG)1
23Jack ANDERSON (BFL)1
127Ryan THOMAS (DSR)1
1Matthew CLARK (ART)1
36Guy KALMA (OVR)1
 
Young Rider Classification
Final Result
Time/Gap
17Keagan GIRDLESTONE (CMR)13h13:18
16Daniel FITTER (CMR)+3:26
77Ben O'CONNOR (NSR)+3:31
12Sam CROME (CMR)+4:07
65Sam DOBBS (STR)+4:20
127Ryan THOMAS (DSR)+4:28
137Alex WEST (SWC)+5:09
105James PANE (PVG)+5:28
195Jason LEA (SPH)+5:28
186Samuel JENNER (SND)+5:40
 
Stage Awards
Stage Aggressor
 
21Jack BOBRIDGE (BFL)
 
Teams Stage Result
Time/Gap
CMRCharter Mason Giant Racing Team3h27:12
DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody+0
SNDSubaru NSWIS Development Team+0
NSRNavitas Satalyst Racing Team+0
ARTAvanti Racing Team+0
BFLTeam Budget Forklifts+0
SWCSwiss Wellness Cycling Team+0
OVROTOC Vault Racing+0
SDUTeam Scody Downunder+0
STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team+0
CPSCampos Cycling Team+0
PVGPat's Veg Cycling+22
AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team+22
SPHSwiftcarbon PhysioHealth Cycling Team+22
AMRAMR Renault Racing Team+22
WCVWormall Civil CCS Cycling Team+24
MBSMobius Future Racing+53
TISTIS Racing Team+1:39
TLDTeam TLD+12:40
 
Teams General Classification
Final Result
Time/Gap
BFLTeam Budget Forklifts39h46:15
CMRCharter Mason Giant Racing Team+26
AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team+2:21
PVGPat's Veg Cycling+5:23
DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody+5:42
NSRNavitas Satalyst Racing Team+8:59
STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team+10:08
SNDSubaru NSWIS Development Team+11:00
AMRAMR Renault Racing Team+15:00
SWCSwiss Wellness Cycling Team+15:32
SDUTeam Scody Downunder+17:53
ARTAvanti Racing Team+21:56
MBSMobius Future Racing+24:54
WCVWormall Civil CCS Cycling Team+29:44
OVROTOC Vault Racing+36:52
CPSCampos Cycling Team+1h13:00
SPHSwiftcarbon PhysioHealth Cycling Team+1h24:15
TISTIS Racing Team+1h27:45
TLDTeam TLD+3h05:23
 
NRS Teams Aggregate
PROVISIONAL Standings after 2015 Tour of Toowoomba
 
CMRCharter Mason Giant Racing Team55
BFLTeam Budget Forklifts42
ARTAvanti Racing Team41
AWSAfrican Wildlife Safaris Cycling Team28
OVROTOC Vault Racing20
NSRNavitas Satalyst Racing Team14
PVGPat's Veg Cycling14
STRsearch2retain-health.com.au Cycling Team14
DSRData #3 Symantec Racing Team p/b Scody11
MBSMobius Future Racing10
SLBSubaru Albion Development Team6
OLROliver's Real Food Racing3
SWCSwiss Wellness Cycling Team3
WCVWormall Civil CCS Cycling Team3
GPMGPM Stulz2
SASSASI/Callidus Cycling Team2
SDUTeam Scody Downunder2
GDTGDT Provident Racing Team1
LTVTeam Lightsview1
SEISeight Cycling Team1
 
NRS Aggregate
PROVISIONAL Standings after 2015 Tour of Toowoomba
 
2Patrick SHAW (ART)24pt
41Michael SCHWEIZER (AWS)24
Patrick BEVIN (ART)19
21Jack BOBRIDGE (BFL)18
36Guy KALMA (OVR)16
Neil VAN DER PLOEG (ART)15
102Brad EVANS (PVG)14
11Raphael FREIENSTEIN (CMR)14
1Matthew CLARK (ART)12
12Sam CROME (CMR)12
17Keagan GIRDLESTONE (CMR)11
23Jack ANDERSON (BFL)10
13Benjamin HILL (CMR)7
16Daniel FITTER (CMR)7
3Joseph COOPER (ART)7

General Classification

2015 FKG Tour of Toowoomba: General Classification
 
RankRiderTime/GapRank Aggregate
1.Michael SCHWEIZER (AWS)13h13:08
2.Keagan GIRDLESTONE (CMR)+10
3.Brad EVANS (PVG)+32
4.Jack ANDERSON (BFL)+45
5.Patrick SHAW (ART)+1:00
6.Scott THOMAS (DSR)+2:58
7.Joseph COOPER (ART)+3:34
8.Daniel FITTER (CMR)+3:36
9.Ben O'CONNOR (NSR)+3:41
10.Jack BOBRIDGE (BFL)+3:48
11.Benjamin HILL (CMR)+4:02
12.Sam CROME (CMR)+4:17
13.Samuel BURSTON (MBS)+4:29
14.Stuart SMITH (STR)+4:30
15.Sam DOBBS (STR)+4:30
16.Sean LAKE (AWS)+4:34
17.Ryan THOMAS (DSR)+4:38
18.Raphael FREIENSTEIN (CMR)+4:58
19.Nicholas WOODS (SDU)+5:12
20.Wesley SULZBERGER (NSR)+5:14
21.Alex WEST (SWC)+5:19
22.James PANE (PVG)+5:38
23.Jason LEA (SPH)+5:38
24.Patrick LANE (AWS)+5:48
25.Samuel JENNER (SND)+5:50
26.Troy HERFOSS (SND)+5:53
27.Craig EVERS (DSR)+6:05
28.Ayden TOOVEY (SND)+6:08
29.Michael SMITH (TIS)+6:25
30.Jeremy CAMERON (AWS)+6:32
31.Fergus SULLY (PVG)+6:38
32.Kristian JUEL (BFL)+6:41
33.David MELVILLE (DSR)+7:00
34.Dylan PIERRE-HUMBERT (WCV)+7:00
35.Aden REYNOLDS (MBS)+7:03
36.Dylan NEWBERY (CPS)+7:10
37.Matthew LEONARD (NSR)+7:10
38.Timothy CAMERON (AMR)+7:15
39.Suleiman KANGANGI (MCD)+7:27
40.Nicholas MATTOCK (OVR)+7:31
41.Chris HARPER (SWC)+7:35
42.Ryan CHRISTENSEN (OLR)+7:38
43.Cyrus MONK (AWS)+7:43
44.Nick MILLER (SDU)+7:50
45.Oliver MARTIN (STR)+8:17
46.Nathan BRADSHAW (SND)+8:20
47.James CUMMINGS (FKG)+8:34
48.Joshua ALDRIDGE (AMR)+9:16
49.Matthew SLEE (AMR)+10:22
50.Hamish TYNAN (SWC)+10:40
51.Jayden COPP (CMR)+11:26
52.Michael TORCKLER (BFL)+12:05
53.Samuel VOLKERS (SDU)+12:37
54.Russell GILL (WCV)+13:04
55.Stephen HALL (OVR)+17:14
56.Todd BUSCHKUEHL (SDU)+18:03
57.Massimo GRAZIATO (AWS)+18:39
58.Shaun BAXTER (OVR)+19:43
59.Marcus CULEY (MBS)+20:14
60.Jake MAGEE (CMR)+24:44
61.Adam ALLEN (DSR)+25:59
62.Fraser GOUGH (ART)+27:58
63.Craig SYMONS (WCV)+31:19
64.Christopher MYATT (CPS)+32:13
65.Harrison CARTER (SND)+32:56
66.Matthew CLARK (ART)+36:01
67.Alexander SMYTH (AWS)+39:24
68.Reece ROBINSON (GPM)+41:00
69.Aaron WATTS (AMR)+41:30
70.Andrew MACFARLANE (CPS)+41:44
71.Hayden DICOCCO-GRANT (TIS)+42:00
72.Lucas HAMILTON (VIS)+42:25
73.Aaron DONNELLY (ART)+42:27
74.Sam FUHRMEISTER (SPH)+42:57
75.Jackson MAWBY (NSR)+43:17
76.Aidan BOWE (SPH)+44:37
77.Edmund HOLLANDS (WCV)+45:09
78.Joel WALSH (GPM)+45:56
79.Tom CHAPMAN (SWC)+46:34
80.Samuel LANE (WCV)+51:17
81.Harrison MUSGRAVE (TIS)+52:06
82.Nathan BOOTH (PNX)+52:14
83.Rylee FIELD (MCD)+52:43
84.Scott THOMPSON (PNX)+53:52
85.Kyle BRIDGWOOD (DSR)+54:17
86.Aaron BICKNELL (MBS)+55:13
87.Andrew WILLIAMS (NSR)+1h00:37
88.Trent WEST (TLD)+1h01:57
89.Leslie MASTERS (FKG)+1h01:59
90.Alex QUIRK (CPS)+1h03:58
91.Mitchell DEDMAN (SPH)+1h05:50
92.Jake OLIVER (TIS)+1h06:20
93.Michael HOOPER (TLD)+1h12:12
94.Jack BELL (STR)+1h16:26
95.George ROBERTS (SWC)+1h25:27
96.Rob WEBB (MBS)+1h50:47
97.Harvey SILK (TLD)+1h51:18
dnfMark TUPALSKI (ART)
dnfMitchell LOVELOCK-FAY (ART)
dnfAnthony MINCHIN (OVR)
dnfGuy KALMA (OVR)
dnfReece TUCKNOTT (OVR)
dnfScott BRADBURN (MBS)
dnfAlex NAZAREWICZ (MBS)
dnfTim GUY (STR)
dnfAlder MARTZ (STR)
dnfConnor LAMBERT (STR)
dnfBradley LINFIELD (NSR)
dnfDarcy PIROTTA (NSR)
dnfMatthew WARNER-SMITH (OLR)
dnfSamuel LAYZELL (OLR)
dnfBen MARSHALL (OLR)
dnfLachlan GLASSPOOL (OLR)
dnfCarsten CHAPMAN (OLR)
dnfEdward WHITE (GPM)
dnfAlistair CRAMERI (PVG)
dnfDrew MOREY (PVG)
dnfNicholas GRAHAM-DAWSON (WCV)
dnfLuke SLEEGERS (WCV)
dnfJames MOWATT (DSR)
dnfJames BUTLER (SWC)
dnfJack HOGAN (SWC)
dnfSean WHITFIELD (SDU)
dnfCameron FRASER (AMR)
dnfDylan SUNDERLAND (AMR)
dnfToby ORCHARD (AMR)
dnfAlexander MORGAN (VIS)
dnfAngus LYONS (VIS)
dnfDavid PARKER (PNX)
dnfHayden CAMPBELL (PNX)
dnfAndrew PICKERING (PNX)
dnfTirian MCMANUS (SND)
dnfChristopher BRYAN (SND)
dnfMatthias KIERNAN (SPH)
dnfMitchell HAWLEY (SPH)
dnfMark FAGG (MCD)
dnfJameson COSIER (MCD)
dnfJackson WARDROP (MCD)
dnfKasey CLARK (MCD)
dnfZane HUNTER (MCD)
dnfGerald EVANS (TIS)
dnfHarrison BAKER (TIS)
dnfJohn FREIBERG (FKG)
dnfSaxon IRVINE (FKG)
dnfAden DE JAGER (FKG)
dnfNicholas LEONARD (FKG)
dnfRoss FREEMAN (FKG)
dnfRyan MORGAN (CPS)
dnfJames LONDON (CPS)
dnfPedr HARVEY (TLD)
dnfRichard MACAVOY (TLD)
dnfJonathon NOBLE (TLD)
 
Sprint Classification
Final Result
 
1.Benjamin HILL (CMR)14pt
2.Samuel VOLKERS (SDU)6
3.Oliver MARTIN (STR)5
4.Jayden COPP (CMR)3
5.Michael TORCKLER (BFL)3
6.Jack BOBRIDGE (BFL)3
7.Keagan GIRDLESTONE (CMR)2
8.Brad EVANS (PVG)2
9.Stuart SMITH (STR)2
10.Cyrus MONK (AWS)2
11.Jack ANDERSON (BFL)1
12.Jeremy CAMERON (AWS)1
13.Matthew LEONARD (NSR)1
14.Reece ROBINSON (GPM)1
15.Aaron DONNELLY (ART)1
dnfAden DE JAGER (FKG)1
 
Intermediate Sprints
Lap 5 Sprint (16 to go)
 
1.Benjamin HILL (CMR)3pt
2.Jack BOBRIDGE (BFL)2
3.Oliver MARTIN (STR)1
 
Lap 13 Sprint (8 to go)
 
1.Benjamin HILL (CMR)3pt
2.Stuart SMITH (STR)2
3.Jack BOBRIDGE (BFL)1
 
Hill Climb Classification
Final Result
 
1.Benjamin HILL (CMR)9pt
2.Michael SCHWEIZER (AWS)6
3.Cyrus MONK (AWS)4
4.Joseph COOPER (ART)2
5.Daniel FITTER (CMR)2
6.Alex WEST (SWC)2
7.Brad EVANS (PVG)1
8.Jack ANDERSON (BFL)1
9.Ryan THOMAS (DSR)1
10.Matthew CLARK (ART)1
dnfGuy KALMA (OVR)1
 
Young Rider Classification
Final Result
Time/Gap
1.Keagan GIRDLESTONE (CMR)13h13:18
2.Daniel FITTER (CMR)+3:26
3.Ben O'CONNOR (NSR)+3:31
4.Sam CROME (CMR)+4:07
5.Sam DOBBS (STR)+4:20
6.Ryan THOMAS (DSR)+4:28
7.Alex WEST (SWC)+5:09
8.James PANE (PVG)+5:28
9.Jason LEA (SPH)+5:28
10.Samuel JENNER (SND)+5:40
 
Teams General Classification
Final Result
 
Time/Gap
1.Team Budget Forklifts39h46:15
2.Charter Mason Giant Racing Team+26
3.African Wildlife Safaris Cycling Team+2:21
4.Pat's Veg Cycling+5:23
5.Data #3 Symantec Racing Team p/b Scody+5:42
6.Navitas Satalyst Racing Team+8:59
7.search2retain-health.com.au Cycling Team+10:08
8.Subaru NSWIS Development Team+11:00
9.AMR Renault Racing Team+15:00
10.Swiss Wellness Cycling Team+15:32
11.Team Scody Downunder+17:53
12.Avanti Racing Team+21:56
13.Mobius Future Racing+24:54
14.Wormall Civil CCS Cycling Team+29:44
15.OTOC Vault Racing+36:52
16.Campos Cycling Team+1h13:00
17.Swiftcarbon PhysioHealth Cycling Team+1h24:15
18.TIS Racing Team+1h27:45
19.Team TLD+3h05:23

2015 Mersey Valley Tour

Stage 1 Results

2015 Mersey Valley Tour Stage 1: Ulverstone Time Trial
 
Date: Friday, May 1
Ulverstone - Penguin - Ulverstone
Distance: 16.8 km
Chief Commissaire: Noel Pearce
Organiser: Mersey Valley Devonport CC
 
Stage 1 Result
TimeGap
1.2Bridie O'DONNELL (TRH)22:55.75
2.111Lucy COLDWELL (HWC)23:00.27+5
3.33Felicity WARDLAW (BSS)23:16.94+21
4.113Louisa LOBIGS (HWC)23:24.39+29
5.11Georgia BAKER (HFD)23:26.94+31
6.1Ruth CORSET (TRH)23:29.45+34
7.51Kirsten HOWARD (SNS)23:40.25+45
8.12Rebecca WIASAK (HFD)23:41.59+46
9.25Anna-Leeza HULL (SPS)23:42.74+47
10.65Georgia CATTERICK (SUV)24:03.09+1:08
11.22Jenelle CROOKS (SPS)24:11.45+1:16
12.31Kristy GLOVER (BSS)24:14.56+1:19
13.93Alexandria NICHOLLS24:16.87+1:21
14.32Taryn HEATHER (BSS)24:21.97+1:26
15.112Shannon MALSEED (HWC)24:25.25+1:30
16.34Hayley JONES (BSS)24:27.46+1:32
17.52Jade COLLIGAN (SNS)24:28.55+1:33
18.21Michaela PARSONS (SPS)24:31.78+1:36
19.42Lisa KEELING (BRT)24:35.19+1:40
20.14Ellen SKERRITT (HFD)24:36.11+1:41
21.81Kathryn WOOLSTON24:41.45+1:46
22.41Rachel WARD (BRT)24:46.11+1:51
23.4Kate PERRY (TRH)24:47.24+1:52
24.72Kristina CLONAN (QTS)24:52.88+1:57
25.43Lucy BARKER (BRT)24:52.93+1:57
26.15Lauren PERRY (HFD)24:54.63+1:59
27.101Ashleigh HOCKING24:56.12+2:01
28.71Jessica PRATT (QTS)25:01.32+2:06
29.24Verita STEWART (SPS)25:02.21+2:07
30.54Hollee SIMONS (SNS)25:07.13+2:12
31.53Angela SMITH (SNS)25:10.87+2:15
32.61Josephine MELDGAARD (SUV)25:17.66+2:22
33.23Elizabeth DOUEAL (SPS)25:24.37+2:29
34.45Nicole MOERIG (BRT)25:26.29+2:31
35.55Nicola MACDONALD (SNS)25:35.05+2:40
36.92Holly RANSON25:38.56+2:43
37.102Ruby ROSEMAN-GANNON25:48.94+2:53
38.13Kendelle HODGES (HFD)25:51.48+2:56
39.91Myra MOLLER25:54.29+2:59
40.83Belamie FLINT25:57.47+3:02
41.84Nerine ADAMS26:01.78+3:06
42.62Abby SNEDDON (SUV)26:03.22+3:08
43.85Rowena FRY26:08.56+3:13
44.44Lisa ANTILL (BRT)26:18.33+3:23
45.35Rebecca HEATH (BSS)26:19.80+3:24
46.82Yvette EDWARD26:29.91+3:34
47.63Gina RICARDO (SUV)26:31.88+3:36
48.5Maxyna COTTAM (TRH)27:26.89+4:31
49.64Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)27:45.24+4:50
50.73Jaime GUNNING (QTS)28:53.29+5:58
 
Average speed of the winner: 44.0 km/h
Number of starters: 50
 
General Classification (after stage 1)
 
Time/GapRank Aggregate
1.2Bridie O'DONNELL (TRH)22:55
2.111Lucy COLDWELL (HWC)+5
3.33Felicity WARDLAW (BSS)+21
4.113Louisa LOBIGS (HWC)+29
5.11Georgia BAKER (HFD)+31
6.1Ruth CORSET (TRH)+34
7.51Kirsten HOWARD (SNS)+45
8.12Rebecca WIASAK (HFD)+46
9.25Anna-Leeza HULL (SPS)+47
10.65Georgia CATTERICK (SUV)+1:08
11.22Jenelle CROOKS (SPS)+1:16
12.31Kristy GLOVER (BSS)+1:19
13.93Alexandria NICHOLLS+1:21
14.32Taryn HEATHER (BSS)+1:26
15.112Shannon MALSEED (HWC)+1:30
16.34Hayley JONES (BSS)+1:32
17.52Jade COLLIGAN (SNS)+1:33
18.21Michaela PARSONS (SPS)+1:36
19.42Lisa KEELING (BRT)+1:40
20.14Ellen SKERRITT (HFD)+1:41
21.81Kathryn WOOLSTON+1:46
22.41Rachel WARD (BRT)+1:51
23.4Kate PERRY (TRH)+1:52
24.72Kristina CLONAN (QTS)+1:57
25.43Lucy BARKER (BRT)+1:57
26.15Lauren PERRY (HFD)+1:59
27.101Ashleigh HOCKING+2:01
28.71Jessica PRATT (QTS)+2:06
29.24Verita STEWART (SPS)+2:07
30.54Hollee SIMONS (SNS)+2:12
31.53Angela SMITH (SNS)+2:15
32.61Josephine MELDGAARD (SUV)+2:22
33.23Elizabeth DOUEAL (SPS)+2:29
34.45Nicole MOERIG (BRT)+2:31
35.55Nicola MACDONALD (SNS)+2:40
36.92Holly RANSON+2:43
37.102Ruby ROSEMAN-GANNON+2:53
38.13Kendelle HODGES (HFD)+2:56
39.91Myra MOLLER+2:59
40.83Belamie FLINT+3:02
41.84Nerine ADAMS+3:06
42.62Abby SNEDDON (SUV)+3:08
43.85Rowena FRY+3:13
44.44Lisa ANTILL (BRT)+3:23
45.35Rebecca HEATH (BSS)+3:24
46.82Yvette EDWARD+3:34
47.63Gina RICARDO (SUV)+3:36
48.5Maxyna COTTAM (TRH)+4:31
49.64Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)+4:50
50.73Jaime GUNNING (QTS)+5:58
 
Junior Women Selection Race
 
1.25Anna-Leeza HULL23:42
2.65Georgia CATTERICK+21
3.72Kristina CLONAN+1:10
4.101Ashleigh HOCKING+1:14
5.71Jessica PRATT+1:19
6.54Hollee SIMONS+1:25
7.55Nicola MACDONALD+1:53
8.102Ruby ROSEMAN-GANNON+2:06
9.73Jaime GUNNING+5:11
 
Teams Stage Result
Time/Gap
1.HWCHolden Women's Cycling Team1h10:49
2.TRHTotal Rush Hyster+22
3.HFDHigh5 Dream Team+54
4.BSSBicycle Superstore+1:02
5.SPSSpecialized Securitor+1:35
6.SNSSubaru NSWIS NKC Team+2:26
7.BRTBoss Racing Team+3:24
8.SUVSUVelo Racing+4:34
9.QTSQAS/CQ Emerging Talent Squad+7:57
 
Teams General Classification (after stage 1)
 
Time/Gap
1.HWCHolden Women's Cycling Team1h10:49
2.TRHTotal Rush Hyster+22
3.HFDHigh5 Dream Team+54
4.BSSBicycle Superstore+1:02
5.SPSSpecialized Securitor+1:35
6.SNSSubaru NSWIS NKC Team+2:26
7.BRTBoss Racing Team+3:24
8.SUVSUVelo Racing+4:34
9.QTSQAS/CQ Emerging Talent Squad+7:57
 
NRS Teams Aggregate
Standings after 2015 Mersey Valley Tour Stage 1
 
1.HFDHigh5 Dream Team32
2.HWCHolden Women's Cycling Team25
3.SPSSpecialized Securitor24
4.BSSBicycle Superstore22
5.RXSRoxsolt21
6.TRHTotal Rush Hyster10
6.WCVWormall Civil CCS Cycling Team10
8.EOCEMBA-Ozone Cleaning Specialists7
9.CBRCBR Women's Cycling5
9.NICNicheliving Racing5
11.BCSBuilding Champions Squad4
12.BRTBoss Racing Team3
13.SNSSubaru NSWIS NKC Team2
13.SUVSUVelo Racing2
13.USGUnified Solutions Group2
16.BNGBikebug-NextGen1
 
NRS Aggregate
Standings after 2015 Mersey Valley Tour Stage 1
 
1.Valentina SCANDOLARA (OGE)22
2.Melissa HOSKINS (OGE)19
3.1Ruth CORSET (TRH)15
3.21Michaela PARSONS (SPS)15
5.Rachel NEYLAN (BCS)12
6.Kirsty GLOVER10
7.Amanda SPRATT (OGE)9
7.111Lucy COLDWELL (HWC)9
9.Kimberley WELLS (HFD)8
9.Loren ROWNEY (RXS)8
9.12Rebecca WIASAK (HFD)8
12.Giorgia BRONZINI (WHT)6
12.Allison RICE (CBR)6
14.11Georgia BAKER (HFD)5
14.32Taryn HEATHER (BSS)5
 

Stage 2 Results

2015 Mersey Valley Tour Stage 2: Sheffield Road Race
 
Date: Saturday, May 2
Sheffield - Railton - Dunorlan - Sheffield
Distance: 80.5 km
Chief Commissaire: Noel Pearce
Organiser: Mersey Valley Devonport CC
 
Stage 2 Result
Time/Gap
1.111Lucy COLDWELL (HWC)2h21:54
2.1Ruth CORSET (TRH)+8
3.22Jenelle CROOKS (SPS)+10
4.14Ellen SKERRITT (HFD)+53
5.25Anna-Leeza HULL (SPS)+55
6.93Alexandria NICHOLLS+1:03
7.71Jessica PRATT (QTS)+1:03
8.11Georgia BAKER (HFD)+1:06
9.112Shannon MALSEED (HWC)+1:11
10.41Rachel WARD (BRT)+1:14
11.51Kirsten HOWARD (SNS)+1:18
12.21Michaela PARSONS (SPS)+1:18
13.65Georgia CATTERICK (SUV)+1:20
14.45Nicole MOERIG (BRT)+1:34
15.4Kate PERRY (TRH)+1:36
16.42Lisa KEELING (BRT)+1:38
17.81Kathryn WOOLSTON+1:38
18.31Kristy GLOVER (BSS)+1:48
19.32Taryn HEATHER (BSS)+1:53
20.33Felicity WARDLAW (BSS)+1:53
21.92Holly RANSON+1:58
22.61Josephine MELDGAARD (SUV)+2:00
23.63Gina RICARDO (SUV)+2:00
24.113Louisa LOBIGS (HWC)+2:10
25.84Nerine ADAMS+2:22
26.43Lucy BARKER (BRT)+2:27
27.83Belamie FLINT+2:32
28.55Nicola MACDONALD (SNS)+3:01
29.23Elizabeth DOUEAL (SPS)+3:16
30.35Rebecca HEATH (BSS)+3:29
31.62Abby SNEDDON (SUV)+3:40
32.91Myra MOLLER+3:45
33.13Kendelle HODGES (HFD)+4:15
34.102Ruby ROSEMAN-GANNON+4:19
35.44Lisa ANTILL (BRT)+4:37
36.2Bridie O'DONNELL (TRH)+5:10
37.82Yvette EDWARD+12:29
38.72Kristina CLONAN (QTS)+13:17
39.15Lauren PERRY (HFD)+16:06
40.52Jade COLLIGAN (SNS)+17:07
41.12Rebecca WIASAK (HFD)+19:13
dnf64Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)
dnf85Rowena FRY
dnf101Ashleigh HOCKING
dns24Verita STEWART (SPS)
 
Average speed of the winner: 34.0 km/h
Number of starters: 49
Riders abandoning the race: 3
 
General Classification (PROVISIONAL after Stage 2)
Time/GapRank Aggregate
1.111Lucy COLDWELL (HWC)2h44:54
2.1Ruth CORSET (TRH)+37
3.22Jenelle CROOKS (SPS)+1:21
4.11Georgia BAKER (HFD)+1:32
5.25Anna-Leeza HULL (SPS)+1:37
6.51Kirsten HOWARD (SNS)+1:58
7.33Felicity WARDLAW (BSS)+2:09
8.93Alexandria NICHOLLS+2:19
9.65Georgia CATTERICK (SUV)+2:23
10.14Ellen SKERRITT (HFD)+2:29
 
Hill Climb Classification PROVISIONAL After Stage 2
 
1.32Taryn HEATHER (BSS)10pt
2.45Nicole MOERIG (BRT)6
3.111Lucy COLDWELL (HWC)5
4.1Ruth CORSET (TRH)4
5.22Jenelle CROOKS (SPS)4
6.14Ellen SKERRITT (HFD)2
7.112Shannon MALSEED (HWC)2
 
Junior Women Selection Race
 
1.25Anna-Leeza HULL2h22:49
2.71Jessica PRATT+8
3.65Georgia CATTERICK+25
4.55Nicola MACDONALD+2:06
5.102Ruby ROSEMAN-GANNON+3:24
6.72Kristina CLONAN+12:22
dnf101Ashleigh HOCKING
 
Hill Climbs
Weegena Road 1
 
1.32Taryn HEATHER (BSS)5pt
2.45Nicole MOERIG (BRT)3
3.112Shannon MALSEED (HWC)2
4.1Ruth CORSET (TRH)1
 
Weegena Road 2
 
1.32Taryn HEATHER (BSS)5pt
2.45Nicole MOERIG (BRT)3
3.22Jenelle CROOKS (SPS)2
4.14Ellen SKERRITT (HFD)1
 
Bridle Track Rd (Stage Finish)
 
1.111Lucy COLDWELL (HWC)5pt
2.1Ruth CORSET (TRH)3
3.22Jenelle CROOKS (SPS)2
4.14Ellen SKERRITT (HFD)1
 
Teams Stage Result
Time/Gap
1.SPSSpecialized Securitor7h08:05
2.HWCHolden Women's Cycling Team+58
3.BRTBoss Racing Team+2:03
4.SUVSUVelo Racing+2:57
5.BSSBicycle Superstore+3:11
6.HFDHigh5 Dream Team+3:51
7.TRHTotal Rush Hyster+4:31
8.SNSSubaru NSWIS NKC Team+19:03
 
Teams General Classification - Virtual Standings - Stage 2
 
Time/Gap
1.HWCHolden Women's Cycling Team8h19:52
2.SPSSpecialized Securitor+37
3.BSSBicycle Superstore+3:15
4.HFDHigh5 Dream Team+3:47
5.TRHTotal Rush Hyster+3:55
6.BRTBoss Racing Team+4:29
7.SUVSUVelo Racing+6:33
8.SNSSubaru NSWIS NKC Team+20:31
9.QTSQAS/CQ Emerging Talent Squad
 
NRS Teams Aggregate
 
1.HFDHigh5 Dream Team32
2.HWCHolden Women's Cycling Team28
3.SPSSpecialized Securitor27
4.BSSBicycle Superstore22
5.RXSRoxsolt21
6.TRHTotal Rush Hyster10
6.WCVWormall Civil CCS Cycling Team10
8.EOCEMBA-Ozone Cleaning Specialists7
9.CBRCBR Women's Cycling5
9.NICNicheliving Racing5
11.BCSBuilding Champions Squad4
11.BRTBoss Racing Team4
13.SNSSubaru NSWIS NKC Team2
13.SUVSUVelo Racing2
13.USGUnified Solutions Group2
16.BNGBikebug-NextGen1
 
NRS Aggregate
 
1.Valentina SCANDOLARA (OGE)22
2.Melissa HOSKINS (OGE)19
3.1Ruth CORSET (TRH)17
4.21Michaela PARSONS (SPS)15
5.Rachel NEYLAN (BCS)12
5.111Lucy COLDWELL (HWC)12
7.Kirsty GLOVER10
8.Amanda SPRATT (OGE)9
9.Kimberley WELLS (HFD)8
9.Loren ROWNEY (RXS)8
9.12Rebecca WIASAK (HFD)8
12.Giorgia BRONZINI (WHT)6
12.Allison RICE (CBR)6
14.11Georgia BAKER (HFD)5
14.22Jenelle CROOKS (SPS)5

Stage 3 Results

2015 Mersey Valley Tour Stage 3: Gunns Plains Road Race
 
Date: Sunday, May 3
Ulverstone - Gunns Plains - Riana
Distance: 74.8 km
Chief Commissaire: Noel Pearce
Organiser: Mersey Valley Devonport CC
 
Stage 3 Result
Time/Gap
1.112Shannon MALSEED (HWC)2h22:39
2.1Ruth CORSET (TRH)+4
3.111Lucy COLDWELL (HWC)+4
4.22Jenelle CROOKS (SPS)+4
5.23Elizabeth DOUEAL (SPS)+4
6.32Taryn HEATHER (BSS)+4
7.41Rachel WARD (BRT)+4
8.12Rebecca WIASAK (HFD)+1:02
9.93Alexandria NICHOLLS+1:02
10.14Ellen SKERRITT (HFD)+1:02
11.21Michaela PARSONS (SPS)+1:02
12.51Kirsten HOWARD (SNS)+1:02
13.25Anna-Leeza HULL (SPS)+1:02
14.113Louisa LOBIGS (HWC)+1:24
15.45Nicole MOERIG (BRT)+1:24
16.11Georgia BAKER (HFD)+1:24
17.71Jessica PRATT (QTS)+1:24
18.65Georgia CATTERICK (SUV)+1:24
19.92Holly RANSON+1:24
20.4Kate PERRY (TRH)+2:50
21.63Gina RICARDO (SUV)+2:50
22.31Kristy GLOVER (BSS)+3:00
23.81Kathryn WOOLSTON+3:00
24.61Josephine MELDGAARD (SUV)+3:00
25.73Jaime GUNNING (QTS)+3:00
26.42Lisa KEELING (BRT)+3:00
27.102Ruby ROSEMAN-GANNON+3:45
28.35Rebecca HEATH (BSS)+3:45
29.54Hollee SIMONS (SNS)+3:45
30.84Nerine ADAMS+3:45
31.62Abby SNEDDON (SUV)+3:45
32.83Belamie FLINT+3:45
33.2Bridie O'DONNELL (TRH)+3:45
34.33Felicity WARDLAW (BSS)+3:45
35.91Myra MOLLER+3:45
36.43Lucy BARKER (BRT)+3:45
37.44Lisa ANTILL (BRT)+3:45
38.15Lauren PERRY (HFD)+6:56
39.72Kristina CLONAN (QTS)+6:56
40.52Jade COLLIGAN (SNS)+6:56
41.55Nicola MACDONALD (SNS)+6:56
42.82Yvette EDWARD+6:56
43.34Hayley JONES (BSS)+8:10
44.53Angela SMITH (SNS)+18:52
dnf5Maxyna COTTAM (TRH)
dnf13Kendelle HODGES (HFD)
 
Average speed of the winner: 31.5 km/h
Number of starters: 46
Riders abandoning the race: 2
 
General Classification - final result
Time/GapRank Aggregate
1.111Lucy COLDWELL (HWC)5h07:37
2.1Ruth CORSET (TRH)+37
3.22Jenelle CROOKS (SPS)+1:21
4.112Shannon MALSEED (HWC)+2:32
5.25Anna-Leeza HULL (SPS)+2:35
6.11Georgia BAKER (HFD)+2:52
7.51Kirsten HOWARD (SNS)+2:56
8.41Rachel WARD (BRT)+3:00
9.32Taryn HEATHER (BSS)+3:14
10.93Alexandria NICHOLLS+3:17
11.14Ellen SKERRITT (HFD)+3:27
12.65Georgia CATTERICK (SUV)+3:43
13.21Michaela PARSONS (SPS)+3:47
14.113Louisa LOBIGS (HWC)+3:54
15.71Jessica PRATT (QTS)+4:24
16.45Nicole MOERIG (BRT)+5:20
17.23Elizabeth DOUEAL (SPS)+5:40
18.33Felicity WARDLAW (BSS)+5:50
19.92Holly RANSON+5:56
20.31Kristy GLOVER (BSS)+5:58
21.42Lisa KEELING (BRT)+6:09
22.4Kate PERRY (TRH)+6:09
23.81Kathryn WOOLSTON+6:15
24.61Josephine MELDGAARD (SUV)+7:13
25.43Lucy BARKER (BRT)+8:00
26.63Gina RICARDO (SUV)+8:17
27.2Bridie O'DONNELL (TRH)+8:46
28.84Nerine ADAMS+9:04
29.83Belamie FLINT+9:10
30.91Myra MOLLER+10:20
31.62Abby SNEDDON (SUV)+10:24
32.35Rebecca HEATH (BSS)+10:29
33.102Ruby ROSEMAN-GANNON+10:48
34.44Lisa ANTILL (BRT)+11:36
35.55Nicola MACDONALD (SNS)+12:28
36.12Rebecca WIASAK (HFD)+20:52
37.72Kristina CLONAN (QTS)+22:01
38.82Yvette EDWARD+22:50
39.15Lauren PERRY (HFD)+24:52
40.52Jade COLLIGAN (SNS)+25:27
41.54Hollee SIMONS (SNS)+26:54
42.73Jaime GUNNING (QTS)+34:03
43.53Angela SMITH (SNS)+46:58
dnf5Maxyna COTTAM (TRH)
dnf13Kendelle HODGES (HFD)
dnf24Verita STEWART (SPS)
dnf34Hayley JONES (BSS)
dnf64Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)
dnf85Rowena FRY
dnf101Ashleigh HOCKING
 
Hill Climb Classification - Final Result
 
1.112Shannon MALSEED (HWC)12pt
2.32Taryn HEATHER (BSS)11
3.45Nicole MOERIG (BRT)6
4.111Lucy COLDWELL (HWC)5
5.1Ruth CORSET (TRH)4
6.22Jenelle CROOKS (SPS)4
7.41Rachel WARD (BRT)3
8.23Elizabeth DOUEAL (SPS)3
9.42Lisa KEELING (BRT)3
10.14Ellen SKERRITT (HFD)2
11.12Rebecca WIASAK (HFD)2
 
Hill Climbs
Kindred Road
 
1.112Shannon MALSEED (HWC)5pt
2.42Lisa KEELING (BRT)3
3.12Rebecca WIASAK (HFD)2
4.23Elizabeth DOUEAL (SPS)1
 
Riana Road
 
1.112Shannon MALSEED (HWC)5pt
2.41Rachel WARD (BRT)3
3.23Elizabeth DOUEAL (SPS)2
4.32Taryn HEATHER (BSS)1
 
Junior Women Selection Race
 
1.25Anna-Leeza HULL2h23:41
2.71Jessica PRATT+22
3.65Georgia CATTERICK+22
4.73Jaime GUNNING+1:58
5.102Ruby ROSEMAN-GANNON+2:43
6.54Hollee SIMONS+2:43
7.72Kristina CLONAN+5:54
8.55Nicola MACDONALD+5:54
 
Teams Stage Result
Time/Gap
1.SPSSpecialized Securitor7h09:07
2.HWCHolden Women's Cycling Team+18
3.HFDHigh5 Dream Team+2:18
4.BRTBoss Racing Team+3:18
5.TRHTotal Rush Hyster+5:29
6.BSSBicycle Superstore+5:39
7.SUVSUVelo Racing+6:04
8.QTSQAS/CQ Emerging Talent Squad+10:10
9.SNSSubaru NSWIS NKC Team+10:33
 
Teams General Classification
Final Result
Time/Gap
1.HWCHolden Women's Cycling Team15h29:17
2.SPSSpecialized Securitor+19
3.HFDHigh5 Dream Team+5:47
4.BRTBoss Racing Team+7:29
5.BSSBicycle Superstore+8:36
6.TRHTotal Rush Hyster+9:06
7.SUVSUVelo Racing+12:19
8.SNSSubaru NSWIS NKC Team+30:46
9.QTSQAS/CQ Emerging Talent Squad+54:02
 
NRS Teams Aggregate
Provisional Standings after 2015 Mersey Valley Tour
 
1.HWCHolden Women's Cycling Team43pt
2.HFDHigh5 Dream Team41
3.SPSSpecialized Securitor40
4.BSSBicycle Superstore28
5.RXSRoxsolt21
6.TRHTotal Rush Hyster15
7.BRTBoss Racing Team11
8.WCVWormall Civil CCS Cycling Team10
9.EOCEMBA-Ozone Cleaning Specialists7
10.SUVSUVelo Racing6
11.SNSSubaru NSWIS NKC Team5
12.CBRCBR Women's Cycling5
12.NICNicheliving Racing5
14.BCSBuilding Champions Squad4
15.USGUnified Solutions Group2
16.BNGBikebug-NextGen1
 
NRS Aggregate
Provisional Standings after 2015 Mersey Valley Tour
 
1.1Ruth CORSET (TRH)29pt
2.111Lucy COLDWELL (HWC)25
3.Valentina SCANDOLARA (OGE)22
4.Melissa HOSKINS (OGE)19
5.21Michaela PARSONS (SPS)15
6.22Jenelle CROOKS (SPS)13
7.Rachel NEYLAN (BCS)12
8.112Shannon MALSEED (HWC)10
9.11Georgia BAKER (HFD)10
10.Kirsty GLOVER10
11.Amanda SPRATT (OGE)9
12.12Rebecca WIASAK (HFD)8
13.Kimberley WELLS (HFD)8
13.Loren ROWNEY (RXS)8
15.32Taryn HEATHER (BSS)7

General Classification

2015 Mersey Valley Tour General Classification - final result
 
Date: Sunday, May 3
Ulverstone - Gunns Plains - Riana
Distance: 74.8 km
Chief Commissaire: Noel Pearce
Organiser: Mersey Valley Devonport CC
 
Time/GapRank Aggregate
1111Lucy COLDWELL (HWC)5h07:37
21Ruth CORSET (TRH)37
322Jenelle CROOKS (SPS)+1:21
4112Shannon MALSEED (HWC)+2:32
525Anna-Leeza HULL (SPS)+2:35
611Georgia BAKER (HFD)+2:52
751Kirsten HOWARD (SNS)+2:56
841Rachel WARD (BRT)+3:00
932Taryn HEATHER (BSS)+3:14
1093Alexandria NICHOLLS+3:17
1114Ellen SKERRITT (HFD)+3:27
1265Georgia CATTERICK (SUV)+3:43
1321Michaela PARSONS (SPS)+3:47
14113Louisa LOBIGS (HWC)+3:54
1571Jessica PRATT (QTS)+4:24
1645Nicole MOERIG (BRT)+5:20
1723Elizabeth DOUEAL (SPS)+5:40
1833Felicity WARDLAW (BSS)+5:50
1992Holly RANSON+5:56
2031Kristy GLOVER (BSS)+5:58
2142Lisa KEELING (BRT)+6:09
224Kate PERRY (TRH)+6:09
2381Kathryn WOOLSTON+6:15
2461Josephine MELDGAARD (SUV)+7:13
2543Lucy BARKER (BRT)+8:00
2663Gina RICARDO (SUV)+8:17
272Bridie O'DONNELL (TRH)+8:46
2884Nerine ADAMS+9:04
2983Belamie FLINT+9:10
3091Myra MOLLER+10:20
3162Abby SNEDDON (SUV)+10:24
3235Rebecca HEATH (BSS)+10:29
33102Ruby ROSEMAN-GANNON+10:48
3444Lisa ANTILL (BRT)+11:36
3555Nicola MACDONALD (SNS)+12:28
3612Rebecca WIASAK (HFD)+20:52
3772Kristina CLONAN (QTS)+22:01
3882Yvette EDWARD+22:50
3915Lauren PERRY (HFD)+24:52
4052Jade COLLIGAN (SNS)+25:27
4154Hollee SIMONS (SNS)+26:54
4273Jaime GUNNING (QTS)+34:03
4353Angela SMITH (SNS)+46:58
dnf5Maxyna COTTAM (TRH)
dnf13Kendelle HODGES (HFD)
dnf24Verita STEWART (SPS)
dnf34Hayley JONES (BSS)
dnf64Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)
dnf85Rowena FRY
dnf101Ashleigh HOCKING
 
Hill Climb Classification - Final Result
 
1112Shannon MALSEED (HWC)12pt
232Taryn HEATHER (BSS)11
345Nicole MOERIG (BRT)6
4111Lucy COLDWELL (HWC)5
51Ruth CORSET (TRH)4
622Jenelle CROOKS (SPS)4
741Rachel WARD (BRT)3
823Elizabeth DOUEAL (SPS)3
942Lisa KEELING (BRT)3
1014Ellen SKERRITT (HFD)2
1112Rebecca WIASAK (HFD)2
 
Hill Climbs
Kindred Road
 
1112Shannon MALSEED (HWC)5pt
242Lisa KEELING (BRT)3
312Rebecca WIASAK (HFD)2
423Elizabeth DOUEAL (SPS)1
 
Riana Road
 
1112Shannon MALSEED (HWC)5pt
241Rachel WARD (BRT)3
323Elizabeth DOUEAL (SPS)2
432Taryn HEATHER (BSS)1
 
Junior Women Selection Race
 
125Anna-Leeza HULL2h23:41
271Jessica PRATT22
365Georgia CATTERICK22
473Jaime GUNNING+1:58
5102Ruby ROSEMAN-GANNON+2:43
654Hollee SIMONS+2:43
772Kristina CLONAN+5:54
855Nicola MACDONALD+5:54
 
Teams Stage Result
Time/Gap
1SPSSpecialized Securitor7h09:07
2HWCHolden Women's Cycling Team18
3HFDHigh5 Dream Team+2:18
4BRTBoss Racing Team+3:18
5TRHTotal Rush Hyster+5:29
6BSSBicycle Superstore+5:39
7SUVSUVelo Racing+6:04
8QTSQAS/CQ Emerging Talent Squad+10:10
9SNSSubaru NSWIS NKC Team+10:33
 
Teams General Classification
Final Result
Time/Gap
1HWCHolden Women's Cycling Team15h29:17
2SPSSpecialized Securitor19
3HFDHigh5 Dream Team+5:47
4BRTBoss Racing Team+7:29
5BSSBicycle Superstore+8:36
6TRHTotal Rush Hyster+9:06
7SUVSUVelo Racing+12:19
8SNSSubaru NSWIS NKC Team+30:46
9QTSQAS/CQ Emerging Talent Squad+54:02
 
NRS Teams Aggregate
Provisional Standings after 2015 Mersey Valley Tour
 
1HWCHolden Women's Cycling Team43pt
2HFDHigh5 Dream Team41
3SPSSpecialized Securitor40
4BSSBicycle Superstore28
5RXSRoxsolt21
6TRHTotal Rush Hyster15
7BRTBoss Racing Team11
8WCVWormall Civil CCS Cycling Team10
9EOCEMBA-Ozone Cleaning Specialists7
10SUVSUVelo Racing6
11SNSSubaru NSWIS NKC Team5
12CBRCBR Women's Cycling5
12NICNicheliving Racing5
14BCSBuilding Champions Squad4
15USGUnified Solutions Group2
16BNGBikebug-NextGen1
 
NRS Aggregate
Provisional Standings after 2015 Mersey Valley Tour
 
11Ruth CORSET (TRH)29pt
2111Lucy COLDWELL (HWC)25
3Valentina SCANDOLARA (OGE)22
4Melissa HOSKINS (OGE)19
521Michaela PARSONS (SPS)15
622Jenelle CROOKS (SPS)13
7Rachel NEYLAN (BCS)12
8112Shannon MALSEED (HWC)10
911Georgia BAKER (HFD)10
10Kirsty GLOVER10
11Amanda SPRATT (OGE)9
1212Rebecca WIASAK (HFD)8
13Kimberley WELLS (HFD)8
13Loren ROWNEY (RXS)8
1532Taryn HEATHER (BSS)7

2015 Jayco Adelaide Tour

Women Stage 1 Results

2015 Jayco Adelaide Tour - Women Stage 1: Jayco Road Race
 
Date: Thursday, April 9
Tanunda - Athelstone
Distance: 72.4 km
Chief Commissaire: David Schutz
Organiser: Cycling Events National
 
Stage 1 Result
Time/Gap
1.33Michaele PARSONS (SPS)2h01:06
2.51Rebecca MACKEY (WCV)+4
3.34Elizabeth DOUEAL (SPS)+7
4.3Kristy GLOVER (BSS)+12
5.42Rebecca WIASAK (HFD)+12
6.81Allison RICE (CBR)+14
7.131Victoria VEITCH (EOC)+14
8.71Rachel WARD (BRT)+14
9.5Taryn HEATHER (BSS)+14
10.64Margeaux THOMPSON (BNG)+14
11.11Ruth CORSET (TRH)+14
12.23Shannon MALSEED (HWC)+26
13.155Jessica PRATT+26
14.44Samantha DE RITER (HFD)+26
15.133Holly RANSON (EOC)+26
16.132Lucy BARKER (EOC)+26
17.84Sarah MC LACHLAN (CBR)+26
18.52Jessica HUSTON (WCV)+26
19.54Jessica ALLEN (WCV)+26
20.45Ellen SKERRITT (HFD)+26
21.21Lucy COLDWELL (HWC)+26
22.31Jenelle CROOKS (SPS)+26
23.32Anna-Leeza HULL (SPS)+26
24.122Georgia CATTERICK (BCS)+29
25.92Gina RICARDO (SUV)+1:16
26.114Stephanie BOEHM (NIC)+1:21
27.145Georgia BAKER+1:21
28.154Kendelle HODGES+1:21
29.2Tayla EVANS (BSS)+1:21
30.22Louisa LOBIGS (HWC)+1:21
31.115Elissa WUNDERSITZ (NIC)+1:21
32.24Racquel SHEATH (HWC)+1:21
33.141Annette EDMONDSON+1:21
34.53Erin KINNEALY (WCV)+1:49
35.94Abby SNEDDON (SUV)+1:49
36.112Liz LEYDEN (NIC)+1:49
37.43Jessica MUNDY (HFD)+1:49
38.14Kym LYNCH (TRH)+1:49
39.41Kimberley WELLS (HFD)+2:04
40.35Sophie MACKAY (SPS)+2:04
41.12Bridie O'DONNELL (TRH)+2:04
42.151Deborah HENNESSEY+2:04
43.75Nicole MOERIG (BRT)+2:04
44.142Danielle MC KINNIREY+2:04
45.121Minda MURRAY (BCS)+2:09
46.111Julia KALOTAS (NIC)+3:00
47.113Sarah DUFFIELD (NIC)+3:15
48.153Jemma BROWN+4:15
49.65Elizabeth HALL (BNG)+4:15
50.15Maxyna COTTAM (TRH)+4:15
51.4Brittany LINDORES (BSS)+4:19
52.1Felicity WARDLAW (BSS)+4:19
53.73Gemma ANSELL (BRT)+4:33
54.104Kerianne PARFITT (USG)+4:33
55.134Kim PEDERSON (EOC)+5:09
56.13Emma SCOTT (TRH)+5:10
57.101Michelle APOSTOLOU (USG)+5:20
58.83Chloe MC INTOSH (CBR)+6:46
59.74Davina SUMMERS (BRT)+6:56
60.91Marissa MADDEN (SUV)+6:56
61.55Shannon SHERWIN (WCV)+6:56
62.102Stacey RIEDEL (USG)+6:56
63.63Georgina BEECH (BNG)+7:46
64.105Hannah GEELAN (USG)+7:46
65.72Bethany DUNNE (BRT)+8:09
66.103Merridy PEARCE (USG)+9:21
67.61Jessica LANE (BNG)+11:15
68.62Justyna LUBKOWSKI (BNG)+15:54
69.123Amy CUNDY (BCS)+18:22
70.93Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)+20:40
71.135Michele BLOFFWITCH (EOC)+24:11
dnf25Emily CUST (HWC)
dns144Carley MACKEY
dns152Cassia HIGGS
 
Average speed of the winner: 35.9 km/h
Number of starters: 72
Riders abandoning the race: 1
 
General Classification (after stage 1)
Time/Gap
1.33Michaele PARSONS (SPS)2h01:06
2.51Rebecca MACKEY (WCV)+4
3.34Elizabeth DOUEAL (SPS)+7
4.3Kristy GLOVER (BSS)+12
5.42Rebecca WIASAK (HFD)+12
6.81Allison RICE (CBR)+14
7.131Victoria VEITCH (EOC)+14
8.71Rachel WARD (BRT)+14
9.5Taryn HEATHER (BSS)+14
10.64Margeaux THOMPSON (BNG)+14
11.11Ruth CORSET (TRH)+14
12.23Shannon MALSEED (HWC)+26
13.155Jessica PRATT+26
14.44Samantha DE RITER (HFD)+26
15.133Holly RANSON (EOC)+26
16.132Lucy BARKER (EOC)+26
17.84Sarah MC LACHLAN (CBR)+26
18.52Jessica HUSTON (WCV)+26
19.54Jessica ALLEN (WCV)+26
20.45Ellen SKERRITT (HFD)+26
21.21Lucy COLDWELL (HWC)+26
22.31Jenelle CROOKS (SPS)+26
23.32Anna-Leeza HULL (SPS)+26
24.122Georgia CATTERICK (BCS)+29
25.92Gina RICARDO (SUV)+1:16
26.114Stephanie BOEHM (NIC)+1:21
27.145Georgia BAKER+1:21
28.154Kendelle HODGES+1:21
29.2Tayla EVANS (BSS)+1:21
30.22Louisa LOBIGS (HWC)+1:21
31.115Elissa WUNDERSITZ (NIC)+1:21
32.24Racquel SHEATH (HWC)+1:21
33.141Annette EDMONDSON+1:21
34.53Erin KINNEALY (WCV)+1:49
35.94Abby SNEDDON (SUV)+1:49
36.112Liz LEYDEN (NIC)+1:49
37.43Jessica MUNDY (HFD)+1:49
38.14Kym LYNCH (TRH)+1:49
39.41Kimberley WELLS (HFD)+2:04
40.35Sophie MACKAY (SPS)+2:04
41.12Bridie O'DONNELL (TRH)+2:04
42.151Deborah HENNESSEY+2:04
43.75Nicole MOERIG (BRT)+2:04
44.142Danielle MC KINNIREY+2:04
45.121Minda MURRAY (BCS)+2:09
46.111Julia KALOTAS (NIC)+3:00
47.113Sarah DUFFIELD (NIC)+3:15
48.153Jemma BROWN+4:15
49.65Elizabeth HALL (BNG)+4:15
50.15Maxyna COTTAM (TRH)+4:15
51.4Brittany LINDORES (BSS)+4:19
52.1Felicity WARDLAW (BSS)+4:19
53.73Gemma ANSELL (BRT)+4:33
54.104Kerianne PARFITT (USG)+4:33
55.134Kim PEDERSON (EOC)+5:09
56.13Emma SCOTT (TRH)+5:10
57.101Michelle APOSTOLOU (USG)+5:20
58.83Chloe MC INTOSH (CBR)+6:46
59.74Davina SUMMERS (BRT)+6:56
60.91Marissa MADDEN (SUV)+6:56
61.55Shannon SHERWIN (WCV)+6:56
62.102Stacey RIEDEL (USG)+6:56
63.63Georgina BEECH (BNG)+7:46
64.105Hannah GEELAN (USG)+7:46
65.72Bethany DUNNE (BRT)+8:09
66.103Merridy PEARCE (USG)+9:21
67.61Jessica LANE (BNG)+11:15
68.62Justyna LUBKOWSKI (BNG)+15:54
69.123Amy CUNDY (BCS)+18:22
70.93Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)+20:40
71.135Michele BLOFFWITCH (EOC)+24:11
dnf25Emily CUST (HWC)
 
Rezz Hotel Sprint Classification (after stage 1)
 
1.33Michaele PARSONS (SPS)5pt
2.54Jessica ALLEN (WCV)5
3.51Rebecca MACKEY (WCV)3
4.41Kimberley WELLS (HFD)3
5.34Elizabeth DOUEAL (SPS)2
6.74Davina SUMMERS (BRT)2
7.3Kristy GLOVER (BSS)1
8.141Annette EDMONDSON1
 
Intermediate Sprints
Sprint 1 Warren Rd, Mt Crawford
 
1.54Jessica ALLEN (WCV)5pt
2.41Kimberley WELLS (HFD)3
3.74Davina SUMMERS (BRT)2
4.141Annette EDMONDSON1
 
Sprint 2 Stage Finish
 
1.33Michaele PARSONS (SPS)5pt
2.51Rebecca MACKEY (WCV)3
3.34Elizabeth DOUEAL (SPS)2
4.3Kristy GLOVER (BSS)1
 
Onkaparinga Mountains Classification (after stage 1)
 
1.11Ruth CORSET (TRH)10pt
2.31Jenelle CROOKS (SPS)6
3.34Elizabeth DOUEAL (SPS)2
4.45Ellen SKERRITT (HFD)2
5.33Michaele PARSONS (SPS)1
6.21Lucy COLDWELL (HWC)1
 
Hill Climbs
Climb 1 Checkers Hill (CAT 5)
 
1.11Ruth CORSET (TRH)5pt
2.31Jenelle CROOKS (SPS)3
3.34Elizabeth DOUEAL (SPS)2
4.33Michaele PARSONS (SPS)1
 
Climb 2 Corkscrew (CAT 3)
 
1.11Ruth CORSET (TRH)5pt
2.31Jenelle CROOKS (SPS)3
3.45Ellen SKERRITT (HFD)2
4.21Lucy COLDWELL (HWC)1
 
Young Rider Classification (stage 1)
Time/Gap
1.155Jessica PRATT2h01:32
2.32Anna-Leeza HULL (SPS)+0
3.122Georgia CATTERICK (BCS)+3
4.114Stephanie BOEHM (NIC)+55
5.115Elissa WUNDERSITZ (NIC)+55
6.142Danielle MC KINNIREY+1:38
7.15Maxyna COTTAM (TRH)+3:49
8.55Shannon SHERWIN (WCV)+6:30
9.93Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)+20:14
 
Stage Awards
Stage Aggressor
 
54Jessica ALLEN (WCV)
 
Teams Stage Result
Time/Gap
1.SPSSpecialized Securitor6h03:51
2.WCVWormall CCS Cycling Team+23
3.HFDHigh5 Dream Team+31
4.EOCEMBA - Ozone Cleaning Specialists+33
5.BSSBicycle Superstore+1:14
6.HWCHolden Womens Cycling Team+1:40
7.TRHTotal Rush Hyster+3:34
8.NICNicheliving Racing+3:58
9.BRTBoss Racing Team+6:18
10.CBRCBR Women's Racing+6:53
11.SUVSUVelo Racing+9:28
12.BNGBikebug-NextGen+11:42
13.USGUnified Solutions Group+16:16
14.BCSBuilding Champions Womens Squad+20:27
 
Teams General Classification (after stage 1)
Time/Gap
1.SPSSpecialized Securitor6h03:51
2.WCVWormall CCS Cycling Team+23
3.HFDHigh5 Dream Team+31
4.EOCEMBA - Ozone Cleaning Specialists+33
5.BSSBicycle Superstore+1:14
6.HWCHolden Womens Cycling Team+1:40
7.TRHTotal Rush Hyster+3:34
8.NICNicheliving Racing+3:58
9.BRTBoss Racing Team+6:18
10.CBRCBR Women's Racing+6:53
11.SUVSUVelo Racing+9:28
12.BNGBikebug-NextGen+11:42
13.USGUnified Solutions Group+16:16
14.BCSBuilding Champions Womens Squad+20:27

Women Stage 2 Results

2015 Jayco Adelaide Tour - Women Stage 2: Jarvis Subaru Road Race
Date: Friday, April 10
McLaren Vale Circuit
Distance: 80.0 km
Chief Commissaire: David Schutz
Organiser: Cycling Events National
 
ResultNumberName TIME/GAP
121Lucy COLDWELL (HWC)2h15:25
2145Georgia BAKER12
3141Annette EDMONDSON12
411Ruth CORSET (TRH)12
53Kristy GLOVER (BSS)12
654Jessica ALLEN (WCV)12
775Nicole MOERIG (BRT)12
8114Stephanie BOEHM (NIC)12
942Rebecca WIASAK (HFD)12
1024Racquel SHEATH (HWC)12
1131Jenelle CROOKS (SPS)12
1245Ellen SKERRITT (HFD)12
1323Shannon MALSEED (HWC)12
1452Jessica HUSTON (WCV)12
1581Allison RICE (CBR)12
165Taryn HEATHER (BSS)12
17155Jessica PRATT12
1834Elizabeth DOUEAL (SPS)12
1914Kym LYNCH (TRH)12
2051Rebecca MACKEY (WCV)12
2184Sarah MC LACHLAN (CBR)12
2233Michaela PARSONS (SPS)12
23154Kendelle HODGES12
24112Liz LEYDEN (NIC)12
2571Rachel WARD (BRT)12
26131Victoria VEITCH (EOC)12
27133Holly RANSON (EOC)12
281Felicity WARDLAW (BSS)12
29151Deborah HENNESSEY12
3092Gina RICARDO (SUV)22
3141Kimberley WELLS (HFD)43
3232Anna-Leeza HULL (SPS)43
3344Samantha DE RITER (HFD)51
342Tayla EVANS (BSS)51
3553Erin KINNEALY (WCV)+1:11
36132Lucy BARKER (EOC)+1:40
37113Sarah DUFFIELD (NIC)+2:34
3815Maxyna COTTAM (TRH)+2:43
3965Elizabeth HALL (BNG)+2:43
40115Elissa WUNDERSITZ (NIC)+3:34
41142Danielle MC KINNIREY+4:23
4283Chloe MC INTOSH (CBR)+7:16
43111Julia KALOTAS (NIC)+7:16
4412Bridie O'DONNELL (TRH)+7:16
4522Louisa LOBIGS (HWC)+7:16
4613Emma SCOTT (TRH)+7:16
4794Abby SNEDDON (SUV)+7:16
48103Merridy PEARCE (USG)+7:16
49101Michelle APOSTOLOU (USG)+10:57
5073Gemma ANSELL (BRT)+13:09
5191Marissa MADDEN (SUV)+14:51
5261Jessica LANE (BNG)+14:51
5343Jessica MUNDY (HFD)+14:51
54121Minda MURRAY (BCS)+14:51
55153Jemma BROWN+14:51
5635Sophie MACKAY (SPS)+14:51
5755Shannon SHERWIN (WCV)+14:51
5874Davina SUMMERS (BRT)+14:51
5972Bethany DUNNE (BRT)+14:51
6063Georgina BEECH (BNG)+14:51
6162Justyna LUBKOWSKI (BNG)+20:39
62134Kim PEDERSON (EOC)+21:19
otl4Brittany LINDORES (BSS)
otl93Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)
otl104Kerianne PARFITT (USG)
otl105Hannah GEELAN (USG)
otl122Georgia CATTERICK (BCS)
otl123Amy CUNDY (BCS)
dnf64Margeaux THOMPSON (BNG)
dnf102Stacey RIEDEL (USG)
dnf135Michele BLOFFWITCH (EOC)
 
Average speed of the winner: 35.4 km/h
Number of starters: 71
Riders finishing out of time limits: 6
Riders abandoning the race: 3
 
General Classification (after Stage 2)
 
RankNumberNameTime/Gap
133Michaela PARSONS (SPS)4h16:43
251Rebecca MACKEY (WCV)4
334Elizabeth DOUEAL (SPS)7
43Kristy GLOVER (BSS)12
542Rebecca WIASAK (HFD)12
611Ruth CORSET (TRH)14
781Allison RICE (CBR)14
821Lucy COLDWELL (HWC)14
95Taryn HEATHER (BSS)14
1071Rachel WARD (BRT)14
11131Victoria VEITCH (EOC)14
1254Jessica ALLEN (WCV)26
1323Shannon MALSEED (HWC)26
14155Jessica PRATT26
1545Ellen SKERRITT (HFD)26
1652Jessica HUSTON (WCV)26
1731Jenelle CROOKS (SPS)26
1884Sarah MC LACHLAN (CBR)26
19133Holly RANSON (EOC)26
2032Anna-Leeza HULL (SPS)57
2144Samantha DE RITER (HFD)+1:05
22145Georgia BAKER+1:21
23114Stephanie BOEHM (NIC)+1:21
24141Annette EDMONDSON+1:21
2524Racquel SHEATH (HWC)+1:21
26154Kendelle HODGES+1:21
2792Gina RICARDO (SUV)+1:26
2814Kym LYNCH (TRH)+1:49
29112Liz LEYDEN (NIC)+1:49
30132Lucy BARKER (EOC)+1:54
312Tayla EVANS (BSS)+2:00
3275Nicole MOERIG (BRT)+2:04
33151Deborah HENNESSEY+2:04
3441Kimberley WELLS (HFD)+2:35
3553Erin KINNEALY (WCV)+2:48
361Felicity WARDLAW (BSS)+4:19
37115Elissa WUNDERSITZ (NIC)+4:43
38113Sarah DUFFIELD (NIC)+5:37
39142Danielle MC KINNIREY+6:15
4015Maxyna COTTAM (TRH)+6:46
4165Elizabeth HALL (BNG)+6:46
4222Louisa LOBIGS (HWC)+8:25
4394Abby SNEDDON (SUV)+8:53
4412Bridie O'DONNELL (TRH)+9:08
45111Julia KALOTAS (NIC)+10:04
4613Emma SCOTT (TRH)+12:14
4783Chloe MC INTOSH (CBR)+13:50
48101Michelle APOSTOLOU (USG)+16:05
49103Merridy PEARCE (USG)+16:25
5043Jessica MUNDY (HFD)+16:28
5135Sophie MACKAY (SPS)+16:43
52121Minda MURRAY (BCS)+16:48
5373Gemma ANSELL (BRT)+17:30
54153Jemma BROWN+18:54
5591Marissa MADDEN (SUV)+21:35
5674Davina SUMMERS (BRT)+21:35
5755Shannon SHERWIN (WCV)+21:35
5863Georgina BEECH (BNG)+22:25
5972Bethany DUNNE (BRT)+22:48
6061Jessica LANE (BNG)+25:54
61134Kim PEDERSON (EOC)+26:16
6262Justyna LUBKOWSKI (BNG)+36:21
dnf4Brittany LINDORES (BSS)
dnf25Emily CUST (HWC)
dnf64Margeaux THOMPSON (BNG)
dnf93Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)
dnf102Stacey RIEDEL (USG)
dnf104Kerianne PARFITT (USG)
dnf105Hannah GEELAN (USG)
dnf122Georgia CATTERICK (BCS)
dnf123Amy CUNDY (BCS)
dnf135Michele BLOFFWITCH (EOC)
 
Rezz Hotel Sprint Classification (after stage 2)
 
1141Annette EDMONDSON13pt
233Michaela PARSONS (SPS)5
321Lucy COLDWELL (HWC)5
454Jessica ALLEN (WCV)5
551Rebecca MACKEY (WCV)3
6145Georgia BAKER3
741Kimberley WELLS (HFD)3
8111Julia KALOTAS (NIC)3
935Sophie MACKAY (SPS)3
1034Elizabeth DOUEAL (SPS)2
1111Ruth CORSET (TRH)2
1253Erin KINNEALY (WCV)2
1312Bridie O'DONNELL (TRH)2
1474Davina SUMMERS (BRT)2
153Kristy GLOVER (BSS)1
16113Sarah DUFFIELD (NIC)1
 
Intermediate Sprints
Sprint 1 Lap 2
 
1141Annette EDMONDSON5pt
235Sophie MACKAY (SPS)3
353Erin KINNEALY (WCV)2
411Ruth CORSET (TRH)1
 
Sprint 2 Lap 3
 
1141Annette EDMONDSON5pt
2111Julia KALOTAS (NIC)3
312Bridie O'DONNELL (TRH)2
4113Sarah DUFFIELD (NIC)1
 
Sprint 3 Stage Finish
 
121Lucy COLDWELL (HWC)5pt
2145Georgia BAKER3
3141Annette EDMONDSON2
411Ruth CORSET (TRH)1
 
Onkaparinga Mountains Classification (after stage 2)
 
111Ruth CORSET (TRH)18pt
231Jenelle CROOKS (SPS)11
323Shannon MALSEED (HWC)5
445Ellen SKERRITT (HFD)3
534Elizabeth DOUEAL (SPS)2
684Sarah MC LACHLAN (CBR)2
733Michaela PARSONS (SPS)1
842Rebecca WIASAK (HFD)1
921Lucy COLDWELL (HWC)1
 
Hill Climbs
Climb 1 Lap 2
 
111Ruth CORSET (TRH)5pt
231Jenelle CROOKS (SPS)3
384Sarah MC LACHLAN (CBR)2
445Ellen SKERRITT (HFD)1
 
Climb 2 Lap 3
 
123Shannon MALSEED (HWC)5pt
211Ruth CORSET (TRH)3
331Jenelle CROOKS (SPS)2
442Rebecca WIASAK (HFD)1
 
Young Rider Classification (after stage 2)
 
Time/Gap
1155Jessica PRATT4h17:09
232Anna-Leeza HULL (SPS)31
3114Stephanie BOEHM (NIC)55
4115Elissa WUNDERSITZ (NIC)+4:17
5142Danielle MC KINNIREY+5:49
615Maxyna COTTAM (TRH)+6:20
755Shannon SHERWIN (WCV)+21:09
dnf93Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)
dnf122Georgia CATTERICK (BCS)
 
Stage Awards
Stage Aggressor
 
12Bridie O'DONNELL (TRH)
 
Teams Stage Result
Time/Gap
1HWCHolden Womens Cycling Team6h46:39
2WCVWormall CCS Cycling Team12
3BSSBicycle Superstore12
4SPSSpecialized Securitor12
5HFDHigh5 Dream Team43
6EOCEMBA - Ozone Cleaning Specialists+1:40
7NICNicheliving Racing+2:34
8TRHTotal Rush Hyster+2:43
9CBRCBR Women's Racing+7:16
10BRTBoss Racing Team+13:09
11SUVSUVelo Racing+22:05
12BNGBikebug-NextGen+32:01
 
Teams General Classification (after stage 2)
Time/Gap
1SPSSpecialized Securitor12h50:42
2WCVWormall CCS Cycling Team23
3HFDHigh5 Dream Team+1:02
4BSSBicycle Superstore+1:14
5HWCHolden Womens Cycling Team+1:28
6EOCEMBA - Ozone Cleaning Specialists+2:01
7TRHTotal Rush Hyster+6:05
8NICNicheliving Racing+6:20
9CBRCBR Women's Racing+13:57
10BRTBoss Racing Team+19:15
11SUVSUVelo Racing+31:21
12BNGBikebug-NextGen+43:31

Women Stage 3 Results

2015 Jayco Adelaide Tour - Women Stage 3: Jayco McLaren Vale Road Race
 
Date: Saturday, April 11
McLaren Vale Circuit
Distance: 50.0 km
Chief Commissaire: David Schutz
Organiser: Cycling Events National
 
Stage 3 Result
Time/Gap
1.41Kimberley WELLS (HFD)1h12:00
2.141Annette EDMONDSON+0
3.145Georgia BAKER+0
4.52Jessica HUSTON (WCV)+0
5.11Ruth CORSET (TRH)+0
6.3Kristy GLOVER (BSS)+0
7.34Elizabeth DOUEAL (SPS)+0
8.75Nicole MOERIG (BRT)+0
9.42Rebecca WIASAK (HFD)+0
10.31Jenelle CROOKS (SPS)+0
11.81Allison RICE (CBR)+0
12.5Taryn HEATHER (BSS)+0
13.14Kym LYNCH (TRH)+0
14.154Kendelle HODGES+0
15.43Jessica MUNDY (HFD)+0
16.33Michaela PARSONS (SPS)+0
17.44Samantha DE RITER (HFD)+0
18.155Jessica PRATT+0
19.2Tayla EVANS (BSS)+0
20.1Felicity WARDLAW (BSS)+0
21.121Minda MURRAY (BCS)+0
22.51Rebecca MACKEY (WCV)+0
23.24Racquel SHEATH (HWC)+0
24.54Jessica ALLEN (WCV)+0
25.21Lucy COLDWELL (HWC)+0
26.115Elissa WUNDERSITZ (NIC)+0
27.114Stephanie BOEHM (NIC)+0
28.84Sarah MC LACHLAN (CBR)+0
29.45Ellen SKERRITT (HFD)+0
30.131Victoria VEITCH (EOC)+5
31.71Rachel WARD (BRT)+5
32.133Holly RANSON (EOC)+5
33.132Lucy BARKER (EOC)+5
34.32Anna-Leeza HULL (SPS)+5
35.92Gina RICARDO (SUV)+8
36.23Shannon MALSEED (HWC)+8
37.113Sarah DUFFIELD (NIC)+8
38.111Julia KALOTAS (NIC)+8
39.94Abby SNEDDON (SUV)+8
40.112Liz LEYDEN (NIC)+38
41.35Sophie MACKAY (SPS)+38
42.53Erin KINNEALY (WCV)+38
43.151Deborah HENNESSEY+42
44.142Danielle MC KINNIREY+50
45.103Merridy PEARCE (USG)+54
46.65Elizabeth HALL (BNG)+1:04
47.13Emma SCOTT (TRH)+1:30
48.73Gemma ANSELL (BRT)+2:55
49.22Louisa LOBIGS (HWC)+2:55
50.101Michelle APOSTOLOU (USG)+3:18
51.15Maxyna COTTAM (TRH)+5:30
52.83Chloe MC INTOSH (CBR)+7:34
53.55Shannon SHERWIN (WCV)+7:34
54.12Bridie O'DONNELL (TRH)+8:28
55.74Davina SUMMERS (BRT)+8:28
56.63Georgina BEECH (BNG)+8:28
57.72Bethany DUNNE (BRT)+13:28
58.134Kim PEDERSON (EOC)+13:28
59.91Marissa MADDEN (SUV)+13:28
dnf61Jessica LANE (BNG)
dns153Jemma BROWN
 
Average speed of the winner: 41.7 km/h
Number of starters: 61
Riders abandoning the race: 1
 
General Classification (After Stage 3)
Time/Gap
1.33Michaela PARSONS (SPS)5h28:43
2.51Rebecca MACKEY (WCV)+4
3.34Elizabeth DOUEAL (SPS)+7
4.3Kristy GLOVER (BSS)+12
5.42Rebecca WIASAK (HFD)+12
6.11Ruth CORSET (TRH)+14
7.81Allison RICE (CBR)+14
8.5Taryn HEATHER (BSS)+14
9.21Lucy COLDWELL (HWC)+14
10.131Victoria VEITCH (EOC)+19
11.71Rachel WARD (BRT)+19
12.52Jessica HUSTON (WCV)+26
13.31Jenelle CROOKS (SPS)+26
14.155Jessica PRATT+26
15.54Jessica ALLEN (WCV)+26
16.45Ellen SKERRITT (HFD)+26
17.84Sarah MC LACHLAN (CBR)+26
18.133Holly RANSON (EOC)+31
19.23Shannon MALSEED (HWC)+34
20.32Anna-Leeza HULL (SPS)+1:02
21.44Samantha DE RITER (HFD)+1:05
22.145Georgia BAKER+1:21
23.141Annette EDMONDSON+1:21
24.114Stephanie BOEHM (NIC)+1:21
25.154Kendelle HODGES+1:21
26.24Racquel SHEATH (HWC)+1:21
27.92Gina RICARDO (SUV)+1:34
28.14Kym LYNCH (TRH)+1:49
29.132Lucy BARKER (EOC)+1:59
30.2Tayla EVANS (BSS)+2:00
31.75Nicole MOERIG (BRT)+2:04
32.112Liz LEYDEN (NIC)+2:27
33.41Kimberley WELLS (HFD)+2:35
34.151Deborah HENNESSEY+2:46
35.53Erin KINNEALY (WCV)+3:26
36.1Felicity WARDLAW (BSS)+4:19
37.115Elissa WUNDERSITZ (NIC)+4:43
38.113Sarah DUFFIELD (NIC)+5:45
39.142Danielle MC KINNIREY+7:05
40.65Elizabeth HALL (BNG)+7:50
41.94Abby SNEDDON (SUV)+9:01
42.111Julia KALOTAS (NIC)+10:12
43.22Louisa LOBIGS (HWC)+11:20
44.15Maxyna COTTAM (TRH)+12:16
45.13Emma SCOTT (TRH)+13:44
46.43Jessica MUNDY (HFD)+16:28
47.121Minda MURRAY (BCS)+16:48
48.103Merridy PEARCE (USG)+17:19
49.35Sophie MACKAY (SPS)+17:21
50.12Bridie O'DONNELL (TRH)+17:36
51.101Michelle APOSTOLOU (USG)+19:23
52.73Gemma ANSELL (BRT)+20:25
53.83Chloe MC INTOSH (CBR)+21:24
54.55Shannon SHERWIN (WCV)+29:09
55.74Davina SUMMERS (BRT)+30:03
56.63Georgina BEECH (BNG)+30:53
57.91Marissa MADDEN (SUV)+35:03
58.72Bethany DUNNE (BRT)+36:16
59.134Kim PEDERSON (EOC)+39:44
60.62Justyna LUBKOWSKI (BNG)+49:49
dnf4Brittany LINDORES (BSS)
dnf25Emily CUST (HWC)
dnf61Jessica LANE (BNG)
dnf64Margeaux THOMPSON (BNG)
dnf93Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)
dnf102Stacey RIEDEL (USG)
dnf104Kerianne PARFITT (USG)
dnf105Hannah GEELAN (USG)
dnf122Georgia CATTERICK (BCS)
dnf123Amy CUNDY (BCS)
dnf135Michele BLOFFWITCH (EOC)
dnf153Jemma BROWN
 
Rezz Hotel Sprint Classification (After Stage 3)
pt
1.141Annette EDMONDSON31
2.41Kimberley WELLS (HFD)10
3.111Julia KALOTAS (NIC)6
4.33Michaela PARSONS (SPS)5
5.21Lucy COLDWELL (HWC)5
6.54Jessica ALLEN (WCV)5
7.145Georgia BAKER5
8.53Erin KINNEALY (WCV)5
9.35Sophie MACKAY (SPS)5
10.51Rebecca MACKEY (WCV)3
11.121Minda MURRAY (BCS)3
12.34Elizabeth DOUEAL (SPS)2
13.11Ruth CORSET (TRH)2
14.52Jessica HUSTON (WCV)2
15.32Anna-Leeza HULL (SPS)2
16.12Bridie O'DONNELL (TRH)2
17.74Davina SUMMERS (BRT)2
18.3Kristy GLOVER (BSS)1
19.5Taryn HEATHER (BSS)1
20.44Samantha DE RITER (HFD)1
21.113Sarah DUFFIELD (NIC)1
 
Intermediate Sprints
Sprint 1 Lap 2
pt
1.141Annette EDMONDSON5
2.121Minda MURRAY (BCS)3
3.32Anna-Leeza HULL (SPS)2
4.44Samantha DE RITER (HFD)1
 
Sprint 2 Lap 3
pt
1.141Annette EDMONDSON5
2.111Julia KALOTAS (NIC)3
3.41Kimberley WELLS (HFD)2
4.5Taryn HEATHER (BSS)1
 
Sprint 3 Lap 4
pt
1.141Annette EDMONDSON5
2.53Erin KINNEALY (WCV)3
3.35Sophie MACKAY (SPS)2
4.52Jessica HUSTON (WCV)1
 
Sprint 4 Stage Finish
pt
1.41Kimberley WELLS (HFD)5
2.141Annette EDMONDSON3
3.145Georgia BAKER2
4.52Jessica HUSTON (WCV)1
 
Onkaparinga Mountains Classification
After Stage 3
pt
1.11Ruth CORSET (TRH)28
2.31Jenelle CROOKS (SPS)11
3.45Ellen SKERRITT (HFD)8
4.23Shannon MALSEED (HWC)5
5.52Jessica HUSTON (WCV)5
6.34Elizabeth DOUEAL (SPS)2
7.84Sarah MC LACHLAN (CBR)2
8.33Michaela PARSONS (SPS)1
9.42Rebecca WIASAK (HFD)1
10.21Lucy COLDWELL (HWC)1
11.32Anna-Leeza HULL (SPS)1
12.151Deborah HENNESSEY1
 
Hill Climbs
Climb 1 Lap 1
pt
1.11Ruth CORSET (TRH)5
2.45Ellen SKERRITT (HFD)3
3.52Jessica HUSTON (WCV)2
4.151Deborah HENNESSEY1
 
Climb 2 Lap 3
pt
1.11Ruth CORSET (TRH)5
2.52Jessica HUSTON (WCV)3
3.45Ellen SKERRITT (HFD)2
4.32Anna-Leeza HULL (SPS)1
 
Young Rider Classification
After Stage 3
Time/Gap
1.155Jessica PRATT5h29:09
2.32Anna-Leeza HULL (SPS)+36
3.114Stephanie BOEHM (NIC)+55
4.115Elissa WUNDERSITZ (NIC)+4:17
5.142Danielle MC KINNIREY+6:39
6.15Maxyna COTTAM (TRH)+11:50
7.55Shannon SHERWIN (WCV)+28:43
dnf93Ella SCANLAN-BLOOR (SUV)
dnf122Georgia CATTERICK (BCS)
 
Stage Awards
Stage Aggressor
 
42Rebecca WIASAK (HFD)
 
Teams St